10:07 Прави пријатељ: Лукашенко обећао помоћи Српску, а ми му шаљемо Сребренку Голић10:04 И да га нису употријебили, и да јесу, ово је дно: Вучевић пише Венсу да се САД укључе у истрагу око звучног топа10:00 Пољски министар одбране поздравља разговоре Путин-Трамп као први корак у правом смијеру17:41 Гогановић са Ефбиховцима и Натовцима каже да је потребно да се млади мотивишу да им се придруже17:37 Дачић показао звучни топ и рекао да га МУП Србије није користио на протесту у суботу17:32 Сипа јуче хапси по Српској, Додик данас каже да то раде по измишљеним законима17:29 Директор Хеликоптерског сервиса РС, демантовао да је Стевандић прешао из Србије хеликоптером17:27 Суд досудио скоро шест милиона евра за оштећене приликом масакра у ОШ Владислав Рибникар Београд17:20 Трамп разговарао са Зеленским, о оном што је причао са Путином17:16 Швајцарска скупштина, против слања додатне помоћи режиму у Кијеву

Перу: Демонстранти заузели аеродром

Хиљаде демонстраната, који се противе енергетским и рударским пројектима на југу Перуа, преузели су комерцијални аеродром, рекли су званичници, док се влада бори да успостави ред дан након што је пет лица погинуло у сукобу са полицијом. Шеф локалне полиције Ерберт Росас рекао је Ројтерсу да је око 3000 демонстраната блокирало писту на аеродрому Хулијака […]

недеља, јун 26, 2011 / 10:50

Хиљаде демонстраната, који се противе енергетским и рударским пројектима на југу Перуа, преузели су комерцијални аеродром, рекли су званичници, док се влада бори да успостави ред дан након што је пет лица погинуло у сукобу са полицијом.

Шеф локалне полиције Ерберт Росас рекао је Ројтерсу да је око 3000 демонстраната блокирало писту на аеродрому Хулијака у региону Пуно и да се неколико стотина полицајаца повукло како би избјегли нове сукобе.

Одлазећи предсједник Алан Гарсија рекао је да је циљ демонстрације, у којима у већином учествује старосједилачко становништво, добити удио у власти новоизабраног предсједника Ољанте Умале, који преузима дужност 28. јула.

"Овдје су на дјелу мрачни политички интереси који хоће власт. Они желе да изврше притисак на владу Ољанте Умале пријетњама и насилним протестима", рекао је Гарсија новинарима, не износећи детаље.

Умала, бивши војни официр и љевичар, заснивао је своју кампању на окончању сукоба у којима су супротстављени мали сиромашни градови и велике нафтне и рударске компаније. Умала је обећао да ће владати као умјерена струја, али је његова база подршке у јужним сиромашним провинцијама Перуа.

Демонстранти се често окупљају ради заштите ријетких ресурса воде, земље својих предака или да се жале због могућег загађења од нових рудника.

Они често траже и директну корист или економске бенефиције од рударства и нафтних пројеката који су помогли овој држави на Андама да постане једна од најјачих земаља у развоју, али са трећином становништва које живи у сиромаштву.

Кабинет Гарсије укинуо је у петак дозволу за рад на руднику сребра канадској фирми "Бер крик" како би убиједио локално становништво да оконча протесте, који трају више од мјесец дана.

Извршни директор канадске компаније Ендру Свортоут рекао је агенцији Ројтерс да ће ова компанија тужити владу како би поново добила своје концесије, а аналитичари вјерују да ће потез владе поколебати стране компаније да инвестирају у Перу.

"Бер крик" планирао је почетак производње сребра 2012. године у мјесту Санта Ана, око 1 385 километара од Лиме. Овај рудник има резерве од 63,2 милиона унци сребра.



Оставите одговор