Нема више вина од увозног грожђа, али ни то није у складу са ЕУ?
Нови закон о вину, који је усвојен у фази нацрта, требало би да донесе низ новина, којима би требало да буде уређено стање на тржишту вина, кажу у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС. Како наводе у Министарству, нови закон о вину винаре у РС приближиће новим прописима Европске уније у овој области, те ће […]

Нови закон о вину, који је усвојен у фази нацрта, требало би да донесе низ новина, којима би требало да буде уређено стање на тржишту вина, кажу у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС.
Како наводе у Министарству, нови закон о вину винаре у РС приближиће новим прописима Европске уније у овој области, те ће они добити препознатљиво домаће вино с ознаком географског поријекла.
Једна од главних новина које доноси закон о вину је та да се грожђе намијењено за производњу вина може производити само на површинама утврђеним Виноградским катастром уз примјену виноградске технологије. Такође, новост ће бити и успостављање виноградарског и винског регистра.
"Тако ће се производња вина ускладити с европским стандардима, док ће домаћи произвођачи имати бољи приступ међународном тржишту", речено нам је у Министарству.
"Посебна пажња посвећује се означавању вина географским поријеклом и надзору у овој области", рекли су они и додали да се истовремено штите интереси произвођача грожђа и вина, с циљем унапређења производње и елиминисања нелојалне конкуренције.
"Одредбама новог закона ће бити забрањена производња вина из увозног грожђа, чиме ће се изједначити услови за производњу вина на цијелој територији БиХ и спријечити декларисање вина произведеног из увозног грожђа као домаћег производа", истичу у Министарству.
Даље наводе да ће признавање географског поријекла домаћих вина знатно утицати на његову препознатљивост и конкурентност на домаћем и на иностраном тржишту.
Нови закон о вину изазвао је подијељена мишљења међу винарима.
Зоран Обрен Вукоје, предсједник Удружења виноградара и винара источне Херцеговине "Винос" и власник винарије "Вукоје", каже да винари имају закон на државном нивоу из 2008, али да се користе правилници из бивше Југославије.
"Овај нови закон је коректно направљен, с тим да би неки чланови закона, који су подложнији измјенама, требало да пређу у правилнике, јер немамо сензорно оцјењивање и комисију, односно људе који су за то обучени, као и дијелови у вези са географским поријеклом", рекао је Вукоје и додаје да би првенствено требало уредити географско поријекло и виногорје, како би се закон могао примјењивати.
Према његовим ријечима, закон је исти и за велике и за мале винарије, он штити домаће произвођаче, као и да је блажи од оног који је важио.
"Што се тиче казни, постоје неке казнене одредбе, које су превелике и требало би их смањити. Са друге стране, за оне људе који производе на црно казна је премалена, и то би требало повећати", истиче Вукоје.
Жељко Јунгић, власник винарије "Јунгић" из Челинца, каже да је прошла година због временских неприлика била лоша за све винаре, те да је 70 одсто рода његове винарије пропало.
"У таквим годинама практично цјелокупна производња свих винарија долази у питање", рекао је Јунгић. Он сматра да је нелогично да када се увози на десетине милиона марака лошег вина, не дозволи домаћим винаријама, које су регистроване, да производе вино од грожђа које увозе, јер се с ограниченим капацитетом од око 300 хектара винограда у РС не може производити.
"То није у сагласности с правилима ЕУ, јер Њемачка, Чешка и Бугарска увозе грожђе из Македоније за производњу свог вина", рекао је он и додао да је једна штета ако не добијете грожђе из сопственог винограда, али да је много већа штета ако се не произведе вино од грожђа које се може купити.