НВО осудиле споразум Додика и Лагумџије

Организације цивилног друштва најоштрије осуђују споразум СНСД-СДП, склопљен између лидера ових странака, с обзиром да велика већина превиђених рјешења удаљава БиХ од испуњавања услова неопходних за подношење кредибилне апликације за чланство у ЕУ и представља корак уназад у односу на тренутно стање. Умјесто ријешавања питања, које су се политички лидери обавезали испунити у оквиру мапе […]

уторак, новембар 6, 2012 / 07:29

Организације цивилног друштва најоштрије осуђују споразум СНСД-СДП, склопљен између лидера ових странака, с обзиром да велика већина превиђених рјешења удаљава БиХ од испуњавања услова неопходних за подношење кредибилне апликације за чланство у ЕУ и представља корак уназад у односу на тренутно стање.

Умјесто ријешавања питања, које су се политички лидери обавезали испунити у оквиру мапе путе усаглашене са ЕУ, оваквим споразумом се предлажу рјешења која ће резултате знатног броја реформских релативизовати или чак поништити.

Са аспекта достигнутих демократских стандарда, измјене Изборног закона којима се поново уводе затворене изборне листе, а пребројавање гласова обавља само у општинским комисијама, сматрамо недопустивим. На овај начин се ограничава постојећа слобода избора грађанима/кама, а додатно јачају позиције руководстава политчких партија, те отвара простор за манипулације изборним резултатима и поништавање демократске воље гласача/ица.

Структурни дијалог о правосуђу између БиХ и ЕУ, а не ванинституционални састанци страначких лидера, мора представљати оквир за рјешавање нагомиланих проблема са којима се суочава бх правосуђе. Предложена ријешења, којима се мијења постојећи начин избора судија и тужилаца и у процедуру избора уводе ентитетски парламенти, представља корак назад у реформи правосуђа. У ситуацији када су политчки притисци на рад правосудних институција свакодневни, усвајањем оваквих ријешења они би били практично институционализовани.

Педложена рјешења измјена Закона о државним службеницима, којима се проширује број позиција на којима ће бити вршена политичка именовања у државној служби, такођер иде у правцу политизације државне управе, умјесто њеног професионалног јачања и развоја.

Поред наведених, бројна друга рјешења која су на нетранспарентан начин договорена између СНСД-а и СДП-а, високо су проблематична са становишта владавине права и демократских процеса у Босни и Херцеговини. Додатно је забрињавајуће што се унапријед најављује њихово усвајање по хитном поступку и без могућности подношења амандмана од стране заступника/ца грађана/ки у државном парламенту, што је још један удар на демократију од стране ових странака и њихових лидера. Стога овај споразум, чија реализација може довести до несагледивих и неповратних штетних посљедица, сматрамо изразом потпуног одсуства политичке одговорности и одговорности политичких партија према грађанима/кама.

Организације потписнице:
Транспаренси интернешнал
Центри цивилних иницијатива
УГ Зашто не
Европски истраживачки центар
Фондација за креативни развој
УГ Оштра нула
Удружење за културу и умјетност ЦРВЕНА
Иницијатива младих за људска права
Сарајевски отворени центар
Форум грађана Тузла
Еуро Ром
ОП Револт
Правни институт у БиХ
Коалиција 143
Фондација КЈУР
Фондација ЕКИПА
Центар за заступање грађанских интереса



Оставите одговор