Нови нацрт закона о заштити животне средине
Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске на предстојећем засједању Народне скупштине понудиће посланицима на усвајање нови нацрт закона о заштити животне средине који је у великој мјери усклађен са европским законодавством и европским директивама у овој области, а који предвиђа и веће учешће јавности у доношењу одлука и појачан инспекцијски надзор у […]
Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске на предстојећем засједању Народне скупштине понудиће посланицима на усвајање нови нацрт закона о заштити животне средине који је у великој мјери усклађен са европским законодавством и европским директивама у овој области, а који предвиђа и веће учешће јавности у доношењу одлука и појачан инспекцијски надзор у овој области.
Ресорни министар Сребренка Голић рекла је Срни да је новим нацртом закона створен и основ за успостављање регистра постројења и загађивача, а увођењем стандарда квалитета животне средине створена је основа за доношење већег броја подзаконских аката којима се уређују граничне вриједности емисија.
"Законом о заштити животне средине за велика постројења проводи се поступак процјене утицаја на животну средину. Еколошком дозволом утврђују се и мјере праћења стања по питању емисија из постројења и стања квалитета ваздуха, а надзор над поштовањем мјера из еколошке дозволе проводи надлежна инспекција", навела је Голићева.
Према њеним ријечима, закон се заснива на начелима одрживог развоја, предострожности и превенције, замјене, интеграције, сарадње и подјеле одговорности, учешћа јавности и приступа информацијама и начелу да загађивач плаћа ако загађује животну средину.
Голићева је подсјетила да је постојећи Закон о заштити животне средине донесен 2002. године, да је више пута мијењан и допуњаван, да је 2007. године урађен је и пречишћени текст Закона, те да је ступањем на снагу новог Пословника Народне скупштине Српске прописано да се након објављеног пречишћеног текста закона не могу вршити измјене и допуне закона.
"У постојећем закону није био дефинисан поступак стратешке процјене утицаја на животну средину на планове и програме који су сада јасно дефинисани, а, такође, морали су се отклонити недостаци по питању надлежности инспекцијске службе", истакла је Голићева.
Због веће могућности учешћа јавности у поступцима доношења планова и програма, као и конкретних одлука које се односе на заштиту животне средине, те због значаја заштите животне средине, Голићева је апаловала да сви појединци, невладине организације и стручна јавност учествују у јавној расправи о нацрту закона о заштити животне средине.
NEka se vlada pobrine da u prvom redu zaštiti živote većine stanovništva koji žive u bijedi i siromaštvu, koji žive sa porodicama od ničega, ili ko je malo bolje sreće od 100, 200, 300, km, i malbrojni srećnici koji žive od 400 km.
Dakle prvo obezbijediti stanovništvu pravo na život, a onda govoriti o životnoj sredini.
Хитно послати приједлог министарству да нам обзбједе неколико свјежијих слика госпође Голић B-)
I to uslikati je onako kako joj prezime kaže. Mora da su joj djedovi bili golići. Ali im ona nabudži prezime.Neka mijenja prezime.
Она је удата Голић… Дјевојачко презиме јој је Крлић, од оца Реџе Крлића.
Ubjedljivo najbolji ministar u ovoj tankoj Vladi. Prije nje niko nije ni čuo ni vidjeo da nešto radi. Teško ide sa nama, pokušava napravit red u građevinskom sektoru, uredila odnose u Fondu za zaštitu životne sredine. Mislimo šts hoćemo, ali ko god je radio s njom znaa da je odgovorna i oposvećena. Službeni glasnik je plačući ostavila Proki za koga je rekla da ne zna na kojoj se paneti nalazi.