Пажња, пажња: Пажин подвукао "крајњу линију" у преговорима са СПЦ у Црној Гори

Потпредсједник Владе и министар правде Зоран Пажин казао је да дијалог између Владе Црне Горе и СПЦ није дао очекивани резултат, "иако је Влада исказала стрпљење и спремност за превазилажење разлика и подјела у друштву". Поручио је да је јучерашња понуда Владе крајна линија компромиса.

среда, јул 22, 2020 / 11:16

Он је напричао још доста бајки које сакривају суштину жеље за отимањем објеката једне цркве и преписивања другој, политички подобној "вјерској организацији" као што НВО ЦПЦ под вођством комичног Мираша Дедејића.

Додуше рекао и да се нада да ће СПЦ у Црној Гори преиспитати своје правне и политичке аргументе, па вас препуштамо његовој доброти и отворености.

Вријеме ће показати…

Пажин је рекао да у овом тренутку не види смисла наставка дијалога, јер је понуда Владе, како је рекао, експлицитно одбијена.

"Видјећемо шта носи будуће вријеме. Сигуран сам да је кључ у уважавању и разумијевању обје стране", рекао је Пажин на конференцији за новинаре.

Иако је, како каже, СПЦ у ранијем периоду на разне верзије закона изнијела преко 2.000 примједби, заједнички су успјели да све спорне тачке сведу на тек неколико питања.

Пажин је рекао да је током дијалога СПЦ, на његово изненађење, отворила још једно питање "а то је став да се не користи појам државна својина у члану 62", иако је, како је рекао, државна својина и као појам и као институт дуго година у правном систему Црне Горе.

Регистрацијом се потврђује сопствени правни субјективитет и уважава правни поредак државе у којем се остварују вјерска права

"Као што је одбијен предлог да се закључи Темељни споразум са СПЦ, што је тражила сама СПЦ одмах по доношењу закона, једини услов за то је била регистрација СПЦ, јер Влада није закључила ниједан такав споразум са нерегистрованом вјерском заједницом", рекао је Пажин, подсјећајући да то није урадила није европска влада.

Подсјећа да је СПЦ одбила предлог премијера да се застане са примјеном закона док се правна ваљаност не провјери пред Уставним, а потом и пред Европским судом за људска права.

"Остаје нада да ће СПЦ у Црној Гори преиспитати своје правне и политичке аргументе, и своје мјесто у демократском друштву. Влада остаје отворена и поуздан партнер свим вјерским заједницама кад је у питању унапређење односа државе и вјерских заједница", рекао је Пажин.

Говорећи о томе шта је позадина литија и осталих активности СПЦ, Пажин је рекао да није његово да процјењује шта је политички циљ СПЦ.

"Увијек се односим са поштовањем према свакој вјерској заједници и СПЦ, иако претходне активности упућују да њихово политичко позиционирање на јавној сцени може да значи израз потребе да тако оснаже своју аргументацију у дијалогу са владом или да потпомогне неку политичку алтернативу Влади, јер је то погрешан приступ пошто ће ДПС доминантно чинити Влади и након ових избора", рекао је Пажин.

Он је рекао да је понуда која је дата јуче "крајна линија компромиса, па и преко те линије".

Међународни стандарди, како је рекао, подразумијевају право вјерске заједнице и да се не региструје, ако оцијени да је то у њеном интересу.

"Међутим, обим права и обавеза није исти ако сте регистрована вјерска и ако сте нерегистрована вјерска заједница. У овом тренутку Влада неће предлагати измјене закона о којима није постигнута сагласност са СПЦ", истакао је Пажин.

Он, како је рекао, не прихвата став да је дијалог мјесец дана пред изборе, "јер смо и прије доношења закона нудили дијалог који је одбијан".

"Након доношења закона у више наврарта смо нудили дијалог и конкретна рјешења која су одбијана, ово је само наставак логичног слиједа да се дође до споразума са СПЦ, што би било на добробит свих грађана Црне Горе", рекао је Пажин.

Потпредсједник Владе каже да им није јасна бојазан од регистрације.

"Јер све вјерске заједнице су се евидентирале у одговарајући јавни регистар, и то није ниједној вјерској заједници био проблем, па ни Католичка црква у Црној Гори не постоји од јуче на овим просторима", подсјетио је Пажин.

Остаје нада да ће СПЦ у Црној Гори преиспитати своје правне и политичке аргументе: Пажин Остаје нада да ће СПЦ у Црној Гори преиспитати своје правне и политичке аргументе: Пажин
Та бојазан, сматра Пажин, има неке друге поводе "који нама нијесу најјаснији".

"Регистрацијом се потврђује сопствени правни субјективитет и уважава правни поредак државе у којем се остварују вјерска права", сматра Пажин.

Подсјетимо, разговори правних експерата Владе и епархија Српске православне цркве окончани су јуче без резултата.

Премијер Душко Марковић казао је да је једини захтјев Владе био регистрација свих цркава и вјерских заједница, па и Српске православне цркве, што је она одбила.

Из Митрополије црногорско-приморске су с друге стране поручили да Влада није имала искрене намјере, већ је позив за разговор, како су навели, служио за нове уцјене и актуелни политички маркетинг.



1 КОМЕНТАР

  1. Уф!

    Узурпатор тражи да се домаћин региструје код узурпатора.

    Уффф!!!

    Само чврсто али мирно, за сада.

    Не насједати на провокације.

    Вријеме за гвоздену метлу историје ускоро стиже.

    Сво зло ту виси о једном човјеку. Његово вријеме је одавно истекло. Зато јачати народ и дух. Кад дође вријеме и та карта зла се извуче или сама поклекне, пашће комплетно Милоумно злочиначко удружење само од себе.

    Друмови ће пожељет’ Милоумника, ал Милоумника нигдје бити неће.

Оставите одговор