Оружје: Русија највише извози у Кину и Индију, Американци на Блиски исток

САД и Русија су далеко највећи извозници оружја – САД извозе 33 одсто глобалног наоружања, а Русија 25 одсто, наводи стокхолмски међународни институт за мировна истраживања /СИПРИ/. Највећи клијенти САД јесу Саудијска Арабија, која увози 9,7 одсто америчког наоружања, затим Уједињени Арапски Емирати са 9,1 одсто и Турска – 6,6 одсто. Регија који увози највише […]

понедељак, фебруар 22, 2016 / 10:44

САД и Русија су далеко највећи извозници оружја – САД извозе 33 одсто глобалног наоружања, а Русија 25 одсто, наводи стокхолмски међународни институт за мировна истраживања /СИПРИ/.

Највећи клијенти САД јесу Саудијска Арабија, која увози 9,7 одсто америчког наоружања, затим Уједињени Арапски Емирати са 9,1 одсто и Турска – 6,6 одсто.

Регија који увози највише америчког оружја јесте Блиски исток, у који "одлази" 41 одсто наоружања.

САД у земље Азије и Океаније продају 40 одсто свог наоружања.

Током посљедњих пет година, испоруке главних врста конвенционалног наоружања из САД повећане су за 27 одсто у односу на период 2006 – 2010. година.

Друго мјесто на попису највећих извозника наоружања припада Русији. Извоз главних врста конвенционалног наоружања из Русије у посљедњих пет година повећан је за 28 одсто.

Према подацима СИПРИ, највећи увозници руског оружја у посљедњих пет година су Индија са 39 одсто, Кина – 11 одсто и Вијетнам – 11 одсто.

Када се ради о извози према регијама, највише оружја из Русије увезле су земље Азије и Океаније.

На трећем мјесту међу највећим извозницима наоружања јесте Кина са 5,9 одсто, на четвртом мјесту је Француска са 5,6 одсто, а на петом Њјемачка са 4,7 одсто укупног удјела у продаји оружја.

Базе података института СИПРИ односе се напериод од 1950. године, а у опису тенденција међународних војних трансфера стручњаци института користе просјечну вриједност из петогодишњег периода.



Оставите одговор