Неџад Латић брани Фахрудина Радончића

Политички аналитичар и публициста Неџад Латић тврди да је "завјеренички удар" на Радончића извршен када је исказао аспирације према Министарству правде и када је на то мјесто СББ незванично кандидидовала Дамира Арнаута. Разговарала: Дубравка Благојевић Политички аналитичар и публициста Неџад Латић тврди да су високи функционери СДА Денис Звиздић, Дубравко Чампара и Асим Сарајлић "ударни […]

среда, фебруар 17, 2016 / 18:26

Политички аналитичар и публициста Неџад Латић тврди да је "завјеренички удар" на Радончића извршен када је исказао аспирације према Министарству правде и када је на то мјесто СББ незванично кандидидовала Дамира Арнаута.

Разговарала: Дубравка Благојевић

Политички аналитичар и публициста Неџад Латић тврди да су високи функционери СДА Денис Звиздић, Дубравко Чампара и Асим Сарајлић "ударни трио" који је радио на разбијању коалиције СББ – СДА.

Латић наводи да су они радили против Фахрудина Радончића у име своје странке и њених лидера, како Сулејмана Тихића тако и Бакира Изетбеговића, због чега је створен обострани персонални и политички анимозитет између многих функционера СДА и Радончића, односно анимозитет према СББ-у.

Према његовим ријечима, тај анимозитет требао да да буде неутрализован измирењем Радончића и Изетбеговића. "Очито је да се то није десило и наведени `осумњиченици` су врло добро маркирани и проказани", оцјењује у интервјуу Срни Латић, уредник портала "Босниа тајмс“.

Појашњавајући зашто они нису могли да проводе договорену политику са коалиционим партнером Радончићем, Латић истиче да у политици није све ствар добре воље и хтијења те да се неке ствари не могу промијенити "преко ноћи".

"Аљоша Чампара и Асим Сарајлић морали да раде на блокади, па чак и на `минирању` коалиције. Чампаре су излишна прича у случају Радончића, која не слути на добро. Могла би се завршити драматичним заплетом и врло неугодним и тешким посљедицама", упозорава он.

Према Латићу, много битнији и важнији "играч" у овој теми јесте Асим Сарајлић.

"Мало је позната врло важна обавјештајно-безбједносна чињеница да је Сарајлић био кључни извор информација, односно сарадник аутора ОХР-ове шеме, који се потписао као Ерик, а која је изазвала револт код цјелокупне бошњачке вјерске и политичке елите", појашњава он.

Интенција ове шеме била је да се пошаље порука како "таргетирана" бошњачка "елита" стоји иза вјерског радикализма, а мислило се на селефистичко-вехабијску идеологију.

Латић тврди за Срну да је "завјеренички удар" на Радончића извршен када је исказао своје аспирације према Министарству правде и када је на то мјесто СББ незванично кандидидовала Дамира Арнаута.

"Међутим, Денис Звиздић имао је амбиције, "а за то је добио изгледа и међународну подршку, посебно из неких кругова њемачке политике, да буде сљедећи кандидат за члана Предсједништва БиХ након одласка Изетбеговића" – навод Латић.

"Изетбеговић је рекао да коалиција СДА и СББ треба трајати седам до осам година, што је подразумијевао је да је он ту позицију обећао Радончићу", процјењује Латић.

Према његовим ријечима, није само Звиздић био претендент на ту позицију, коју је врло олако и самовољно Изетбеговић обећао Радончићу, већ су ту били и Шефик Џаферовић и Халид Гењац.

Џаферовић је, међутим, "изгорио" у случају "Кебо", односно у случају ратних злочина у средњој Босни, за шта је оптужен генерал Махмуљин, наводи Латић.

Гењац, према његовим тврдњама, има врло присне односе са Хилмом Неимарлијом, неофицијелним националним идеологом, који буквално обједињује и кординира рад Ријасета Исламске заједнице /ИЗ/ БиХ и централе СДА.

Неимарлија је пријатељ са Харисом Силајџићем, а и дугогодишњи је пријатељ и политички сарадник Хасана Ченгића, предсједника Сабора ИЗ БиХ – каже Латић и процјењује:

"Ако се зна да је Гењац у тазбинским односима са Хусеином Живаљем, упослеником Исламске банке за развој у Џеди, који се сматра `тутором` свих исламских инвестиција које се реализују преко `ББИ банке` у Сарајеву, онда би могао бити најозбиљнији кандидат бошњачке елите, односно хоџинске курије".

Ова елита, још од времена владавине Мустафе Церића, гаји анимозитет према Радончићу – тврди Латић и наводи да је та група својим каналима према исламском свијету сатанизовала Радончића као опасног човјека по исламско-арапске пројекте и инвестиције у Сарајеву.

"Сва три потенцијална аспиранта за Изетбеговићевог насљедника, колико год пригушено дјеловали у остваривању своје амбиције, могли су имати исти мотив и циљ кад је у питању минирање савеза Радончића и Изетбеговића" – сматра Латић.

Најизгледније шансе, за сада, има Денис Звиздић и због тога му се препоручује да се примири како не би био уочен као "завјереник" – закључује Латић.

Према његовој оцјени, ако Изетбеговић остане "слијеп код очију", па не схвати да су хапшењем Радончића и њему "звона зазвонила", битка за насљеђе унутар СДА ће се распламсати, а њени "пламенови видјеће се изнад Сарајева".



Оставите одговор