22:13 Најгори: Два деветнаестогодишњака из Белгије ухапшени због кријумчарења мрава18:41 Док се у Украјини хладно ратује, Запад се спрема за повратак на руско тржиште14:21 Џендерлуци из Небеске Србије: Први пут на једном лету, сво особље у авиону биле жене14:17 Лавров: У Сумију смо гађали састанак војних званичника НАТО и режима у Кијеву14:11 Кошарац о високој политици: Русија не утиче малигно, већ ЕУ и бивша америчка администрација13:35 Горан Петронијевић: Неко из Хашког Механизма треба провјерити Караџићево стање у затвору13:32 Ухапшени двадесетчетворогодишњаци у Брчком: Пуцали, па оптужени за покушај убиства13:27 Вашингтон и Брисел сада мало ипак преговарају о тарифама и, кажу, добро им иде18:12 Илон Маск против Опен АИ: У име човјечанства или личног профита?16:09 Киргиски пуковник: НАТО не може да замјени Русију у бившим републикама СССР

Откривен Земљин паклени близанац

Ова планета која неодољиво подсјећа на Земљу по величини и саставу кружи око звијезде удаљене од нас 700 свјетлосних година. Кеплер 78б је најмања егзопланета чије су маса и величина познате. Она је свега 1,2 пута већа од Земље, има 1,7 пута већу масу и готово идентичну густину. Научници вјерују да се, као и Земља, […]

четвртак, октобар 31, 2013 / 15:24

Ова планета која неодољиво подсјећа на Земљу по величини и саставу кружи око звијезде удаљене од нас 700 свјетлосних година.

Кеплер 78б је најмања егзопланета чије су маса и величина познате. Она је свега 1,2 пута већа од Земље, има 1,7 пута већу масу и готово идентичну густину.

Научници вјерују да се, као и Земља, Кеплер 78б углавном састоји од камена и гвожђа. Ипак, ту се сличности завршавају.

Наиме, планета се налази тако близу својој звијезди да година овде траје свега 8,5 сати.

Кеплер 78б је свијет вреле лаве који ће на послетку и скончати у својој звезди због гравитације.

Планету је први пут окрио Насин свемирски телескоп Кеплер који тражи планете прелазећи подручје са око 150.000 звијезда.

Америчка свемирска агенција НАСА одустала је од покушаја да поправи свемирски телескоп Кеплер, али ће настојати да и даље користи тај уређај, који је до сада трагао за настањивим планетама у свемиру.

Мисија телескопа Кеплер, који вриједи око 600 милиона долара, у проблемима је од маја, пошто због квара више не може прецизно да се усмјери ка далеким звијездама у потрази за потенцијално настањивим планетама.

У мају је отпао други од четири жироскопа, а за прецизно навођење су потребна макар четири.

Откад је лансиран 2009, Кеплер је утврдио постојање 135 планета изван Сунчевог система, али је и пронашао још 3.500 канадидата за планете.

НАСА очекује да се до краја године сазна да ли се Кеплер може користити за неке друге сврхе. Тај сателит-телескоп је већ у новембру окончао своју прву троипогодишњу мисију.



Оставите одговор