Нимиц није смислио ново име за Македонију

Посредник УН у спору између Скопља и Атине у вези са називом Македонија Метју Нимиц не планира да понуди нови приједлог ако нема индиција да ће га прихватити обје стране. "Како сада стоје ствари, не бих могао лака срца да понудим нови приједлог, осим ако не постоје индикације са обје стране да постоји озбиљан интерес […]

понедељак, септембар 5, 2011 / 12:18

Посредник УН у спору између Скопља и Атине у вези са називом Македонија Метју Нимиц не планира да понуди нови приједлог ако нема индиција да ће га прихватити обје стране.

"Како сада стоје ствари, не бих могао лака срца да понудим нови приједлог, осим ако не постоје индикације са обје стране да постоји озбиљан интерес за такав потез и ако закључим да био тај приједлог имао озбиљне шансе да буде прихваћен са обје стране као основа за преговоре. У овој фази преговора било би боље да не дајем нови приједлог који би одбила једна или друга страна", рекао је Нимиц за грчки дневник "Катимерини", преносе скопски медији.

Нимиц је нагласио да је сваког тренутка спреман да помогне у преговорима и да након двије деценије преговора не губи наду да ће се наћи рјешење у спору у вези са називом Македонија.

Одговарајући на питање да ли су Македонија и Грчка некада биле близу рјешења, Нимиц је рекао да су у одређеним тренуцима у протеклих 20 година наизмјенично једна или друга страна показивале већу спремност за компромис, али да се никада није догодило да се обје државе нађу на истрој страни са довољном дозом припремљености за постизање рјешења.

Према анализама "Катимеринија", Македонија и Грчка биле су најближе рјешењу у фебруару 2001. године када су тадашњи премијери Љупчо Георгиевски и Костас Симитис показали вољу да прихвате назив "Горња Македонија". Као разлог неприхватања овог приједлога наводи се унутрашњи етнички конфликт у Македонији.

Назив Македонија, након распада Југославије 1991. године, постао је предмет расправе између Скопља и Атине. Кључни грчки аргумент је да кориштење имена Македонија представља "безбједносну пријетњу", јер Грчка тако назива своју сјеверну област.

Преговори о изналажењу рјешења спора између Атине и Скопља у вези са називом Македонија воде се од 1992. године. УН су, ради рјешавања проблема, именовале Метјуа Нимица за специјалног посредника који је до сада одржао више састанака са представницима двије стране и изнио неколико приједлога.

Посљедњи приједлог који је Нимиц понудио био је назив Сјеверна Македонија, а раније су као најчешћа имена помињани Република Горња Македонија, Нова Република Македонија и Република Македонија Скопље.

Уједињене нације су 1993. године признале Македонију под називом Бивша Југословенска Република Македонија (БЈРМ).



Оставите одговор