ОС БиХ и наоружање: Азбукоубиство, англицизација и команда ОЕБС, ЕУФОР и НАТО

Министар одбране Босне и Херцеговине Сифет Поџић предсједавао је данас, 21. септембра, у Тарчину 18. сједницом Стратешког комитета за наоружање, муницију и минско-експлозивна средства (Стратешки комитет за НМиМЕС), која је организирана уз подршку Мисије ОСЦЕ-а у БиХ.

уторак, септембар 21, 2021 / 16:37

Министарство одбране БиХ традиционално-неуставно наставља да шаље саопштења само на латиничном писму, а Фронта.РС традиционално то машински пресловљава:

Сједници су присуствовали стални чланови Стратешког комитета из Министарства одбране и Заједничког штаба ОС БиХ, укључујући замјеника министра одбране Мирка Околића, начелника ЗШ ОС БиХ генералпуковника Сенада Машовића са замјеником генералмајором Гојком Кнежевићем. Међународни представници на сједници су били шефица Мисије ОСЦЕ-а у БиХ Њ. Е. амбасадорица Катхлеен Кавалец, резидентна представница УНДП-а Стелиана Недера, команданти ЕУФОР-а и НАТО Штаба Сарајево генералмајори Алеxандер Платзер и Ериц Фолкестад, представник Уреда специјалног представника Европске уније те представници амбасада Сједињених Америчких Држава, Швицарске Конфедерације, Савезне Републике Њемачке, Републике Аустрије и Краљевине Шведске.

Захваливши се свим учесницима сједнице на подршци у рјешавању вишкова НМиМЕС као сигурносног питања у Босни и Херцеговини, министар одбране Сифет Поџић је поздравио одржавање још једне у низу сједница Стратешког комитета, те истакао да "иако је из објективних разлога, заправо ситуације узроковане коронавирусом, било мањих застоја у одржавању сједница, Министарство одбране и Оружане снаге БиХ и даље остају у потпуности посвећене процесу рјешавања вишкова НМиМЕС, а све у циљу стварања сигурног окружења у Босни и Херцеговини."

На састанку је кроз презентацију резултата о реализацији досадашњих активности, између осталог, истакнуто је да је до краја 2020. године по разним основама, међу којима су продаја, донација и демилитаризација, укупно ријешено 26.722 тоне МиМЕС-а, а у 2021. години, од 1. јануара до 14. септембра, кроз цивилне и војне капацитете укупно је демилитаризовано 115 тона, тако да Оружане снаге БиХ тренутно располажу са 4.800 тона вишкова МиМЕС-а, те са око 40.000 комада наоружања. Посебно је наглашено да приликом демилитаризације муниције и МЕС-а није забиљежен ни један ванредни догађај, иако је ријеч о високоризичним процесима.

Истакнуто је и да је значајан напредак остварен на подизању степена сигурности на локацијама складиштења наоружања и МиМЕС-а, комбинацијом напредних мјера техничке, инфраструктурне и процедуралне природе, спречавања злоупотребе наоружања као и обуке персонала, а при реализацији свега наведеног пружена је значајна помоћ међународних партнера кроз реализацију многих пројеката, укључујући пројекте ЕXПЛОДЕ, САФЕ-УП и Пројекат обиљежавања малог и лаког наоружања САЛW који се имплементирају у сарадњи и уз подршку УНДП-а у БиХ и Мисије ОСЦЕ-а у БиХ и ЕУФОР-а.

"Прије 2011. године, сигурносна ситуација на складиштима муниције и наоружања у БиХ била је алармантна. Од тада смо постигли много побољшавањем сигурносне ситуације у четири складишта путем два ОСЦЕ пројекта, СЕЦУП и САФЕ-УП, те помажући у успостављању модерне лабораторије за испитивање муниције у ТРОМ-у Добој. Провођење ова два пројекта подржало је 17 држава чланица ОСЦЕ -а које су заједно уложиле више од 3,3 милиона еура у те напоре", рекла је шефица Мисије ОСЦЕ-а, амбасадорица Кавалец.

Командант ЕУФОР-а генералмајор Алеxандер Платзер изјавио је да "иако су ЕУФОР и његови партнери задовољни досадашњим напретком, такођер препознајемо да се мора учинити још много тога, а на данашњем састанку Стратешког комитета обавезали смо се радити на даљњем побољшању сигурности свих грађана у БиХ."

На крају сједнице донесени су конкретни приједлози и закључци за квалитетније и ефикасније рјешавање овог процеса, а све у циљу постизања коначне реализације Мастер плана, заправо да се приоритетно повећа степен сигурности на локацијама складиштења МиМЕС у циљу смањења ризика од нежељених посљедица како по припаднике ОС БиХ тако и локалне заједнице у Босни и Херцеговине.



Оставите одговор