Откривен фосил праисторијског воденог рептила

Научници са Аљаске открили су фосил ријетког праисторијског воденог рептила, који највјероватније представља најкомплетнији скелет бића, пронађен на простору Сjеверне Америке. Скоро комплетан скелет припада талатосаурусу – морском створењу дугог репа, које је настањивало топле плитке воде у рано доба диносауруса и изумрло је крајем Тријаса, пре 200 милиона година. Фосил је откривен за вријеме […]

понедељак, август 1, 2011 / 20:57

Научници са Аљаске открили су фосил ријетког праисторијског воденог рептила, који највјероватније представља најкомплетнији скелет бића, пронађен на простору Сjеверне Америке.

Скоро комплетан скелет припада талатосаурусу – морском створењу дугог репа, које је настањивало топле плитке воде у рано доба диносауруса и изумрло је крајем Тријаса, пре 200 милиона година.

Фосил је откривен за вријеме екстремне осеке дуж обале Националне шуме Тонгас, пренео је Ројтерс.

Већина открића фосилних остатака талатосауруса су у виду појединих костију или дијелова костију, док је новопронађени фосил представља готово комплетан скелет.

Научници су ископали дио фосила у јуну и сада га испитују како би утврдили да ли је ријч о непознатој врсти, с обзиром на то да је у свијету до сада откривено 12 примјерака талатосауруса, саопштио је Сјеверни музеј Универзитета Аљаске у Фербанксу.

Геолог Џим Бајштал сматра да постоји велика вероватноћа да је у питању непозната врста.

"Фосил, који личи на великог гуштера, пронађен је на југоистоку Аљаске, док су претходни остаци талатосауруса откривени у Британској Колумбији, Канади, Невади, у Алпима, иако су најбољи остаци пронађени у Кини", рекао је он.

Дио пронађеног фосила налази се у Северном музеју, а стручњаци процијењују да је цијели скелет дугачак између једног и три метра, при чему трећина његовог тела представља реп.

Интересантно је да се на скелету могу уочити остаци меког ткива, што је изузетно ријетко и може умногоме помоћи у откривању како је рептил изгледао.
Научници ће касније откопати и остатак фосила који се и даље налази у стијени и надају се да ће пронаћи лобању.



Оставите одговор