Ово мијења све што смо знали: Пронађен најстарији облик живота

Група научника тврди да је нашла доказе да живот на Земљи можда постоји много дуже него што се до сада вјеровало – чак 4,1 милијарду година! Угљеник нашен у комадићу циркона показује да је живот на Земљи почео 300 милиона година прије него што се до сада претпостављало У документу, који је у уторак објављен […]

четвртак, октобар 22, 2015 / 10:09

Група научника тврди да је нашла доказе да живот на Земљи можда постоји много дуже него што се до сада вјеровало – чак 4,1 милијарду година!

Угљеник нашен у комадићу циркона показује да је живот на Земљи почео 300 милиона година прије него што се до сада претпостављало

У документу, који је у уторак објављен на интернету, тим геолога са Универзитета Калифорније у Лос Анђелесу (УЦЛА) наводи да је открио узорак угљеника који би можда могао бити најстарији траг живота икада пронађен. Према преовладавајућој теорији, живот је почео прије око 3,8 милијарди година, али је потенцијално “биогенични” угљеник (назван тако зато што је угљеник који су нашли специфичан изотоп који се обично повезује са живим организмима) стар 4,1 милијарду година.

Научници су анализирали више од 10.000 циркона из Западне Аустралије у потрази за кристалима са тамним тачкама, које би могле бити угљеник. Од 656 циркона са тамним тачкама, анализирано је 79, а само један је заиста садржао угљеник.

Прије него што буду дефинитивно могли да кажу да ли угљеник потиче од најстаријег познатог облика живота на Земљи, научници морају да прикупе више података, у најбољем случају, још 1.000 циркона са угљеником.

“Мислимо да би нам за прикупљање такве количине података било потребно 15 милиона долара или око три одсто средстава потребних за Насину планетарну мисију”, написао је у имејлу “Хафингтон посту” Марк Харисон, један од аутора студије и професор геохемије на Ју Си Ел Еј (UCLA).

Уколико би се откриће потврдило, угљеник пронађен у древном кристалу циркона вратио би почетак живота на Земљи уназад за око 300 милиона година.

Марк Харисон и његове колеге геолози открили су угљеник који наводи на закључак да је живот на нашој планети почео прије 4,1 милијарде година

Харисон каже да је ово важно зато што говори у прилог томе да је наша планета изгледала слично као данас, са океанима, континентима и тектоником плоча, што је у супротности са моделом о исушеној, беживотној, великим дијелом отопљеној Земљи прије четири милијарде година.

“Прије двадесет година, ово би било схваћено као јерес; проналажење доказа о животу прије 3,8 милијарди година је било шокантно”, навео је Харисон у саопштењу за штампу. “Живот на Земљи је можда почео готово одмах. Ако постоје одговарајући састојци, живот очигледно настаје веома брзо.”

Он каже да су организми вјероватно биле фотосинтетске бактерије и да је састав изотопа угљеника “потпуно исти” као код уобичајеног изотопског састава органске материје у геолошком инвентару из последњих 3,5 милијарди година.



Оставите одговор