Oтишао си Вучетићу, остала су питања (и дугови)

Раднице фабрике текстилна у Билећи већ неколико дана штрајкују због неисплаћених плата и доприноса за посљедња три мјесеца. Не желе више да преговарају са власницом "Имекс Интернационала" Миленом Јанковић већ траже помоћ од Владе Републике Српске. Раније је министар финансија РС Зоран Тегелтија рекао да ће Влада, односно предузеће "Никола Тесла", отказати уговор фабрици текстила […]

четвртак, август 28, 2014 / 13:04

Раднице фабрике текстилна у Билећи већ неколико дана штрајкују због неисплаћених плата и доприноса за посљедња три мјесеца.

Не желе више да преговарају са власницом "Имекс Интернационала" Миленом Јанковић већ траже помоћ од Владе Републике Српске.

Раније је министар финансија РС Зоран Тегелтија рекао да ће Влада, односно предузеће "Никола Тесла", отказати уговор фабрици текстила "Имекс интернационал" ако не буде извршавала обавезе према радницама у Билећи, преносе домаћи медији.

Тегелтија је нагласио да Влада прати дешавања у Билећи, напомињући да тамо не штрајкују радници предузећа "Никола Тесла", чији је Влада оснивач већ њихов партнер "Имекс" који, како је рекао, очигледно да није испунио очекивања.

Влада РС је 2012. основала Привредно друштво "Никола Тесла" и за вршиоца дужности директора именовала Драгана Вучетића, савјетника предсједника Републике Српске Милорада Додика. Вучетић се појавио нешто раније и оснивање овог привредног друштва била је његова идеја.

Вучетић је пред крај 2012. године објавио како Њемачка због еколошких и неких других разлога враћа милион радних мјеста из Кине на подручја источне Европе, бивше Југославије и сјеверне Африке, те да Српска реално може омогућити запошљавање до 10.000 радника. Убрзо након тога радницима у херцеговачким општинама било је омогућено да се пријаве за посао.

Влада је захтијевала одобрење од Скупштине за задужење од 12 милиона КМ, а тада је речено да се у развој тесктилне индустрије на подручју Херцеговине планира уложити 20.690.000 КМ и на тај начин запослити око 2.500 радника.

У мају 2013., отварањем текстилне фабрике у реконструисаним погонима бивше Билећанке, најављен је почетак нове индустријализације и запошљавање неколико хиљада радника .

Упркос бројним кредитима и позајмицама Владе РС, умјесто отварања нових, дошло је до затварања погона у Требињу.

Након протеста радница текстилне индустрије у Билећи, Влада РС у марту ове године смијенила је директора предузећа "Никола Тесла" Драгана Вучетића.

Вучетић је Херцеговцима и прије "Тесле" био познат као предузимач који иза себе има неколико неуспјешних пројеката, на подручју Херцеговине ("Пилана и намјештај" у Невесињу – кредит од око 2 000 000 марака – посао је пропао; воћњак у Љубињу и хладњача у Берковићима, фирма за производњу пелета – ништа није заживјело).

Како сазнајемо, други пројекат "Тесле", склапање електричних аутомобила за њемачког партнера, који тренутно изводи аустријска фабрика "Jaкше" у Александровцу код Лакташа уз помоћ неких домаћих предузећа, тренутно функционише.

И поред обећања, Драган Вучетић на наша питања о својим неуспјешним пројектима, о текстилној индустрији, савјетовању предсједника Додика, никад није одговорио. У посљедње вријеме, нико и не зна гдје је он.



0 КОМЕНТАРА

  1. Неспорно је да се и код нас може радити и производити, али што се то не дешава, крив је овај коруптивни и криминални режим оличен у неспособностима управљања над јавним и природним ресурсима.
    Не могу они да обезбједе никакву инвестицију ни инвеститоре који би сами нешто покренули код нас, не умију да организују привреду у функционалан систем, не могу да пронађу никакво тржиште за наше робе широке потрошње. Логичан правац је смијенимо њих, па пробајмо поново нешто организовати.

  2. Dalekometni domet dodove preizborne 2012.godine.I sve takve firme koje su otvarane na taj način(a samo su takve i otvarane-tajkunske)čeka isti kraj.Sve lopov do lopova.Ja kako li su me obenđijali prošlih izbora da im dam glas,majko moja,ali me sada skupo dođe-propade mi firma a ja na ulicu.Nikoga ni briga!Gdje mi bijaše pamet da podržim bandu nad bandama.

Оставите одговор