Папандреу одгодио именовање владе
Премијер Владе Грчке Јоргос Папандреу није јуче у парламенту, упркос најави, саопштио имена нових кандидата за министарска места. Папандреу је, у обраћању посланицима парламента, поручио да ће наставити да се придржава актуелног економског курса и позвао опозицију да заједно са владајућом странком ПАСОК постигне консензус о најважнијим питањима. Папандреу се суочава са највећим изазовом у […]

Премијер Владе Грчке Јоргос Папандреу није јуче у парламенту, упркос најави, саопштио имена нових кандидата за министарска места.
Папандреу је, у обраћању посланицима парламента, поручио да ће наставити да се придржава актуелног економског курса и позвао опозицију да заједно са владајућом странком ПАСОК постигне консензус о најважнијим питањима.
Папандреу се суочава са највећим изазовом у политичкој каријери и уколико његова нова влада не добије повјерење у парламенту, Грци ће ускоро морати ванредно на биралишта.
Грчки предсједник Карлос Папуљас апеловао је на политичаре да буду одговорни и да политички не продубљују већ изражену економску кризу – преносе медији.
Још нема никаквог одговора ни коментара опозиционог лидера Антониса Самараса о формирању нове владе коју је у сриједу, послије жестоких сукоба демонстраната и полиције, као и притисака и условљавања опозиције, најавио грчки премијер Јоргос Папандреу.
Спекулише се да би, уколико би дошло до формирања владе националног спаса, то могла бити само привремена влада и увод у нове изборе, пошто су конзервативци, још раније, као услове поставили одлазак Папандреуа, кратак мандат владе од четири или пет месеци и одржавање превремених избора.
Стање у Атини је мирно, послије насилних протеста испред зграде парламента грчке пријестонице, којима је претходио генерални штрајк водећих синдиката јавних служби. Штрајк због нових мјера штедње паралисао је земљу, а ради једино ваздушни саобраћај.
Грчки синдикати су ове године два пута одржавали протесте због државних мјера штедње и приватизације. Нови пакет тих мјера Скупштина би требало да разматра до краја јуна.
Нове мјере су предложене док Грчка, ЕУ и ММФ расправљају о могућности да Грчка поново добије финансијску помоћ из иностранства.
Грчкој је у мају 2010. године одобрена позајмица на три године у неколико транши, укупне вриједности 110 милијарди евра.