Oткривени веома паметни мајмуни

Јапански зоолози су дошли до сензационалног открића: у прашуми Гвинеје (Африка), недалеко од људских насеља, наишли су на клан мајмуна чији припадници посjедују интелигенцију и проналазачке способности какве до сада нису забиљежене ни код једне друге животиње, па тако, између осталог, праве различито оруђе за различите намјене. У књизи “Шимпанзе из Босуа и Нимбе” објављене […]

среда, јул 13, 2011 / 15:58

Јапански зоолози су дошли до сензационалног открића: у прашуми Гвинеје (Африка), недалеко од људских насеља, наишли су на клан мајмуна чији припадници посjедују интелигенцију и проналазачке способности какве до сада нису забиљежене ни код једне друге животиње, па тако, између осталог, праве различито оруђе за различите намјене.

У књизи “Шимпанзе из Босуа и Нимбе” објављене су прве фотографије ове сензационалне групе примата, које је фотограф Ануп Шах снимио током експедиција јапанског истраживача из Кјота Тетсура Матсузаве.

Није необично да примати користе предмете из природе да би се одбранили, преживјели, као из хигијенских разлога. Али ниједан мајмун на свијету не посвећује толико времена изради алата као шимпанзе из Босуа, тврди Матсузава.

Ове шимпанзе пецају, бришу, чисте, ударају, једу “кашиком”, мјере, сабијају, праве кашу… , надмудрују човјека и терају непријатеље тако што их гађају их камењем или техничким помагалима која су сами направили. Праве сунђере од сажваканих биљака и савијају лишће палме да би направили чашу или јастуче за сједење.

Матсузава каже да је овај мајмунски клан користећи сопствени алат савладао 24 различите дјелатности, при чему су женке спретније од мужјака, осим када је ријеч о вађењу алги из околних рибњака.

“На мјестима гдје припадници једног клана проводе више времена заједно, биљежимо већи репертоар иновација, објашњава Карел ван Шаик, који се бави истраживањем понашања животиња. “Човјеколики мајмуни уче једни од других и тако развијају интелигенцију.”

Матсузавине шимпанзе помоћу палмовог грања праве кашу од плодова, и спретно онеспособљују замке које постављају људи да би хватали антилопе.

И у саобраћају се опрезно крећу. Да би прешли прометну улицу, снажнији мужјаци иду у извидницу, погледају лијево и десно, а када се увјере да нема аутомобила, руком дају знак женкама и младима да је пролаз слободан.



Оставите одговор