Пале: Филмотека посвећена поезији и Дучићу
Пројекцијом документарног филма "Дучићев повратак: очи на оба света" данас ће на Палама почети прољећни филмски циклус "Филмотеке", посвећен Свјетском дану поезије, који се обиљежава 21. марта. Овај поетско-филмски програм реализује Кинотека Републике Српске, у сарадњи са Филозофским факултетом у Источном Сарајеву. Програм ће почети у 18.00 часова у амфитеатру Филозофског факултета на Палама промоцијом […]
Пројекцијом документарног филма "Дучићев повратак: очи на оба света" данас ће на Палама почети прољећни филмски циклус "Филмотеке", посвећен Свјетском дану поезије, који се обиљежава 21. марта.
Овај поетско-филмски програм реализује Кинотека Републике Српске, у сарадњи са Филозофским факултетом у Источном Сарајеву.
Програм ће почети у 18.00 часова у амфитеатру Филозофског факултета на Палама промоцијом књиге изабраних пјесама "Трнов вијенац" Бранка Брђанина Бајовића, коју је прошле године објавило Српско просвјетно и културно друштво "Просвјета".
Након тога у 19.00 часова биће одржан и програм "Филмотеке" Јовану Дучићу у част, саопштено је из Кинотеке Српске.
Документарни филм "Дучићев повратак – очи на оба света" направљен је у продукцији Савјета за пренос земних остатака пјесника Јована Дучића и Радио-телевизије Републике Српске. Снимљен је 2000. године и прати пренос пјесникових земних остатака из Либертвила до сахране у Херцеговачкој Грачаници у родном Требињу.
Према идеји Рајка Петрова Нога, сценарио за филм написао је Бранко Брђанин, а режију потписује Милован Пандуревић. Филм је награђен специјалном наградом за режију на Међународном филмском фестивалу "Златни витез" у Москви 2001. године.
Јован Дучић рођен је у Требињу 1871. године, а умро је у Америци 1943. године, гдје је и сахрањен у порти манастира Свети Сава у Либертвилу. Школовао се у родном Требињу, Мостару, Сарајеву и Сомбору, а потом у Женеви и Паризу.
Службовао је као учитељ у Сомбору, Бијељини, Мостару, Житомислићу, а као дипломата Србије и Краљевине Југославије од Београда, Цариграда, Софије, Рима, Атине, Каира, Мадрида, Букурешта до Лисабона.
Уочи њемачке инвазије и окупације Краљевине Југославије 1941. године отишао је у САД, гдје је и умро 1943. године.
Земни остаци пјесника пренесени су у Требиње 22. октобра 2000. године и сахрањени у Херцеговачкој Грачаници, што је била и посљедња пјесникова жеља. На тај начин Дучић је, након 57 година, нашао вјечни покој у отаџбини – на требињској Црквини, у новосаграђеној цркви Херцеговачка Грачаница, чији је ктитор Бранко Тупањац, амерички бизнисмен херцеговачког поријекла.
Наредни програм "Филмотеке" биће одржан у априлу.