Њемачка уводи Плаве карте за раднике ван ЕУ

Њемачкој ће до 2030. године недостајати шест милиона радника, а како би тај проблем ријешила, влада жели, увођењем "Плаве карте ЕУ", да поједностави долазак високообразованих радника из земаља које нису чланице Европске уније, преноси Дојче веле. Одлуком Брисела из 2009. године, висококвалификованим радницима из земаља које нису чланице ЕУ требало би омогућити једнака права, а […]

недеља, март 4, 2012 / 13:57

Њемачкој ће до 2030. године недостајати шест милиона радника, а како би тај проблем ријешила, влада жели, увођењем "Плаве карте ЕУ", да поједностави долазак високообразованих радника из земаља које нису чланице Европске уније, преноси Дојче веле.

Одлуком Брисела из 2009. године, висококвалификованим радницима из земаља које нису чланице ЕУ требало би омогућити једнака права, а њемачка Влада узела је три године времена да у дјело проведе ту одлуку и уведе "Плаву карту ЕУ".

Највећа препрека за долазак на њемачко радно тржиште до сада је био доказ о заради, који су радници из земаља које нису чланице ЕУ морали да доставе. Минимална зарада је морала да буде 66.000 евра годишње, али је то измијењено.

Онај ко жели да добије "Плаву карту" потребно је да приложи факултетску диплому и да зарађује најмање 44.000 евра годишње. У том случају, добија радну дозволу, а послије три године рада и неограничену дозволу боравка.

Право на рад имаће и брачни партнери који неће морати да достављају потврду о знању језика. За докторе, инжењере и информатичаре, који су у Њемачкој посебно тражени, платни праг спуштен је на чак 35.000 евра. Право на "Плаву карту" имаће и страни студенти у Њемачкој, уколико пронађу посао у својој струци годину дана по завршетку студија.

Оле Шредер, парламентарни државни секретар из Министарства рада Њемачке, сматра да је савезна влада тим одлукама послала јасан сигнал свима ван Европске уније да Њемачка жели да буде отворенија и привлачнија за "најпаметније свјетске главе."

Опозиција сумња да ће измијењена одлука о минималним платама бити довољна. "Да би били привлачни за раднике из иностранства, потребно је промијенити и политичку и друштвену климу. Основе за то су правно-боравишна перспектива, поједностављено право на добијање држављанства и енергично иступање против расизма", сматра Мемет Килич из странке Зелених.



Оставите одговор