Павић: Изједначити општинске и републичке порезе и доприносе

Начелник општине Приједор Марко Павић од локалног парламента затражио је да од Пореске управе Републике Српске захтијева да више пажње посвети изворним приходима општина, односно једнако третира и општинске и републичке порезе и доприносе. "Пореска управа РС није добила пролазну оцјену када су у питању порези на имовину и приходи од шумских газдинстава, те покретање […]

недеља, јун 26, 2011 / 11:01

Начелник општине Приједор Марко Павић од локалног парламента затражио је да од Пореске управе Републике Српске захтијева да више пажње посвети изворним приходима општина, односно једнако третира и општинске и републичке порезе и доприносе.

"Пореска управа РС није добила пролазну оцјену када су у питању порези на имовину и приходи од шумских газдинстава, те покретање стечаја. Прве двије ствари су директни приходи општина о којима Пореска управа РС уопште не брине, а и стечаји су врло важна ствар за локалну заједницу јер се ради о њеним радницима, запошљавању, производњи, порезима и доприносима", рекао је Павић.

Он је рекао да не зна шта је са порезима на имовину и приходима од Шумског газдинства Приједор, нити шта Пореска управа РС предузима да их наплати, наглашавајући да је у овим питањима већа одговорност сједишта Пореске управе РС, него њених подручних центара.

"Пореска управа РС дала је себи за право да калкулише приходима општина – да ли ће их наплатити или неће, а на то нема право и то је велика грешка Пореске управе РС, а не само подручних центара", истакао је Павић.

Говорећи о стечају, Павић је оцијенио да се Пореска управа РС не држи слова закона који је прецизно прописао у којим случајевима она покреће стечај.

"Али она /Пореска управа РС/ то не ради него себи даје за право да бира кад ће и против кога покренути стечај, иако на то нема право јер је закон јасно рекао да се мора покренути стечај ако предузеће не испуњава одређене услове", додао је Павић.

Према његовим ријечима, стечај није ликвидација предузећа него начин да се оно оспособи и да успјешно ради, а ако се на вријеме не покрене, ризикује се да предузећа до краја пропадну.

Помоћник директора приједорског подручног центра Пореске управе РС Драган Јандрић рекао је да због мањка запослених и Владине забране новог запошљавања у јавној управи, овај центар није у могућности да на терену контролише пријављивање некретнина, али да ће од наредне године приход пореза на имовину општине Приједор порасти за 600 до 1 000 одсто.

"У фискалном регистру непокретности већ имамо 90 000 пореских пријава за Приједор, а до краја године очекујемо још десетак хиљада и то ће бити радикалан заокрет и по броју пријављених некретнина и по приходима општинског буџета", рекао је Јандрић Срни.

Он је потврдио да приход од накнада за шуме није адекватно ни пријављиван ни наплаћиван, али да је то у надлежности Сектора за контролу великих пореских обвезника у сједишту Пореске управе РС, а не подручних центара.

"С обзиром на то, поступци пријављиавања, контроле и жалби су јако развучени и тек правоснажна рјешења долазе у подручне центре на принудну наплату", појаснио је Јандрић.

Говорећи о покретању стечаја, он је истакао да и то подручни центри могу само предлагати, а да надлежност у доношењу одлука има Пореска управа РС.

Одборници Скупштине општине Приједор на посљедњој сједници, одржаној у четвртак, 23. јуна, прихватили су Информацију о раду Пореске управе РС Подручни центар Приједор након што је начелник општине Марко Павић више пута поновио да је за небригу о општинским приходима одговорна Пореска управа на нивоу РС, а не њени подручни центри.



Оставите одговор