Њемачки љевичари траже забрану десничара

Њемачка опозициона партија Љевица, насљедница некадашњих источно-њемачких комуниста, захтијева, послије атентата у Ослу, забрану Националдемократске партије (НПД), која у својим редовима окупља екстремне десничаре и неонацисте. „Десни популизам се не смије више прихватати и друштвено врједновати”, рекла је замјеник предсједавајућег Љевице Сара Вагенкнехт и као „највиши циљ” означила покретање поступка забране НПД и других неонацистичких […]

уторак, јул 26, 2011 / 18:19

Њемачка опозициона партија Љевица, насљедница некадашњих источно-њемачких комуниста, захтијева, послије атентата у Ослу, забрану Националдемократске партије (НПД), која у својим редовима окупља екстремне десничаре и неонацисте.

„Десни популизам се не смије више прихватати и друштвено врједновати”, рекла је замјеник предсједавајућег Љевице Сара Вагенкнехт и као „највиши циљ” означила покретање поступка забране НПД и других неонацистичких организација.

Она је упозорила да би „било наивно” вјеровати да се тако нешто, као атентат у Норвешкој, не може догодити и у Њемачкој.

Њемачке сигурносне власти, како пише штампа, провјеравају да ли је норвешки атентатор Андерс Беринг Брејвик, који је у свом „Манифесту” поменуо и њемачког канцелара Ангелу Меркел, имао контакте са њемачком нео-наци сценом, посебно хамбуршком.

Сенатор унутрашњих послова тог града-покрајине Михаел Нојман није искључио могућност контакта Брејвика и хамбуршких десничара.
Када је, међутим, ријеч о поновном покретању забране НПД, партије која у својим редовима окупља неонацисте и десничаре, у Њемачкој о томе постоје различита мишљења.

Једни сматрају да би прије поновног покретања поступка за забрану НПД специјалци који раде за Службу за заштиту устава, морали да буду повучени са „терена”, што би било рискантно, јер се тада не би имао „приступ” НПД.
Други, опет, мисле да партија дала довољно „штофа” да се и без тих информација може утврдити да дјелује противуставно.



Оставите одговор