Oдбор за безбједност: Харченко представио ОУКБ посланицима

У Народној скупштини РС, данас је одржана проширена сједница Одбора за безбједност НСРС на којој је руски амбасадор у БиХ Александар Боцан-Харченко одржао презентацију у вези са Организацијом уговора о колективној безбједности. Харченко је народним посланицима, експертима и осталим госитма презентовао Организају уговора о колективној безбједности, а намјера организатора је била да презентују отвореност Српске […]

четвртак, јул 19, 2012 / 16:45

У Народној скупштини РС, данас је одржана проширена сједница Одбора за безбједност НСРС на којој је руски амбасадор у БиХ Александар Боцан-Харченко одржао презентацију у вези са Организацијом уговора о колективној безбједности.

Харченко је народним посланицима, експертима и осталим госитма презентовао Организају уговора о колективној безбједности, а намјера организатора је била да презентују отвореност Српске према свим безбједностним структурама, и да посланици буду упознати са свим безбједоносним пројектима и безбједоносним уговорима који постоје, рекао је предсједник Одбора за безбједност НСРС, Ненад Стевандић.

– Народ и парламент, као одраз воље народа су дужни да се информишу и сигурно је да смо данас сазнали неке нове ствари и да смо паметнији него раније, како бисмо у будућности доносили боље одлуке које се тичу безбједности Републике Српске – рекао је Ненад Стевандић.

Учесници су од Харченка могли чути званичне ставове Русије, као и ставове ОУКБ-а, који ипак није само војна организација, рекао је руски амбасадор.

– Ова организација је један од кључних приоритета Русије на простору бившег СССР и на простору Заједнице независних држава . Ова организација нема блоковски карактер нити има ишта заједничко са блоковима из Хладног рата – рекао је Харченко, који је посланицима у сат времена покушао представити шта ОУКБ представља.

Додао је да ОУКБ није формирана са циљем војног надметања у наоружању и нема непријатеља.

Што се тиче безбједности у БиХ и РС и домета ове организације до наших простора, руски амбасадор је рекао да за сад не може бити говора о нечему таквом, јер ни све земље ЗНД нису учлањене у организацију. Такође, Република Српска сама зна шта је добро за њу и њену безбједност, а Русија зна шта је за добро за Русију, а када се говори о Русији и Српској, Харченко је издвојио економску безбједност, као сегмент за који се Руси интересују овдје због својих улагања и послова.

ОУКБ је међународна организација настала на простору бившег СССР, која се базира на безбедоносно-војној сарадњи. Ову организацију чине Русија, Јерменија, Белорусија, Казахстан, Узбекистан, Таџикистан и Киргизија. Од 2. децембра 2002. године ОУКБ има статус посматрача у Генералној скупштини ОУН.

Успостављена је тијесна сарадња са Организацијом Евроазијске Економске Сарадње (ЕврАзЕС), Шангајском Организацијом Сарадње (ШОС) и Заједницом Независних Држава (ЗНД). ОУКБ продуктивне контакте одржава са међународним и регионалним структурама, укључујући Антитерористички комитет СБ ОУН, Управу ОУН за борбу против трговине дрогом и криминала, ОБСЕ, Европску унију, ОИК, Међународни комитет Црвеног крста, Савјет држава Балтичког мора и тако даље.



0 КОМЕНТАРА

  1. „Што се тиче безбједности у БиХ и РС и домета ове организације до наших простора, руски амбасадор је рекао да за сад не може бити говора о нечему таквом, јер ни све земље ЗНД нису учлањене у организацију.“

    Ипак свашта.

  2. Веома је негативно коментарисати са ријечима “ свашта“ . Боље је бити информисан и посједовати било какве информације ,а не слијепо приохватати само једну , која нам се упорно сервира , како нема ниједне друге алтернативе , сем оне која се односи на пуноправно чланство у НАТО-савезу . Презентација руског амбасадора показује да постоје и друге алтернативе , које су супротне НАТО-савезу , али и оне које се односе и на сам модел у НАТО , као што су :
    1.-садашњи програм Партнерство за мир са НАТО-без пуноправна чланства ,
    2.-политичко-војна неутралност-модел који је везан за политику Србије према НАТО ,
    3.-политичко чланство у НАТО , војна самосталност – модел о коме се веома мало говори а има га Аустрија ,
    4.-демилитаризација БиХ ,
    5.-индивидуални систем безбједности-независно од интегрисаних система безбједности , као што су НАТО и други
    6.-колективни систем глобалне безбједности у оквирима ОУН , које су преко Савјета безбједности ОУН , основни гаранти дејтонског споразума ,
    7.-интегрисана безбједност , коју Русија нуди ЕУ , Азији и другима ,
    Није “ свашта “ већ је добро дошло и пожељно да разумијемо постојеће политике глобалне , регионалне , националне и друге безбједности и да се на основу постојећих модела одредимо према ономе што се односи на могућу интеграцију система безбједности БиХ , РС и српског народа .

Оставите одговор