Операција Одисејева зора зауставила Гадафија

Западне снаге наставиле су да нападају положаја противваздушне одбране и да патролирају небом изнад Либије, док је војна интервенција доживела дипломатски удар због осуда шефа Арапске лиге због "бомбардовања цивила". Прва фаза ваздушних удара на Либију је „успешна” и омогућила је затварање ваздушног простора Либије, изјавио је јуче шеф здруженог генералштаба америчке војске, адмирал Мајкл […]

понедељак, март 21, 2011 / 02:14

Западне снаге наставиле су да нападају положаја противваздушне одбране и да патролирају небом изнад Либије, док је војна интервенција доживела дипломатски удар због осуда шефа Арапске лиге због "бомбардовања цивила".

Прва фаза ваздушних удара на Либију је „успешна” и омогућила је затварање ваздушног простора Либије, изјавио је јуче шеф здруженог генералштаба америчке војске, адмирал Мајкл Мален.

Напредовање снага лојалних лидеру Муамеру Гадафију ка Бенгазију, упоришту побуњеника, је заустављено, рекао је Мулен у изјави за америчку телевизију Еј-Би-Си, али је признао да може да се догоди да војна интервенција постигне своје циљеве, али да при том не примора Гадафија да оде са власти.

Неименовани високи амерички војни званичник потврдио је касније да се операција наставља и да треба очекивати нове ваздушне ударе.

Француски авиони су и други дан предводили војне операције изнад либијског ваздушног простора, али нису отварали ватру јер није било отпора са земље, јављају агенције.

Либијски вођа је узвратио да ће победити „тероризам“ западних сила. „Нећемо напустити нашу земљу и ми ћемо је ослободити“, изјавио је он на либијској државној телевизији, преноси Ројтерс. „Ми ћемо остати живи, а сви ви ћете умрети“.

Он је рекао да је акција против његових снага неоправдана и да се ради о „колонијалној крсташкој агресији која може да покрене још један велики крсташки рат”.

Извештава се да је Гадафи упутио тенкове, бродове и војнике ка средоземном граду Мисурата који је под контролом побуњеника, и да је у сукобима, које потврђују и побуњеници, било мртвих.

Снаге ЕУ и САД су у суботу послале војне авионе и ракете на Либију у складу са резолуцијом УН донетој у Савету безбедности како би се спречило да Гадафијеве снаге побију цивиле у борби за очување његове 41-годишње власти.

Операцијесу почеле акцијом француских авиона и испаљивањем 112 крстарећих ракета са америчких и британских ратних бродова и подморница на 20 од 22 предвиђена циља од којих је већина била у близини Бенгазија, упоришта побуне која је почела прошлог месеца.

На мети се нашла и ваздухопловна база ал-Ватија, 170 километара

југозападно од Триполија, потврдили су либијски војни извори.

Коалиционе западне снаге наставиле су јучеујутру да бомбардују циљеве у Либији. У нападу је учествовало 19 америчких авиона, укључујући три бомбардера Б2, прецизирао је портпарол команде америчке војске за Африку.Британски ловци и бомбардери „торнадо“ такође су учествовали у акцијама.

Напади су око поднева прекинути, а сви авиони који су учествовали у акцији неоштећене су се вратили у базе, навела је америчка телевизија Еј-Би-Си.

Десетине војних возила снага лојалних Гадафију, укључујући и тенкове, уништено је јутрос у америчким ваздушним ударима западно од Бенгазија, преносе очевици. Ваздушна акција међународних снага трајала је око два сата.

Како се наводи, у области која је бомбардована, око 35 километара западно од Бенгазија, види се на десетине изгорелих војних возила и тенкова.Како наводе дописници Ројтерса, виде се и тела најмање 14 погинулих.

Коалиционе западне снаге напале су јуче ујутру и Триполи, бацивши бомбе у близини резиденцијалног комплекса Баб Ал-Азизија либијског лидера, што је изазвало баражну ватру либијских противваздушних снага и пораст антизападног расположења код становника.

Више хиљада Либијаца формирало је јуче људски штит око објеката либијског вође у покушају да спрече могуће ваздушне нападе. Власти су пустиле стране новинаре у затворени комплекс како би видели да народ пружа подршку Гадафију.

Бомбе су експлодирале када је један авион надлетео Гадафијево седиште у јужном делу Триполија, Није познато које мете су погођене.

Либијска државна ТВ приказала је снимке десет жртава „колонијалног непријатеља“ из једне неидентификоване болнице.

Либијске власти су саопштиле да су у првим нападима снага коалиције погинуле најмање 64и 150 рањене особе.

Шеф Арапске лиге Амр Муса је у Каиру рекао да оно што се догађа није оно што су Арапи очекивали када су подржали завођење зоне забрањеног лета над Либијом. Муса је критиковао нападе на Либију, упозоравајући да у њима страдају и цивили, јавља АП.

„Оно што се десило разликује се од циљева затварања ваздушног простора. Ми желимо заштиту цивила, а не додатне нападе на цивиле”, рекао је Муса позивајући на хитан састанак Арапске лиге.

Подршка Арапа била је кључна за доношење резолуције Савета безбедности УН која је утрла пут војној интервенцији Запада, највећој против једне арапске земље од инвазије Ирака 2003. године.

Повлачење подршке могло би да компликује ситуацију за коју неки војни аналитичари кажу да је у сваком случају тешка, неизвесна кампања са неизвесним исходом.

Начелник Здруженог генералштаба САД, адмирал Мајк Мулен, изјавио је да је зона забрањеног лета ефективно реализована, али је додао да је крај војних операција „веома неизвестан“ и признао да може да се заврши у директном сукобу са Гадафијем.

Русија је јуче апеловала на међународне снаге да престану да неселективно употребљавају силу у Либији од које страдају цивили у тој земљи, саопштио је портпарол руског министарства спољних послова, Александар Лукачевич, преноси АФП.

„У оквиру напада на Либију који су почели јуче, погођени су и објекти који нису војни”, каже се у саопштењу и додаје да је 48 цивила погинуло, а 150 је повређено.

Адмирал Мулен међутим каже да није добио извештаје о цивилним жртвама у Либији иако Гадафи прибегава употреби људског штита како би спречио даље нападе.

Он је такође рекао да је у Либији ваздушни простор затворен и да мисли да је Гадафи сада изолован више него икад чему такође доприноси и ембарго на оружје.

Мален је рекао да САД сада предводе војну интервенцију, али да ће покушати да у следећих неколико дана то лидерство уступе.

Амерички председник Барак Обама изјавио је током посете Бразилу да САД не желе да уђу у нови рат, али да се не може седети скрштених људи када диктатор поручи свом народу да милости неће бити.

„Ово није оно што су желеле САД и њени партнери”, рекао је Обама и додао да је неопходно заштити животе цивила.

Америчке снаге сарађују са Британијом, Француском, Канадом и Италијом. Данска је саопштила да се придружује операцији „Одисејева зора“ и да је спремна да пошаље четири ловца бомбардера.

Гадафи западне силе упозорава да да је отворио складишта оружја и да су сви Либијци сада наоружани аутоматским оружјем, минобацачима и бомбамаи да су спремни да у дуготрајном рату поразе нападаче. Либијска државна агенција каже да је наоружано више од милион мушкараца и жена.

„Обећавамо вам дуг рат. Ми смо победници, ви сте побеђени. Ми се нећемо повући са бојног поља јер ћемо бранити своју земљу и своју част”, нагласио је либијски вођа.

За разлику од Триполија, западна војна интервенција је са олакшањем дочекана у Бенгазију где је болница препуна рањених после напада Гадафијевих снага у суботу. Тврди се да је у том нападу погинуло најмање 90 људи.

„Поздрављамо Француску, Британију, САД и арапске земље што су уз нас. Али, мислимо да ће Гадафи свој бес искалити на цивилима. Запад због тога мора снажно да га удари“, каже Ројтерсу службеник Халид ал-Гурфали.

Упркос љутњи због војне акције Запада, либијска војска неће се светити нападима на цивилне авионе на Медитерану, изјавио је син Муамера Гадафија.

Упитан да ли ће Либија нападати цивилне ваздушне линије западних компанија, Саиф ал-Ислам је рекао: „Не, то није наш циљ. Наш циљ је како да помогнемо народу Либије, нарочито у Бенгазију. Верујте ми, они проживљавају ноћну мору. Праву ноћну мору”, рекао је он за ТВ мрежу Еј-Би-Си, преноси АФП.



Оставите одговор