Пељешац крио најстарији хороскоп на свијету?

Недавно је на Пељешцу пронађена једна од најстаријих астролошких таблица које наука познаје. О недавном открићу на овом јадранском полуострву опширно су извјештавали медији од САД преко Велике Британије до Русије и Албаније. Након што су др. Сташо Форенбахер и др. Александер Џонс објавили рад у "Џурнал фор хисотри енд астрономи", велику пажњу овој вијести […]

среда, јануар 25, 2012 / 09:51

Недавно је на Пељешцу пронађена једна од најстаријих астролошких таблица које наука познаје.

О недавном открићу на овом јадранском полуострву опширно су извјештавали медији од САД преко Велике Британије до Русије и Албаније.

Након што су др. Сташо Форенбахер и др. Александер Џонс објавили рад у "Џурнал фор хисотри енд астрономи", велику пажњу овој вијести посветили су сајтови с вијестима о науци (амерички Лајв сајенс), тиражни таблоиди (британски Дејли мејл) и реномирани информативни портали попут руског Газета.ру.

Ријеч је о резултатима вишегодишњег истраживања у пећини Спила код мјеста Накована, гдје је екипа научника предвођена др. Форенбахером истраживала налазиште илирске цивилизације. Пећина је била зачепљена око два миленијума: претпоставља се да су то учинили римски војници у рату против илирских побуњеника, пише тпортал.

Посебно занимање шире јавности изазвало је 30-ак комадића слоноваче који сачињавају нецјеловити мозаик астролошке таблице. Анализа радиоактивним угљеником показала је да је слон од чије је кости израђен предмет живио прије 2.200 година. Научницима није познат примјерак оваквог предмета који би био старији. Кажу да је таблица служила за предвиђање судбине по датуму рођења.

Засад нису изношене теорије како се таблица нашла у пељешкој пећини, а претпоставља се да је могла бити донесена и из неке друге културе (можда пљачком). Астрологија се, према прихваћеним теоријама, почела развијати у првом миленијуму прије Христа у Вавилону, након чега се проширила све до источног Средоземља.

Према неким теоријама, налазиште Спила могло би крити илирско светиште, о чему свједоче и фалички сталактити унутар пећине.



Оставите одговор