Параџемат – термин који се проширио и на Србију

Вршилац дужности директора Полиције Србије Владимир Ребић рекао је данас на Министарској конференцији о сарадњи у подручју граничне безбједности у Југоисточној Европи да се и Србија суочава са чињеницом о постојању параџемата, посебно на подручју Рашке области, те да прате њихове активности.

среда, јун 1, 2016 / 15:27

Вршилац дужности директора Полиције Србије Владимир Ребић рекао је данас на Министарској конференцији о сарадњи у подручју граничне безбједности у Југоисточној Европи да се и Србија суочава са чињеницом о постојању параџемата, посебно на подручју Рашке области, те да прате њихове активности.

Он сматра да заједнички циљ безбједносних органа у региону мора бити сузбијање свих радикалних пропаганди које утичу на будуће терористичке активности и евентуално регрутовање нових терориста.

Ребић је оцијенио да је ова дводневна конференција на Јахорини показала да су све земље у региону на добром путу заштите државне границе у спречавању најприсутније опасности, а то су терористички акти.

Он је новинарима рекао да будућност развоја граничне безбједности зависи од три фактора – миграционих кретања, тероризма са свим својим појавним облицима и злоупотребе азила.

"Ми не можемо значајно утицати на миграциона кретања, али се морамо прилагодити ситуацији и активно деловати. Када је у питању тероризам, мислим да можемо направити корак даље и ићи у благовремену и чврсту размену информација битних са аспекта безбедности, пре свега праћењу лица која су била на ратиштима у Сирији и Ираку", закључио је Ребић.

Директор Програма одјељења Женевског центра за демократску контролу оружаних снага /ДЦАФ/ у Љубљани Антон Травнер рекао је, по окончању конференције, да су учесници скупа утврдили да су заједничке операције безбједносних агенција у региону од 2012. године ишле у правом правцу.

Травнер је рекао новинарима да је утврђено да су земље из региона први пут слале своје полицијске службенике у иностранство да, користећи полицијска овлашћења, раде на граничним прелазима, што им је омогућено Међународном конвенцијом о полицијској сарадњи у Југоисточној Европи.

Он је истакао да је ДЦАФ већ припремио програм рада за период 2016-2020. године који се преко различитих инструмената фокусира на најбитније изазове са којима се сусрећу земље из региона и који им нуди помоћ и подршку у приближавању ЕУ.

"Ми смо овај програм већ усвојили, а иницијатива за регионалну безбједност добила је нове димензије које подразумијевају сарадњу свих учесника у региону како би се избјегли трошкови за неке ствари које су већ биле одрађене", рекао је Травнер.

У оквиру Министарске конференције о сарадњи у подручју граничне безбједности у Југоисточној Европи, коју су организовали Министарство безбједности БиХ и ДЦАФ, потписана је и Јахоринска декларација.

У Декларацији су дефинисани приоритети будућег дјеловања и сарадње у оквиру ДЦАФ програма, посебно када је у питању размјена информација о новим изазовима и трендовима у области граничне безбједности, организовања обука и усвајање европских стандарда и приципа који важе у земљама Шенген зоне.

Декларацију су потписали министар безбједности БиХ Драган Мектић, директор полиције Србије Владимир Ребић, секретар министарства унутрашњих послова Црне Горе Драган Пејановић, министар унутрашњих послова Македоније Митко Чавков, те замјеници министара унутрашњих послова Албаније и Молдавије Елона Гјебреа и Дорин Пурице.



Оставите одговор