Нове генерације лошије живе – истраживање које погони социјалистичку носталгију

Млади живе лошије од својих родитеља, а то се посебно односи на бивша социјалистичка друштва, гдје сада влада велика неједнакост, показују истраживања.

уторак, октобар 2, 2018 / 10:25

У извјештају Свјетске банке наведено је да су социјалне и класне неједнакости у западној Европи најмање, док је неједнакост јаче изражена у постсоцијалистичким друштвима.

Дјеца рођена осамдесетих година прошлог вијека имају мање шансе да изграде каријеру или да боље живе од својих родитеља. Међутим, дјеца високообразовних и имућнијих родитеља живе лагодније и имају веће животне шансе.

Студије показују да је индекс неједнакости и могућности приступа високом образовању за рођене у осамдесетим годинама прошлог вијека двоструко већи него за њихове родитеље.

Посебно су лоши образовни системи таквих друштава, који би свима морали да дају исте шансе, што почиње још у основној школи, процјењују социолози.

Ствари су се промијениле – некада је средња школа била припрема за факултет, док се данас дјеца за студије припремају још у основној школи, јер гимназије могу да упишу само одликаши.

Након Другог свјетског рата услиједиле су године економског раста и социјалне државе, а сада је младе, уз све проблеме, погодила и економска криза, која је трајала од 2008. до 2014. године.

Економски раст САД и западне Европе довео је до наглог поскупљења некретнина, па се то одражава и на младе генерације, које сада тешко долазе до скупих станова, преносе економски портали.



Оставите одговор