Николић-Јосиповић: Остварен напредак уз одређена оптерећења

Предсједници Србије и Хрватске Томислав Николић и Иво Јосиповић оцјенили су да је у односима двије земље постигнут извјестан напредак, али да и даље те односе оптерећује низ проблема, међу којима су и питања несталих и међусобних тужби за геноцид. Предсједник Томислав Николић рекао је да би се повлачењем међусобних тужби за геноцид установио потпуни […]

среда, октобар 16, 2013 / 15:30

Предсједници Србије и Хрватске Томислав Николић и Иво Јосиповић оцјенили су да је у односима двије земље постигнут извјестан напредак, али да и даље те односе оптерећује низ проблема, међу којима су и питања несталих и међусобних тужби за геноцид.

Предсједник Томислав Николић рекао је да би се повлачењем међусобних тужби за геноцид установио потпуни мир између двије државе и два народа, "јер какав год да буде исход тог судског процеса, неко неће бити задовољан".

Шта ако се испостави да смо погрјешили и једни и други и да су обје тужбе оправдане, рекао је Николић, послије разговора са предсједником Хрватске Ивом Јосиповићем.

Николић је рекао да и он и његов хрватски колега дају пуну подршку владама у рјешавању отворени питања, унапређењу билатералне и економске сарадње истичући да је Србији стало до отопљавања односа прије свега због српске мањине у Хрватској.

"И председник Јосиповић и ја и владе и грађани, сви желе да живе мирно и боље", рекао је Николић.

Предсједник Србије је као највеће проблеме у односима двије земље навео прије свега немогућност уживања права на употребу српског језика и писма, честе случајеве угрожавања безбједности, третирање Срба као окупатора и четника у уџбеницима.

"Желимо отворени и конструктивни дијалог… Уверен сам да смо направили искорак ка побољшању односа Србије и Хрватске", поручио је Николић.

Он је рекао да је потребно дефинисати временски оквир за рјешавање отворених питања и да међудржавне комисије и радне групе, које раде на конкретним питањима треба убрзано да наставе посао.

Рјешавање проблема несталих

Предсједник Иво Јосиповић рекао је послије састанка, да је рјешавање низа проблема, међу којима је истакао питање 1.689 особа несталих у ратним сукобима, претпоставка рјешавања односа између Загреба и Београда.

Када би се рјешио проблем несталих, било би више простора за регулисање поступка пред Међународним судом правде у Хагу у вези међусобних тужби Хрватске и Србије за геноцид, рекао је Јосиповић.

"Ако тужба опстане морамо рећи да смо имали и тежих догађаја међу нашим државама и народима и морамо с тиме живјети", рекао је Јосиповић, признајући да тужбе за геноцид могу оптерећивати односе двије земље али је напоменуо да ће пред судом бити изнијето много историјских чињеница које "неће бити добро чути".

Он је рекао и да су двије владе застале код рјешавања питања граница, поменувши да уколико се тај проблем не буде могао рјешити треба користити искуство које је Хрватска имала са Словенијом гдје је употребљен механизам међународног права.

Јосиповић је додао и да Хрватска није задовољна начином на који се разрјешава питање сукцесије.

Он је навео и да постоје слични проблеми онима које је поменуо предсједник Србије када је ријеч о хрватској мањини у Србији, али и указао на заједнички проблем избјеглица.

"Међутим, осим што смо се потужили један другом за оно што нас тишти, можемо бити задовљни јер је направљен напредак у бројним сегментима, што је знак оптимизма да и Србија и Хрватска могу боље", рекао је Јосиповић.

Предсједник Хрватске се састао и са делегацијом Владе Србије коју је предводио премијер Ивица Дачић.

У делегацији Србије налазили су се и министри Иван Тасовац, Јован Кркобабић, Саша Радуловић и Бранко Ружић, као и генерални секретар Владе Србије Вељко Одаловић, који предсједава Комисији за рјешавање проблема несталих.



Оставите одговор