Одбијена жалба Асанжу, на корак од изручења
Оснивач "Викиликса” губи дугу и мучну судску битку и на корак је до изручења САД, јер је поражен и у последњој жалби којом је његов правни тим покушао да спречи да се он због оптужби за шпијунажу нађе пред америчким судом.

Џулијан Асанж поднио је ову жалбу прошлог јуна, након што је британска министарка унутрашњих послова Прити Пател потписала налог којим се одобрава његова екстрадиција Америци. Асанжова жалба, која је сада одбијена на суду, наводи да је министарка погријешила у одлуци да одобри изручење јер захтјев крши британско-амерички споразум којим се наводи да екстрадиција неће бити одобрена уколико је дјело за које се она тражи политичко.
Његов правни тим је става да је америчка жеља да дође до Асанжа управо политички мотивисана. Они имају право да се жале на одлуку суда, што ће и учинити. То ће уједно бити њихов последњи маневар, последња шанса да промијене готово извјестан исход Џулијановог дугог пута, чиме ће бити исцрпљене све могућности на британским судовима. Борба би се даље могла наставити на Европском суду за људска права, којем је у децембру стигла жалба правног тима оснивача "Викиликса”.
Овај суд би, пак, могао да дјелује као што је то учинио у случају "Руанда”. Наиме, британска влада намјерава да илегалне мигранте депортује у Руанду, гдје би, умјесто на Острву, чекали да им се размотри захтјев за азил, али ју је у намјери да то и учини, упркос одобрењу британских судова, спријечио Европски суд за људска права. Британци морају да поштују ову одлуку, која уједно, као што би то било и у Асанжовом случају, намеће снажан унутарполитички наратив да је то напад на британски суверенитет. Дјеловање британских судова "под шапом” европских подстиче позиве да Британија напусти Европску конвенцију о људским правима.

Одлука британског суда да одбије жалбу на изручење огромно је разочарање за све оне који се залажу за то да оснивач "Викиликса” буде пуштен на слободу након неправде због које је године провео у амбасади Еквадора, а потом у затвору, јер је помогао да истина изађе на видјело.
Невладине организације и сијасет адвокатских тимова упорно понављају да сама идеја да се Асанжу или било коме сутра суди на америчком суду јер објављује повјерљива документа на начин на који то истраживачки новинари раде свакодневно треба да буде застрашујућа за Американце, али и не само за њих. Преседан случаја "Асанж” деморалише све оне који се боре за истину. Ако шеф Бијеле куће Џозеф Бајден допусти да се овај случај оконча у правцу у којем иде, будуће администрације засигурно ће то сматрати знаком да на исти начин могу да крену и на новинаре који су им трн у оку.
Они поручују да је време да Бајден одустане од овог случаја и да дјелима покаже да практикује демократију за коју се на речима залаже. Вријеме је, кажу, да свијету покаже да је озбиљан кад је ријеч о слободи штампе.
А да Асанж преживљава ужасну трагедију и да би његово изручење Америци било кобно по њега, истину, слободу и демократију, сматра и аустралијски посланик Ендру Вилки, који прозива аустралијског премијера. Он покушава да изврши притисак на Ентонија Албанезеа да подигне слушалицу, да позове лично Бајдена и затражи од њега да ослободи Асанжа. Он поздравља Албанезеа јер је изјавио да је овај случај потрајао довољно дуго и да га треба привести крају, али подвлачи да изјаве не рјешавају проблем, већ да је такође дошло вријеме, с обзиром на то да Асанжа дијели неколико седмица од изручења, да премијер разговара с америчким предсједником и тако упути молбу Бајдену као савезнику.
-Ми имамо специјалне односе са САД. Имамо више утицаја у Вашингтону него што неки мисле. Вријеме је да то искористимо- рекао је Вилки и нагласио опет да је затвор страшна неправда за Аустралијанца који је помогао у откривању чврстих доказа о америчким ратним злочинима. Асанж је, каже Вилки, херој а не злочинац.
Правни тим Џулијана Асанжа оптимистичан је, упркос новој лошој вијести, да он ипак неће бити изручен Америци, где би се суочио с могућношћу да остатак живота проведе у затвору. Он се терети по 18 тачака оптужнице јер је објавио поверљива докумената због којих је бивши службеника америчке војске Бредли (Челси) Менинг, који му их је дао, била осуђена на 35 година затвора.
Ослобођен је захваљујући Бараку Обами, који ју је амнестирао 2017. Асанж није те среће. Већ четири године борави у злогласном британском затвору "Белманш”, гдје је премјештен из амбасаде Еквадора у Лондону, у којој је добио азил 2012.