Паре од ММФ леже и на њих се плаћа лежарина

Новац који је Међународни монетарни фонд (ММФ) уплатио БиХ од 330 милиона евра инструмената за брзо финансирање стоји на рачунима комерцијалних банака, а на њега БиХ чак плаћа и пенале.

уторак, април 28, 2020 / 09:13

Наиме, поред камате и осталих обавеза које су активиране оног тренутка када је ММФ средства уплатио на рачун Централне банке БиХ, с обзиром на то да је рачун отворен у комерцијалној банци, БиХ мора да плаћа и негативну каматну стопу, односно мора да плаћа накнаду на то што новац држи на рачуну, односно што није повучен.

Подсјећања ради, БиХ је од ММФ-а затражила финансијску помоћ, а након што је ММФ одобрио кредит и дозначио средства, дошло је до интерних неслагања у ФБиХ на који начин треба расподијелити новац између ФБиХ и кантона. БиХ је чак замолила Управни одбор ММФ-а да удвостручи средства која су иначе требало да буду одобрена, са око 170 милиона на 330 милиона евра, што је на крају и уважено.

У писму намјере, које је било услов за одобравање аранжмана, које су потписали Зоран Тегелтија, предсједавајући Савјета министара БиХ, Радован Вишковић, предсједник Владе РС, Фадил Новалић, предсједник Владе ФБиХ, Вјекослав Беванда, министар финансија и трезора БиХ, Зора Видовић, министарка финансија РС, Јелка Милићевић, министарка финансија ФбиХ, и Сенад Софтић, гувернер Централне банке БиХ, потписници су обавијестили ММФ да је постигнут договор о расподјели новца између ентитета, кантона и ка Брчко дистрикту.

"Средства од Инструмената за брзо финансирање ће бити прослијеђена владама ентитета на исти начин као и у прошлости и подијељена између ФБиХ и десет кантона, са укупно 62 одсто, те 38 одсто РС. Сваки од ентитета ће прослиједити по 0,5 одсто Брчко дистрикту", наведено је у писму намјере. Такође, појашњено је да ће већина новца бити усмјерена у здравствени и социјални сектор, те да неће бити диране резерве Централне банке БиХ.

Алмир Салиховић, шеф Кабинета гувернера ЦБ БиХ, јуче је рекао за "Независне” да, док не добије сву потребну документацију, не може доћи до расподјеле новца.

"ЦБ БиХ је спремна за расподјелу новца, али, како би то било реализирано, неопходно је да се испуне предуслови дефинисани у члану 2. меморандума, потписаног 20. априла", објаснио је Салиховић за "Независне”.

То значи да, како је појаснио, Министарство финансија и трезора БиХ мора да у физичком облику достави промисорне ноте, те да то до овог тренутка није урађено.

У Министарству финансија и трезора БиХ јуче су "Независним” рекли да они још нису добили званично закључак Савјета министара БиХ с прошле сједнице којим се утврђује да је министар добио овлаштење да потпише промисорну ноту, али да није усвојена одлука о расподјели јер су против гласали бошњачки министри уз образложење да она није усклађена с писмом намјере у вези с расподјелом новца према кантонима. У том министарству су прецизирали да је за даље поступање неопходно да прво добију овај закључак.

У ентитетским министарствима финансија јуче нисмо добили образложење нити објашњење на који начин ће се даље поступати, као ни од Канцеларије ММФ-а у БиХ.

Незванично, сазнајемо да ће се до краја седмице покушати пронаћи рјешење, али нам нико од саговорника није могао гарантовати да ће се то и догодити. Уколико новац и даље буде остао на рачуну, БиХ ће и даље сносити финансијске посљедице због плаћања пенала и накнада. Независне новине



Оставите одговор