Одлука суда: Брегзита нема без сагласности парламента!

Британски парламент ће морати да гласа о томе да ли Британија смије да покрене излазак из ЕУ, одлучио је британски Високи суд.

четвртак, новембар 3, 2016 / 15:48

Британски парламент ће морати да гласа о томе да ли Британија смије да покрене излазак из ЕУ, одлучио је британски Високи суд.

То значи да влада не може сама да активира Члан 50 Лисабонског споразума, што британски аналитичари коментаришу као "пораз актуелне владе".

Такође, то значи да би парламент могао да "замрзне" одлуку коју су Британци танком већином донијели (51,9% – 48,1%) на историјском референдуму. Влада је најавила жалбу на ову одлуку и коначну пресуду донијеће ускоро Врховни суд.

"Суд није прихватио аргументе Владе", рекао је судија.

"Жалићемо се на пресуду", саопштила је премијерка Тереза Меј

Прошлог мјесеца Високом суду жалбу су уложили активисти који тврде да премијерка Тереза Меј и њени министри немају овлашћења да покрену примену члана 50 Лисабонског споразума ЕУ, који омогућава држави чланици да напусти Унију, без експлицитне подршке националног парламента.

"Ово се тиче сваког од нас, не само нас који смо оспорили легалност. Ово се тиче Велике Британије и наше заједничке будућности", рекла је Ђина Милер, која је довела случај на суд.

На другој страни, из британске владе су поручили да ће оспорити ову одлуку и навели да је "земља гласала за излазак из ЕУ на основу референдума који је одобрен парламентарним актом".

"Ми смо одлучни у намери да поштујемо резултат референдума", рекао је владин портпарол.

Уколико Врховни суд не промијени ову одлуку, могуће је да ће се зелено свјетло за напуштање ЕУ чекати мјесецима. ББЦ наводи да ће већина посланика вјероватно бити за излазак из ЕУ, али и да ће компликоване процедуре успорити процес.

На другој страни, један од лидера покрета за напуштање ЕУ и први човек УКИП Најџел Фараж није сигуран да ће до зеленог свјетла доћи.

"Бојим се да нам се ближи велика издаја. Плашим се да ће учинити све да блокирају или одложе активирање Члана 50. Ако је то тачно, нису ни свјесни колики ће гњев у јавности изазвати", рекао је Фараж.

Тереза Меј је рекла да ће до краја марта наредне године активирати Члан 50 и службено обавијестити Брисел о намјери Британије да напусти ЕУ.

Темељ за то је референдум у јуну на којем је већина Британаца гласала за излазак из Уније.

Институције ЕУ и 27 земаља чланица рекле су да преговори о условима излазса, који би требало да трају двије године, не могу да почну док се не активира Члан Лисабонског споразума.



Оставите одговор