Оружје из БиХ на путу за Сомалију заустављено у Америци

Америчко правосуђе објавило је да су власти САД спријечиле покушај кријумчарења најмање 6.000 "калашњикова" из Босне и Херцеговине у Сомалију, пише сарајевски Дневни аваз. Према доступним информацијама о важним тајним операцијама у спречавању илегалне трговине које је спровело америчко Министарсво правде, држављанин Израела Канох Милери и Американац Џозеф О’Тул су, због планирања илегалне препродаје оружја […]

среда, јануар 9, 2013 / 22:30

Америчко правосуђе објавило је да су власти САД спријечиле покушај кријумчарења најмање 6.000 "калашњикова" из Босне и Херцеговине у Сомалију, пише сарајевски Дневни аваз.

Према доступним информацијама о важним тајним операцијама у спречавању илегалне трговине које је спровело америчко Министарсво правде, држављанин Израела Канох Милери и Американац Џозеф О’Тул су, због планирања илегалне препродаје оружја поријеклом из БиХ, осуђени пред судом на Флориди на годину и по, односно годину дана затвора након што су признали кривицу.

Њихов план је, како се наводи, био да оружје најприје пребаце из БиХ у САД, потом у Панаму и одатле пошаљу у Сомалију.

Летови из БиХ требало је да се реализују из ваздушне луке у Тузли, а оружје би се потом превозило изнајмљеним руским авионом.

За посао био им је потребан посредник, па су они ангажовали особу којој су платили чак 116.000 долара, а касније се испоставило да је она била агент америчке владе, пише сарајевски дневник.

Као доказни материјал на суђењу послужиле су електронске поруке које су размењивали О’Тул и агент чији идентитет није објављен, у којима су навођене појединости о планираним испорукама оружја.

О’Тул, стар 79 година, пензионисани је пилот америчког војног ваздухопловства. Он је већ раније био умијешан у покушаје илегалне трговине оружјем.

Прије 30 година, против њега је била подигнута оптужница у случају илегалног наоружавања тадашње гериле у Никарагви која се борила против сандинистичких власти. Он је, међутим, ослобођен оптужби због недостатка доказа.

Дневни аваз истиче да босанскохерцеговачке власти нису коментарисале информације о планираном шверцу оружја.



Оставите одговор