Нова анализа: Земља се хлади већ два миленијума

Тим научника из Њемачке, Финске, Шкотске и Швајцарске доказао је да на Земљи посљедњих 2 000 година влада тренд захлађења, којег су прекинула два краћа периода загријавања у доба старог Рима и Средњег вијека. Према њиховој студији, објављеној у научном листу "Природа климатских промјена" , у Британији је прије 2 000 година владао дужи период […]

понедељак, јул 16, 2012 / 15:11

Тим научника из Њемачке, Финске, Шкотске и Швајцарске доказао је да на Земљи посљедњих 2 000 година влада тренд захлађења, којег су прекинула два краћа периода загријавања у доба старог Рима и Средњег вијека.

Према њиховој студији, објављеној у научном листу "Природа климатских промјена" , у Британији је прије 2 000 година владао дужи период љета топлијих од садашњих.

Таква клима омогућила је Римљанима да у сјеверној Енглеској узгајају винову лозу.

Научницима је познат средњовјековни топли период, али ова студија је показала да су тадашње температуре биле више него што се мислило.

Тако су у периоду од 21. до 50. године наше ере температуре биле за један степен целзијуса више него данас.

Основа ове научне тврдње су годови Фосилизираног дрвећа из Лапоније из 138. године прије Христа, према којима су научници израчунали да се Земља охладила за 0.6 степени Целзијуса кроз тих 2 000 година, вјероватно због промјена у орбити које су је одвеле даље од Сунца.

Та цифра од 0.6 степени је статистички важна, с обзиром да глобално загријавање у данашње вријеме износи мање од један степен Целзијуса.

Сматра се да је ова реконструкција температурних трендова кроз посљедња двије хиљаде година најтачнија до сада.

Осим двије Фазе загријавања, ова студија указује и на периоде већег захлађења у доба сеобе народа и у тзв. малом леденом добу, које је услиједило након средњовјековног топлог периода.



Оставите одговор