Паскаљевић добио Златног витеза

Филм "Медени месец" Горана Паскаљевића добио је Гран при "Златни витез" за најбољи филм на двадесетом Међународном фестивалу словенских земаља "Златни витез" одржаном у Русији, саопштили су организатори. Фестивал, који се сваке године одржава у другом граду у Русији, ове године одржан је у Курску, а у конкуренцији су били филмови из више од 30 […]

четвртак, јун 23, 2011 / 14:04

Филм "Медени месец" Горана Паскаљевића добио је Гран при "Златни витез" за најбољи филм на двадесетом Међународном фестивалу словенских земаља "Златни витез" одржаном у Русији, саопштили су организатори.

Фестивал, који се сваке године одржава у другом граду у Русији, ове године одржан је у Курску, а у конкуренцији су били филмови из више од 30 земаља. Председавајући фестивала био је руски редитељ Никита Михалков.

Прије непуних мјесец дана Паскаљевић је "за допринос филмској умјетности у свијету" добио престижну награду "Сергеј Бандарчук", највише руско признање за стваралаштво у култури и умјетности под покровитељством председника Димитрија Медведева.

Паскаљевић је Гран при "Златни витез" до сада добио за филмове "Танго аргентино" и "Сан зимске ноћи" а истоимена награда за режију додјељена му је за "Буре Барута".

Паскаљевићев трећи Гран при представља својеврстни рекорд у двадесет година дугој историји овог фестивала, наводи се у саопштењу.

"Поносан сам што трећи пут освајам Гран при ‘Златни витез’ између осталог и због тога што је то сликовита потврда наклоности коју руска публика и филмска јавност имају према мојим филмовима", рекао је Паскаљевић Тањугу.

Паскаљевић је додао да “награде увјек годе јер значи да је неко запазио, вриједновао оно што радим. Али никада нисам био склон животу на ловорикама”.

“Уз сво узбуђење због признања, потпуно сам окренут новом пројекту који сам почео да припремам, филму "Кад сване дан" за који сам сценарио радио са Филипом Давидом, а који ће се бавити и логором на Старом сајмишту, где су у Другом светском рату страдали толики Јевреји, углавном жене, деца и старци, као и неколико стотина Рома”, рекао је он.

“То мјесто, на жалост, ни до данас није достојно обиљежено, а сљедеће године се у свијету обележава 70 година од Холокауста. Надам се да ћу мојим филмом ту неправду донекле отклонити," навео је Паскаљевић.



Оставите одговор