Обамина нова администрација: Хилари одлази, Пауел се враћа
Предсједник САД Барак Обама за други мандат ће промијенити значајан дио администрације с најзначајнијим измјенама на челу министарства финансија, одбране и спољних послова, пишу амерички медији. Послије побједе у уторак на предсједничким изборима, којом је обезбиједио други мандат, Обама има “одрјешеније руке” да се бави најбитнијим проблемима, од привредног опоравка до спољнополитичких изазова попут Ирана, […]
Предсједник САД Барак Обама за други мандат ће промијенити значајан дио администрације с најзначајнијим измјенама на челу министарства финансија, одбране и спољних послова, пишу амерички медији.
Послије побједе у уторак на предсједничким изборима, којом је обезбиједио други мандат, Обама има “одрјешеније руке” да се бави најбитнијим проблемима, од привредног опоравка до спољнополитичких изазова попут Ирана, Сирије и мировних преговора за израелско-палестински сукоб, оцјењује агенција Асошиејтид прес.
Државна секретарка Хилари Клинтон већ је најавила да ће се повући сљедеће године, а као могући њени насљедници спомињу се амбасадорка у УН Сузан Рајс и сенатор Џон Кери који је на челу сенатског Одбора за спољну политику.
Шансе Сузан Рајс, исправа фаворита за нову шефицу Стејт департмента, умањене су пошто је у јавности прва говорила, како се испоставило погрешно, о нападу у Бенагзију у којем је убијен амбасадор Крис Стивенс, наводи портал Политико (Политицо).
Код Керија, с друге стране, постоји проблем што би његовим одласком у Стејт департмент било упражњено мјесто у Сенату које би лако могао да освоји републикански кандидат, наводи Њујорк тајмс.
Званичинци наводе да би нови државни секретар могао бити републиканац Џон Хантсмен, бивши гувернер Јуте и бивши амбасадор у Кини којег је поставио Обама. Као могућност се наводи и други човјек Стејт департмента Вилијам Бернс и Обамин савјетник за националну безбједност Том Донилон.
Хантсмен је поштован међу члановима Обамине администрација, а његов избор би омогућио предсједнику да тврди како превазилази странчке подјеле, наводи агенција АП и додаје да би тако посао добио стручњак за Азију у време када САД све више пажње посвећују том континенту.
Фаворит за новог министра финансија је Џек Лу, досадашњи Обамин шеф кабинета, док би на чело Пентагона могао доћи умјерени републиканац Чак Хејгел, наводи Политико позивајући се на изворе у администрацији.
Поред Хилари Клинтон, министра финансија Тимоти Гајтнера, министра одбране Леона Панете, очекује се одлазак министра за енергетику Стивена Чуа, а могући су одласци и министра правде Ерика Холдера и министра саобраћаја Реја Лахуда.
Шефови “Гугла” и “Фејсбука” у администрацији
Министар финансија Гајтнер би већ отишао, наводи Политико, да не предстоје кључни преговори администрације и републиканске већине у Представничком дому о порезима и смањењу трошкова. Ако не буде постигнут договор услиједиће аутоматско повећање пореза због истицања олакшица и смањење трошкова, што би могло да преполови дефицит, али и одведе САД у рецесију.
Да би се то избјегло потребно је да Обамина администрација и републиканци у Конгресу постигну договор. Демократе траже повећање пореза за најбогтије, чему се противе конзервативци уз захтев да се смање социјална издавања.
Послије евентуалног договора може се очекивати одлазак Гајтнера, а нови министар финансија је један од најбитнијих чланова администрације за Обамине приоритете на пољу економије – повећање запослености и уравнотежење буџета.
Политико наводи да се Лу најчешће спомиње за ту функцију као Обамин човјек од повјерења, мада се радило и на ангажовању неког од директора компанија с Форбсове листе најуспјешнијих, међу којима су и Ерик Шмит из “Гугла” и Шерил Сендберг из Фејсбука.
Враћа се Колин Пауел?
За шефа Пентагона, поред Хејгела, спомињу се Панетин замјеник Еш Картер, за којег се сматра да као физичар може осмислити нови концепт мање и ефикасније војске. Опција је и бивша подскретарка у министарству одбране Мишел Форној, чиме би на чело Петагона први пут дошла жена.
Кришчн сајенс монитор, као кандидата за новог министра одбране наводи и Колина Паула, државног секретара у првом мандату предсједника Џорџа Буша. Пауел је подржао Обаму на изборима и 2008. и пред ове друге изборе.