Одбачена палестинска резолуција, Руси гласали за, Американци против

Савет безбедности УН одбацио је палестинску резолуцију којом се захтева окончање израелске окупације до краја 2017. године. Резолуција није добила девет гласова "за" што је минимум да би била усвојена у СБ од 15 чланова. "За" је гласало осам земља, против су биле две, укључујући САД, уз пет уздржаних, пренео је Асошијетед прес. САД, најближи […]

среда, децембар 31, 2014 / 08:31

Савет безбедности УН одбацио је палестинску резолуцију којом се захтева окончање израелске окупације до краја 2017. године.

Резолуција није добила девет гласова "за" што је минимум да би била усвојена у СБ од 15 чланова.

"За" је гласало осам земља, против су биле две, укључујући САД, уз пет уздржаних, пренео је Асошијетед прес.

САД, најближи савезник Израела, поновиле су своје противљење нацрту резолуције раније данас. Вашингтон инсистира да се до коначног
споразума дође за преговорачким столом и противи се наметнутим роковима.

Резолуцију је поднео Јордан, члан СБ, након што су је подржале 22 арапске државе и Палестинска управа. Израел је осудио резолуцију, означивши је триком.

"За" резолуцију су гласале Русија, Кина, Француска, Јордан, Чад, Луксембург, Аргентина и Чиле, а уздржале су се Велика Британија, Руанда, Нигерија, Литванија и Јужна Кореја.

Нигерија је земља која је одлучила резултат гласања у СБ јер се предомислила и уместо да гласа "за", како се очекивало, она се уздржала.

Јордански амбасадор у УН Дина Кавар је рекла да палестинска настојања нису била унилатерални корак, већ легитиман, након сто је Израел блокирао сав пут ка напретку.

"Чињеница да нацрт резолуције није усвојен неће нас уопште спречити да наставимо да вршимо притисак на међународну заједницу, посебно Уједињене нације ка ефективном учешћу у постизању решења тог сукоба", рекла је она.

Амбасадор Велике Британије Марк Лиал Грант је рекао да разуме палестинско незадовољство и притисак под којим је био палестински председник Махмуд Абас.

САД су унапред јасно сугерисале да ће искоритити право вета, ако буде потребно. Све до почетка гласања дипломате у савету су очекивале девет гласова "за".

Резолуција која није усвојена апеловала је на хитну потребу да се постигне "праведно, трајно и свеобухватно мирно решење" сукоба два народа у року од 12 месеци и да се до 31. децембра 2017. године заврши израелска окупација.

Такође је позивала на независну палестинску државу у границама пре рата 1967. године, када је Израел освојио Западну обалу, Појас Газе и источни Јерусалим и захтевала "праведно решење" за сва друга спорна питања, укључујући палестинске избеглице, затворенике у израелским затворима и воду.

Амерички амбасадор Саманта Пауер рекла је: "Ми смо гласали против те резолуције не зато што нам одговара статус кво. Гласали смо против јер мир мора доћи из тешких компромиса који се постижу за преговарчким столом".



Оставите одговор