Откључан вај-фај рутер – посао за полицију

Ако живите у Квинсленду у Аустралији и имате "откључан” вај-фај рутер, вероватно ће вам на врата закуцати – полиција. Полиција у овој сјеверо-источној аустралијској држави, у циљу да подстакне свијест о сајберкриминалу, планира да вози улицама и скенира вај-фај рутере који нису заштићени лозинкама или користе застарјели безбједносни протокол. Интернет корисници, међутим, не треба да […]

недеља, март 25, 2012 / 10:48

Ако живите у Квинсленду у Аустралији и имате "откључан” вај-фај рутер, вероватно ће вам на врата закуцати – полиција.

Полиција у овој сјеверо-источној аустралијској држави, у циљу да подстакне свијест о сајберкриминалу, планира да вози улицама и скенира вај-фај рутере који нису заштићени лозинкама или користе застарјели безбједносни протокол.

Интернет корисници, међутим, не треба да брину о казни; полиција планира да их само оабевијести о томе како боље да обезбједе своје рутере.

Опасности откључаних рутера у добро познате: то значи да је сав саобраћај који се преко њега размјени "на чистини" и лак је за шпијунирање.

Криминалци такође могу да се закаче за необезбјеђену мрежу и шаљу спам или врше друге нелегалне онлине активности.

Полиција у Квинсленду такође ће упозоравати кориснике са ВЕП безбједносним протоколом, који је уграђиван у рутере произведене између 2000. и 2005.

Иако се и даље користи, овај протокол се сматра несигурним и лако може да се „провали”. Полиција то сликовито објашњава као да користите „мрежицу преко врата као једини начин обезбјеђивања куће”.

Новији рутери користе нешто сигурнији ВПА или ВПА2 протокол, који је и најбезбједнији.



Оставите одговор