Ново Горажде: ФЗО јачи од Владе, не да паре и тражи лажни дуг
Између Дома здравља у Новом Горажду и Фонда здравственог осигурања води се оштра полемика, због тешког стања у овој здравственој установи. Директор Дома Јелена Гавриловић каже да је рачун те установе блокиран од јула ове године. Додаје да ФЗО није исплатио 50.000 км, што им је додијељено одлуком Владе РС о додјели додатних средстава домовима […]

Између Дома здравља у Новом Горажду и Фонда здравственог осигурања води се оштра полемика, због тешког стања у овој здравственој установи. Директор Дома Јелена Гавриловић каже да је рачун те установе блокиран од јула ове године. Додаје да ФЗО није исплатио 50.000 км, што им је додијељено одлуком Владе РС о додјели додатних средстава домовима здравља у 2015. години.
Из ФЗО кажу да још нису уплатили овој установи, јер им она дугује око 180.000 КМ из ранијег периода. Из Фонда поручују да је Дом здравља Ново Горажде престао да измирује обавезе 2013. године.
Међутим, директорка Гавриловић тврди да је поменути дуг води из периода између 2000. и 2002. и да његово постојање упитно. Упркос томе, Фонд им од редовне транше одбија износ на име рата за враћање тог дуга, те је до данас Дом здравља ускраћен за 123.000 КМ.
Са тим средствима, као и додатним средствима које ФЗО одбија да уплати, Дом здравља у Новом Горажду не би био у постојећим проблемима. Тренутно су им искључене телефонсе везе и интернет, а пријети и искључење струје. Више нису у могућности да издају рецепте за лијекове, дознаке за боловање и остале исправе и документацију чије издавање је обавезано. Плате запосленим касне већ десет мјесеци.
Нема истраге о дугу
Дом здравља покренуo je арбитражне поступке код ФЗО и министарства, како би се утврдили сви детаљи у вези са дугом, али одговоре никад нису добили.
– Незванично, дознало се да је Дом здравља тј. тадашњи директор тих година закључивао одређене компензације са различитим предузећима и Фондом здравственог осигурања, помоћу којих су средства Дома здравља исплаћивана тим предузећима а без сагласности Управног одбора, међутим никакву званичну потврду ових гласина никада нисмо добили – каже директорка Гавриловић.
Још једна детаљ у односима са ФЗО је споран, јер у том фонду тврде да постоји споразум о враћању договања.
-На основу споразума о измирењу дуга који је потписао Дом здравља Ново Горажде, ова установа обавезала се да ће Фонду вратити дуговања која су настала до 2006. године, о чему Фонд посједује уредну документацију, а то што је немају у Дому здравља још је један доказ "јавашлука" у овој установи – саопштено је из Фонда здравственог осигурања.
Фантомски споразум или јавашлук?
У Новом Горажду тврде да такав документ не постоји, и да у ФЗО желе да се преко овог случаја пређе без већих истрага и утврживања одговорности.
– Од мене је тражено да потпишем једну врсту документа којим би се дефинисале ове спорне обавезе Дома здравља, чиме би се на посредан начин легализовао (по свему судећи) извршени криминал. Ипак, таквим притисцима нисам подлегла, јер иза себе имам јасну одлуку Управног одбора о покретању истражних радњи по овом питању прослијеђену ЦЈБ И. Сарајево, и јасан Закључак Скупштине Ново Горажде којим се од полицијских органа тражи да предузму одређене активности у складу са својим законским надлежностима – каже Гавриловићева.
Осим одлуке о покретању истражних радњи, СО ново Горажде подржала је Дом здравља, издвајањем двоструко више средстава из локалног буџета у односну на лани. Скупштина општина оцјењује да је руководство Установе у потпуности поступило по и Закључку Владе Републике Српске из 2014. године, којим је наложено смањење расхода у установи и усклађивање броја радника. По спроведеним мјерама и испуњеним стандардима у броју запослених Дом здравља Ново Горажде спада у ријетке здравствене установе у Српској.