Небојша Вукановић: Квази-опозициона лакрдија
И највећем лаику довољно је било да прати дешавања пред истицање рока за пријаву кандидата ЦИКу-у, и да схвати због чега Милорад Додик и СНСД упркос свим аферама, злоупотребама, бахатости, свеопштем сиромаштву и неиспуњеним обећањима већ девету годину неприкосновено владају Републиком Српском. Најодговорнија је квази-опозиција, јер да их је и сам бирао и склапао, тешко […]

И највећем лаику довољно је било да прати дешавања пред истицање рока за пријаву кандидата ЦИКу-у, и да схвати због чега Милорад Додик и СНСД упркос свим аферама, злоупотребама, бахатости, свеопштем сиромаштву и неиспуњеним обећањима већ девету годину неприкосновено владају Републиком Српском.
Најодговорнија је квази-опозиција, јер да их је и сам бирао и склапао, тешко да би Додик себи нашао боље супарнике. Од самог чудноватог формирања, Савез за промјене није улијевао ни мало повјерења, а међусобне свађе, оптужбе и расколи и прије именовања кандидата и почетка предизборне кампање потврђују сумње да се ради о лоше замишљеном пројекту. Недостатак правог вође, јасног програма, визије и нових младих људи су највећи проблем. Сукобљени Митровић и Иванић са једне, потпредсједници НДП-а и ПДП-а Шараба и Вучуревић са друге стране, те дешавања у Кнежеву, Фочи и Билећи само су неки од јасних показатеља лоших односа и неслоге у опозиционим редовима.
Као највећа опозициона странка СДС је прије расписивања избора требао предложити кандидате за двије најважније функције, а онда тражити подршку других странака, политичара, јавних личности, невладиних организација… Ако већ није желио или смио да изађе на дуел Додику, предсједник СДС морао се кандидовати за српског члана Предсједништва БиХ, а за предсједника Српске предложити неку нестраначку личност, угледног професора, дипломату или неку другу јавну личност која нема афера и хипотеке из прошлости и има велики углед међу грађанима. Тако би се на здравим основама створио широк и јак фронт који би се супроставио режиму, и који би био гарант да ће послије октобра доћи од одређених промјена и оздрављења друштва.
Нажалост СДС је показао бројне слабости, и на крају попустио пред уцјенама Младена Иванића, а његова кандидатура је најгоре могуће рјешење. Бившем потрчку Хамдије Поздерца ни након 25 година апстиненције није се угасила жеља да се врати у фотељу члана Предсједништва БиХ иако остарјели Титов омладинац и остаци његове партије уживају минималну подршку и углед међу грађанима. Својом кандидатуром он покушава да се још један период одржи на политичкој сцени и задржи на окупу интересну групацију која се непрекидно осипа од како ПДП није дио Владе. Просто је невјероватно да се и након осам година Додику супроставља особа која га је довела на власт 2006. године очекујући да ће као награду заузврат добити значајан дио колача. Није се очекивало да ће СНСД 2006. са 41 послаником освојити готово апсолутну власт, а искористивши наивног Млађу стари макијавелиста већ наредне године пустио га је низ воду, отјерао из Владе и куповином јефтиних кадрова довео ПДП на ивицу цензуса. Настојећи да спаси себе и странку од потпуног дебакла, Иванић је уцјенама успио да добије подршку СДС за члана Предсједништва, и тако још једном направи велику услугу Додику. Иванић је последњи и најгори могући кандидат за кога би требало гласати, и врло је вјероватно да ће велики број „бијелих“ листића омогућити Жељки Цвијановић да премијерску замијени фотељом српског члана Предсједништва БиХ.
Попуштајући пред Иванићевим уцјенама СДС је показао слабост и омогућио маргиналним члановима Савеза за промјене да сутра на исти начин величају своју мизерну улогу и траже важне функције. Ко узме прст сутра ће тражити цијелу руку, изузеци постају правила, па је за очекивати да на сличан уцјењивачки начин послије избора можда и Славко Вучуревић буде именован за новог министра просвјете и културе иако је одавно препознатљив по непристојности и примитивизму, и без понављања разреда није могао завршити требињску Гимназију. СДС очито није научио лекцију са последњих локалних избора када је сличном подршком Вучуревићу преполовио број одборника у требињској скупштини и дозволио ПДП да има већи број гласова и освојених мандата.
Поражени тандем Тадић – Иванић са прошлих избора је најлошија комбинација, и вјерујем да би Мићо Мићић био далеко бољи кандидат за предсједника. Тадић није био у извршној власти и нема пуно хипотека, као адвокат у међусобним тв-дуелима вјероватно ће имати бољи наступ од градоначелника Бијељине, али са друге стране Мићо је ближи просјечном бирачу, има ореол побједника јер је у најтежим тренутцима за СДС односио важне побједе, пуно више се појављује у медијима и врло је вјероватно да би био опаснији противник за Додика. СДС се пуно коцка јер нема право на још једну грешку, и уколико у октобру не скине са власти Додика и СНСД, више неће бити лидер опозиције.
Ја сам повукао кандидатуру за предсједника и нећу сметати Тадићу у предсједничкој трци, али умјесто да након осам година катастрофалне СНСД-ове власти буде апсолутни фаворит, бојим се да је опозициони кандидат тренутно у великом заостатку за Додиком у предсједничкој трци. Озбиљне странке и политичари никако нису смјеле себи дозволити да пред сам крај рока истакну име кандидата који се свега неколико пута ове године појавио у јавности, и који за пар мјесеци треба претрчати веома дуг маратон до побједе.
Прије неколико мјесеци СНСД и Додик били су у веома незавидној ситуацији, и у сваком нормалном друштву након поражавајућих резултата у два мандата на предстојећим изборима не би имали шта да траже. Бројним састанцима и зближавањем са Вучићем, и прије свега Николићем, те јефтиним амортизовањем Шукалових а сада и Митровићевих напредњака, Додик је потпуно неутралисао опозициону причу о прелијевању таласа промјена и подршци Вучића и Србије у рушењу режима. Лоши резултати рада опозиционих начелника у већини опшина, зближавањем са Русијом, те Ердоганове изјаве, подизање тензија и последње међусобне опозиционе свађе дошле су Додику као шлаг на торту, и он врло растерећено и безбрижно улази у предизборну кампању. Народ као риба има веома крако памћње, и страхујем да ће поново мало асфалта и градске расвјете, српско-руског патриотизма, пресјечених врпци и нових Потемкинових камена темељаца у комбинацији са неколико стотина нових административних радника и гозбе под шаторима од милиона који су узети из јавних предузећа, Додику обезбједити још један предсједнички мандат.
Изборе би могао да ријеши и број постигнутих ауто-голова, а опозиција је на старту непотребно напунила сопствену мрежу. На брдовитом Балкану ствари се мијењају преко ноћи, па у наредна три мјесеца има сасвим довољно времена за консолидацију и исправљање великих грешака из отварања шаховске партије, мада би и најбољим велемајсторима било јако тешко да добро одиграју и успјешно заврше меч са вратоломним Иванићем у својим фигурама.
Сви они поени које у очима непристрасног посматрача зарадише г-дин Босић задњим наступом у ПУЛСу, гђица Пандуревић све оштријим критикама ненародне власти или народни посланици СДСа у НСРС, добрим дијелом се анулирају трулим компромисима.
СДС је пропустио одличну шансу да истакне кандидата који би „разбио“ и понизио снсд кандидата. Но, под притиском амбасада и себичности човјека који се с Додиком 2005. у Вашингтону договорио да формира коалицију и омогући Додику оргијање по народу и институцијама Српске, направљен је трули компромис.
Треба бити поштен па рећи која је то добит за грађаме Требиња Иванићев Вучуревић мјесто Ћука? Није Курта, јесте Мурта. Сиров колико и Додик.
Исто тако, у Добоју је начелник Петровић склоњен од јавности, али нема се снаге да се до краја ријеши. Раде се компромиси, јер се чувају гласови које Петровић доноси на идентичан начин као Главни Баја на вишем нивоу.
Гдин Иванић неће добити гласове гласача Петра Кунића, Слободана Награфића, Бошка Томића, Маринка Умићевића, Милојка Грујичића, Милорада Арлова, бивших чланова пдп који су били или пријетња Иванићу или су били ту док су имали лични интерес. Данас су сви на супротној страни, доносе гласове партијама на власти. А шта тек рећи о Ивановићевим експертима суботичком постдипломцу Микеревићу или неписменом Мастилу, којем је повјерена судбина двије стотине педесет хиљада пензионера?
Гдин Иванић неће добити гласове ни гласача Цицка Бјелице или Небојше Вукановића. Неће ни гласове напредњака. А већи дио тих гласова би добио гдин Босић или гдин Мићић. Дакле, одступило се од принципа да се кандидује онај за кога се процијени да може добири највише гласова.
Лично ћу гласати о лобирати за листу Небојше Вукановића, као и за гдина Тадића, посебно контра Додика, али задржавам право да их сутра снажно критикујем, као што сада критикујем пдп, којем сам подарио и лобирао гласове.
Lupetalo, blebetalo, da li si išta konkretno radio u životu. Drži se svog zanata, ali malo smanji doživljaj, jer takvi nastupi, od aktuelnog predsjednika, preko ministra finansija BiH, do tvog gradonačelnika, unose nemir i u ovako izluđeni narod. Očigledno da su ti glasači PDP-a najzanimljiviji, pa se onda usuđuješ omalovažavati lik i djelo g-dina Ivanića, samo da bi dobio koji glas. Ali eto, danas svako može pričati šta hoće, pogotovo o PDP i Ivaniću, jer nisu udarili cenzuru, kao ostale stranke što su radile kad su bile u prilici, odnosno vlasti. Najveći nedostatak Ivanića, kao predsjednika vlade, jeste upravo što nije vršio pritisak na medije, nego je isključivo radio reforme u interesu naroda, smatrajući da će to novinari prepoznati, a možda nije ni imao vremena da se bavi „sedmom silom“. Očigledno da se naši današnji novinari ponašaju kako im se kaže (plati) ili naredi,a ne po Ivanićevom modelu nezavisnog novinara! Zato sada u toj oblasti, kao i u većini drugih, nemamo značajnih likova (možda Suzana sa BN)tj. novinara kojima se može vjerovati bez rezerve.
Петројко, прво се представи, изађи из цријева проф. Иванића, па онда напиши да је неко лупетало и блебетало. Небојша се јавно представио и написао шта мисли. Уколико је нанио душевну бол Професору, овај има право да га тужи.
Напиши колико си инкасирао захваљујући проф. Иванићу, а колико би инкасирао да ниси у политици?! Па онда приговарај некоме ко није живио од политике, а открио је много више афера него проф. Иванић, који је у Српској играо улогу коју је Динкић играо у Србији.
Па питај Професора зашто је одбио да предочи јавности оно што су предочили господа Чавић и Стевандић, а Иванићу је првом понуђено!?
Па га питај хоће ли му СДП појачање помоћи у заштити интереса српског народа у Сарајеву??
Па га питај колико је надлежности пренио на ниво БиХ?!
Па га питај која је разлика између Вучутевића и Додика, и које су то системске промјене урађене у Требињу?!
И на крају, Вукановићева листа ће овај пут имати више народних посланика од ПДПа. Погледај мало ко је побиједио у Словенији!
Zanimljivo: nemam šta dodati (ili oduzeti) ovoj Nebojšinoj analizi. Utemeljeno, objektivno i konstruktivno-kritično, nema šta!
ne znam zasto se Vukanovic ne prikloni Savezu za promjene i zvanicno podrzi kandidate opozicije,jasno je da on sam ne moze nista uraditi samo moze pomoci opoziciji da skine ovu bandu s vlasti
Polako, srbinebl, ni Savez za promjene se još nije priklonio Savezu za promjene… a Vukanović ima svoju listu i svoj plan.
drazen78bl, 15.07.2014. 15:15:57 [122053]
Gdje nadje Arlova u ovoj priči ,o nekakvoj snazi koji nemoze skupiti 200glasova,sam sebe demantujes zabijas autogolove,pa ovde si pisao o njemu kao o jednom nepismenom seljaku i da mu daš Diktat vidiš ko je i šta je,i to kad je prelazo iz PDP u SNSD ,pisao si da je tvoj komsija i da ga niko nevoli ,otkud sad ljubav sa njim da ti nije šta obecao.
Iznendjujesme svakim danom i ti se okreces kako vjetar duva a to ću ti reci kad te vidim
E moj Dražena iznenadjujes me
Svaka cast Vukanu na kandidaturi ali da bi njegova politika zvucala ozbiljno morao bi ozbiljno da se bavi rjesenjima, a ne samo da kritikuje svoje politicke oponente i da mu je citava politika bazirana na diskreditaciji drugih. To se zove demagogija i kratkorocno ce stvoriti nekakav rezultat koji ne moze potrajati i dati konkretne rezultate u politici dugorocno gledano.S druge strane, ovi sto se kunu u Vukana, ne kazem da grijese, ali treba prvo sacekati kada se covjek „uglavi“ u fotelju da vidimo kakav je ustvari covjek. Do sada nije imao priliku da bude neposten, a ako ostane posten i kod prilike da „omasti brke“ onda cemo moci da kazemo da je to pravi covjek za Republiku Srpsku.Ipak, da budem realan, mislim da ce on uci u NSRS ali ne vjerujem da ce sa njegove liste jos neko imati takav rezultat.
@gorangogi
Немојте ме, молим Вас, засмијавати!
Нисам ја овдје писао о гдину Арлову, већ један наш заједнички комшија. Лично сам се увјерио у проблем писменутости поменутог читајући једно његово писмо Топлани, али не знам да сам то икоме помињао осим мојој мајци. Али кад већ питате, ја то могу потврдити.
Мене не могу купити ни политичке партије, а како би онда неко ко је трчао из пдп у снсд, па онда у сп. Ми смо били љути противници и на избору за Савјет МЗ Старчевица, када су му Давидовић и Гаврановић обећали мјесто Предсједника МЗ. Могу потврдити да је тада коректно честитао.
На задњим локалним изборима је у нашој заједничкој улици освојио највише гласова и побиједила је сп. Нажалост, много је било неважећих гдје су заокружени и његово и моје име. Дакле, нажалост, моје комшијел су се веселиле мези и пићу и то им је био параметар, који је битнији од моралности и политичког знања и добрих намјера.
Оно што је битно, његови гласови су помогли сп, а не пдп, што је моја теза, битна за причу о Младену Иванићу. Поменух ја и Мастила, али ви се закачисте за оног кога не волите посебно. Дакле, суштина је да је гдин Иванић дошао до власти причом о експертима, а понудио политичке конвертите и полуписмене људе, који су данас машинерија супротне стране.
Надам се да се разумијемо! И да гдин Арлов сада не штуа. 😉
А ја се не окрећем како вјетар дува. То је подвала!
Годинама уназад под својим именом јавно критикујем ово зло од власти, док већина то ради анонимно. Свој глас сам дао мом колеги Александру Золаку и комшији Браниславу Бореновићу, дакле индиректно ПДПу. И то не кријем, као ни да сам им излобирао још педесетак гласова и десетак Ђорђу Умићевићу из СДС и још неколико родици од сестре на листи радикала. Као неко ко је у границама својих скромних могућности помогао у борби против зла, дајем себи за право да критикујем оне који својим личним апетитима умањују шансе за коначну побједу над злом.
На основу искуства јасно ми је да САМО СИСТЕМСКЕ И КОРИЈЕНИТЕ ПРОМЈЕНЕ могу спасити
овај народ, а цијеним да је на том путу Небојша Вукановић, па га зато снажно и подржавам. Да је Вучуревић такве промјене направио у Требињу, ја бих можда подржао њега и Иванића. Али није.
“ Da bi bilo bolje – mora biti drugacije“ Podrska Vukanovicu i nadam se da ce g. Bosic njega pridobiti u SZP…
Kakve veze ima Kosovo s lokalnim izborima? Milorad Arlov je običan preletač, a prije svega polupismen čovjek. Dajte mu diktat da piše i sve će vam biti jasno. Ja živim nedaleko od Arlova i moji poznanci ga ne vole, jer za svaku sitnicu zove televiziju da ga snimaju. Sigurno mu teško da bude u sjenci supruge koja je svako veče na tv ekranima. Dražen mi je rekao da Arlov naplaćuje to što radi u zajednici etažnih vlasnika i da neće dobiti ni pet glasova u toj svojoj zgradi. Dražen tvrdi da to isto radi u svojoj zgradi, ali ne naplaćuje. Borenović mi je rekao da je Arlov najveća sramota pdp-a. Dođite na Starčevicu i pitajte njegove komšije kakva je on legenda. Znam petoricu koji bi ga najradije naupali zbog njegovog upinjanja da bude neko i nešto. Na Starčevicu je došao tek prije desetak godina. Starčevica će glasati za mog jarana Vučka i za Dražena. Ja ću se potruditi da dobiju s moje strane 50 glasova. Jedini su koji ne uzimaju pare za svoj rad, a rade i bore se za naselje. Renea znam od ranije, a upoznao sam i ove ostale ljude s njihove liste. Svi su o.k.
Нисам члан партије, 12.09.2012. 10:37:49 [49228]
Kakve veze ima Kosovo s lokalnim izborima? Milorad Arlov je običan preletač, a prije svega polupismen čovjek. Dajte mu diktat da piše i sve će vam biti jasno. Ja živim nedaleko od Arlova i moji poznanci ga ne vole, jer za svaku sitnicu zove televiziju da ga snimaju. Sigurno mu teško da bude u sjenci supruge koja je svako veče na tv ekranima. Dražen mi je rekao da Arlov naplaćuje to što radi u zajednici etažnih vlasnika i da neće dobiti ni pet glasova u toj svojoj zgradi. Dražen tvrdi da to isto radi u svojoj zgradi, ali ne naplaćuje. Borenović mi je rekao da je Arlov najveća sramota pdp-a. Dođite na Starčevicu i pitajte njegove komšije kakva je on legenda. Znam petoricu koji bi ga najradije naupali zbog njegovog upinjanja da bude neko i nešto. Na Starčevicu je došao tek prije desetak godina. Starčevica će glasati za mog jarana Vučka i za Dražena. Ja ću se potruditi da dobiju s moje strane 50 glasova. Jedini su koji ne uzimaju pare za svoj rad, a rade i bore se za naselje. Renea znam od ranije, a upoznao sam i ove ostale ljude s njihove liste. Svi su o.k.
@gorangogi
Не сјећам се да сам ово прочитао, али бих могао отприлике потврдити. Очито да је писао неко мени близак, а ја претпостављам и ко. Човјек који је одрастао у згради до моје и који баш не воли гдина Арлова.
Али не знам зашто је све то значајно у односу на чињеницу да је гдин Иванић окупио око себе људе који изнад свега стављају лични интерес или пак неке за које се плашио да га могу угрозити у његовој приватној фирми ПДП?! И на основу чега тврдите да се ја мијењам?
Сада мало претражих, па видјех да коментаришете углавном везано за ПДП. Очито сте члан, па отуд и такав став према мени. А ја Вљс питам шта сам нетачно написао?
Можете и на [email protected]. Радо ћу Вам одговорити.
Поздрав!
@gorangogi
Не сјећам се да сам ово прочитао, али бих могао отприлике потврдити. Очито да је писао неко мени близак, а ја претпостављам и ко. Човјек који је одрастао у згради до моје и који баш не воли гдина Арлова.
Али не знам зашто је све то значајно у односу на чињеницу да је гдин Иванић окупио око себе људе који изнад свега стављају лични интерес или пак неке за које се плашио да га могу угрозити у његовој приватној фирми ПДП?! И на основу чега тврдите да се ја мијењам?
Сада мало претражих, па видјех да коментаришете углавном везано за ПДП. Очито сте члан, па отуд и такав став према мени. А ја Вљс питам шта сам нетачно написао?
Можете и на [email protected]. Радо ћу Вам одговорити.
Поздрав!
Sad su mi neke stvari donekle jasne…Vukanović me je upravo ubijedio da ima savršeno zdrave političke motive time što je odustao od kandidature za predsjednika – svjestan je da veliki dio “tvrdog“ glasačkog jezgra SNSD-a može prevagnuti u odluci za predsjednika ukoliko se i on kandiduje – pa je čovjek odustao – ne želi da pravi uslugu Dodiku…
Istim, moj glas za predsjednika ide Tadiću, a sve ostalo – prijeko potrebnoj, novoj, opozicionoj političkoj alternativi koja bi, ako bude pameti, strpljenja i volje, trebalo da odluči parlamentarnu većinu….
Jedino što me je spriječavalo da se bez ustezanja odlučim za Vukanović je strah da će se prikloniti Dodiku poslije izbora…
REZULTATI IZBORA U SLOVENIJI SU POKAZALI DA JE OSVEŠĆENJE NARODA MOGUĆA UPRKOS 20 GODINA BOMBAROVANJA KORIMPIRANIH LOPOVSKIH MEDIJA PLAĆANIH DA UNIŠTE NAROD KAO I STRANKE KOJE SU NA POLITIČKOJ SCENI 20 GODINA.
NAŠ NAROD MORA KAO I SLOVENAČKI DA OČISTI SA POLITIČKE SCENA SVE DOSADAŠNJA UBUĐALE STRANAK BANDISTEK ORGANIZACIJE KOJE NITŠA DOBRO NE MISLE OVOM NARODU, JER TO SU DOKAZALE POSLEDNJUH 22 GODINE.
DA SU OVE STRANE MISLILE DOBRO NARODU NE BI GA ISTERALE IZ FABRIKA I RASPRODAALA I POZATVARALE FABRIKE U PROVATIAZCIJI, NAGO BI UZ POSTOJEĆE FABRIKE IZGRADILA JOŠ TOLIKO NOVIH FABRIKA.
A ONI SU PRIRODNE RESURSE I POKLONILI STRANIM OKUPTORIMA PA SU OTIŠLI JOŠ I DALJE I OD TOGA PA SU NA SVE TO JOŠ I SILOVITO ZADUŽILI OVAJ OSIROMAŠENI NAROD DA BI I KREDITE MOGLI KRASTI KAD VIŠE NIŠTA OD PRIVREDE NIJE OSTALO.
USTAJ NARODA OVDE ULICA I MOTKA MORAJU DA RADE, PROTIV SVIH STRANAČKIH BANDITA I KRIMINLACA KOJI SU SE NAKOTILI ZA 20 GODINA.
SAMO KOALICIJA SNAGE NARODA-ALEKSE MILOJEVIĆA I NEBOJŠE VUKANOVIĆA, KAO JEDINE ZDRAVE SNAGE MOGU POČISTI SA POLITIČKE SCENE SVE KOMPORMITOVANE STRANKE KOJE SU NAS ZA 20 GODIAN DOVELI DO KRAJA PROPASTI.
Aleksa Milojević, ekonomista: BiH je kolonija, a mi smo robovi
BDP raste zato što buja administracija • Napravljen je mehanizam lažnog prikazivanja bogatstva manje razvijenih zemalja, vlada ubjeđuje narod kako je bogat, a narodu je sve teže, izjavio je u intervjuu za Oslobođenje Aleksa Milojević, ekonomista.
• Statistika kaže da BiH ima određeni ekonomski rast, da se oporavlja, a iskustvo da je sve teže i sve gore: zašto se statistika i iskustvo razilaze?
– Očito je da postoji velika razlika između statističkog mjerenja bruto društvenog proizvoda (BDP) i stvarnosti. Ko od nas može da vjeruje da smo sada dva i po puta bogatiji, dva i po puta zaposleniji i da imamo dva puta razvijeniju privredu nego prije rata? Prije rata imali smo BDP po stanovniku 1.800 do 2.000 dolara, a sada 5.000 dolara. Znači da postoji metodološka greška u mjerenju BDP-a i mi smo u statistici bogati, a ustvari smo siromašni. S druge strane, kada se uzme sadašnja struktura BDP-a, industrije je sve manje, a sve više administracije, sve više je zaposlenih u administraciji, a sve manje u industriji, a BDP raste. Znači, BDP raste zato što buja administracija. Međutim, mislim da je osnovna greška mjerenja BDP-a što se inostrana roba i inostrani dugovi upisuju kao naše bogatstvo, tako da mlijeko koje mi uvezemo iz Slovenije uračuna se kao BDP u Sloveniji, a kada se ovdje proda u Mercatoru, upiše se kao naš BDP zato što je Mercator naše preduzeće. Kada Mercator podnese svoj završni račun, mi tu robu iz inostranstva upišemo kao naše bogatstvo.
Precijenjena valuta
Slično je sa zaduživanjem, dignemo kredit, isplatimo našem građevinskom preduzeću neki posao i to preduzeće uvede u bilans kao naše bogatstvo, a to je ustvari inostrani kredit. Nigdje se metodološki ne umanjuje BDP za iznos dugova i deficita, odnosno za iznos tuđe robe, za deficite platne bilance, tako da mi što smo zaduženiji i što imamo veći gubitak u poslovanju sa inostranstvom, to smo bogatiji. Što gore, to bolje. U statistici raste bogatstvo, a u stvarnosti raste zlo, siromaštvo, svoje siromaštvo pretvaramo u svoje bogatstvo. Isto je i sa izvozom. Dođe strana firma, otvori pogon i ona knjiži izvoz na nas. Npr. sad je Češka u izuzetnom suficitu zato što je njemački Volkswagen otvorio svoje preduzeće Škodu tamo i sav iznos izvoza se knjiži na Češku, a u suštini Nijemac uzima taj novac. Napravljen je mehanizam lažnog prikazivanja bogatstva manje razvijenih zemalja, vlada ubjeđuje narod kako je bogat, a narodu je sve teže. Prva stvar koju trebamo raščistiti sa Bruxellesom je da računamo BDP onako kako smo radili prije, a to je samo materijalno bogatstvo koje su stvorila naša preduzeća, a ne da dođu strane firme, registruju se kao domaće i prodaju tuđe proizvode, a nama se upisuje kao bogatstvo, dok one novac odnose vani.
• Da li je onda slična stvar i sa valutom, kurs je fiksan, ali jasno je da ne vrijedi koliko piše da vrijedi?
– Valutni odbor (Carrency Board) je priprema ekonomskog sloma, to je najpouzdaniji dokaz da smo mi kolonija, jer Engleska je izmislila valutne odbore 1850. godine, kada su krenuli pokreti za oslobađanje od kolonijalnog ropstva i Engleska više nije bila u stanju da to brani vojskom pa je engleski kralj smislio valutne odbore kao novu kolonijalnu izmišljotinu, koja je toliko dobra da je preko valutnih odbora faktički ugušio oslobodilačke pokrete i produžio carstvo za još 100 godina. Oko 1950. počinju ponovo oslobodilački pokreti širom carstva i tada je srušeno, mislilo se da se nikad neće pojaviti valutni odbori kao najcrnja kolonijalna institucija. Zemlje koje su bile u valutnom odboru ni do danas se nisu oporavile, a bilo ih je 76. Prvi put u istoriji javljaju se valutni odbori na tlu Evrope u BiH, Bugarskoj i Litvaniji i to je potpuni dokaz da je EU kolonijalna sila. Suština valutnog odbora je, a to je prevara Engleza, da se nešto zove nečim što nije. Mi nazivamo Centralnom bankom BiH instituciju koja nema nikakve monetarne nadležnosti i koja je ustvari samo jedna velika mjenjačnica. Nemamo monetarne nadležnosti, fiksira se devizni kurs, a ispod kore tog deviznog kursa idu zaduživanja i deficiti, što slabi valutu i što bi trebalo biti signal da zemlja propada u krizu i da treba početi upravljati i imati centralnu banku, imati devalvacije itd. Međutim, mi imamo precijenjenu valutu i to je najveće zlo koje može pogoditi neku zemlju, što znači da je u inostranstvu sve jeftinije, a kod nas skuplje i onda ta valuta gura uvoz, a onemogućava izvoz. Znači, sve se isplati, i zaduživati se i uvoziti, samo se ne isplati ništa ovdje proizvoditi ni finansirati. Sa ovako precijenjenom valutom mi nemamo nikakve šanse da ekonomski opstanemo.
• Zašto je Valutni odbor priprema ekonomskog sloma?
– Valutni odbor nije trajna kategorija, on je priprema ekonomskog sloma i jednom mora doći do toga, jednom mora pući taj administrativni kurs i oni će to uraditi onda kad nas dovoljno zaduže i ekonomski unište, a tada će dugovi i deficiti skočiti za dva-tri puta. BiH sada ima sedam milijardi KM duga, kad se taj slom dogodi, dug će skočiti na 25-30 milijardi, a onda smo potpuno potopljeni. Nas čeka potpuni ekonomski potop u momentu kad prestane funkcionisati Valutni odbor. Da smo imalo narod koji misli na svoju budućnost, mi bismo već skočili da se uništi Valutni odbor, da napravimo svoju centralnu banku i da počnemo da upravljamo svojim dugom, svojom valutom. Ovako smo nemoćni. Gdje je još velika prevara Valutnog odbora? Oni su proglasili 100-postotno pokriće, a to znači sav naš novac, šest milijardi maraka, koliko su naše monetarne rezerve, iznesen je u inostranstvo i mi dobijamo kamatu oko 0,80 posto. Dakle, mi finansiramo inostranstvo jer taj novac posuđujemo po kamati od 7-8 posto i zaradimo oko 130 miliona na tim kamatama. To potroše CBBiH i vlade. Istovremeno, dajemo za otplatu kamata na posuđena sredstva oko 1,2 milijarde KM. To je prevara. Nijedna zemlja nema 100-postotno pokriće svoga novca, kada dostigne 30 posto pokrića, to je izuzetno pokriće. Sav naš novac je u inostranstvu, sutra kad se dogodi taj monetarni slom, mi ćemo ostati bez novca, znači sve ono što smo kupili za naš novac kad je uveden Valutni odbor, negdje je u inostranstvu i nećemo ga nikad moći vratiti. Bilo bi najuputnije da ustanemo i gradimo svoju centralnu banku.
Vječni dužnici
Da se vratimo Daytonu. Oni su napravili Dayton, a razvalili državu. Prvi stub države je novac, odnosno monetarna politika. Od onog momenta kad su nam napravili Valutni odbor i oduzeli nam mogućnost upravljanja novcem, mi nemamo državu i ne možemo se dogovoriti. Da imamo svoju centralnu banku, ja sam uvjeren da bi se oko tog problema okupila jedna zdrava, razumna grupa ljudi koja bi istakla potrebu jačanja države. Mi nemamo nijednu instituciju oko koje bi se morali okupiti. Zato ovi političari mogu tako neodgovorno da se ponašaju, da ugrožavaju državu sa svih strana, da neće da se dogovore, ali da imamo centralnu banku, morali bi se dogovoriti. Zašto? Zato što je prva funkcija centralne banke da kontroliše potrošnju vlade. Nikad se prije rata vlada nije mogla zadužiti kod komercijalne banke, nego samo kod centralne banke i taj dug se vraća ili pretvara u inflaciju, odnosno emisiju novca. Danas imamo vlade koje nisu pod kontrolom i zadužuju se bezgranično.
• Možete li, molim Vas, da pojasnite koliko smo duboko u krizi?
– Mi smo u nepodnošljivoj krizi. Evo, da uzmemo za primjer dug prema inostranstvu. Prodavači novca, MMF i Svjetska banka, definisali su jedan potpuno neobjektivan kriterij i rekli može se država zaduživati do 40 posto BDP-a, to je niska zaduženost, od 40 do 80 je srednja i preko 80 posto BDP-a je visoka zaduženost. To je potpuno neosnovan kriterij, napravljen tako da se održavaju slabe vlade, jer su one veliki kupci novca i uništavaju svoje zemlje i privrede. Da ima istine u priči kako su oni došli da nas razviju, ne bi nikad uništili Energoinvest, ali Siemens nije mogao dobiti posao od Energoinvesta, pa je morao biti uništen. Njihova namjera ovdje je, kao i svih kolonizatora, a nisu ništa drugo nego kolonizatori, da nas ekonomski unište kako bi došli do jeftinog robovskog rada, prirodnih bogatstava i vječnih dužnika, jer i naši praunuci će morati pola plate davati za otplate dugova. Oni će za svega nekoliko godina da za svoje unuke i praunuke obezbijede robove koji će za njih raditi. Prava ekonomska mjera duga u inostranstvu je strana valuta, pošto se dug mora vratiti u stranoj valuti, a valuta se stiče izvozom. Prava ekonomska mjera je veličina izvoza i koliko se od tog izvoza može odvojiti za otplatu duga.
• Dokad će takvo stanje trajati?
– Mi više ničim ne upravljamo. Vidite da su budžeti donošeni samo da bi se udovoljilo MMF-u da bi se povukla nova tranša, samo 75 posto budžeta se puni od vlastitih izvora, a 25 posto se računa na zaduživanje. Zadužujemo se da bismo vraćali dug, znači već smo otišli u spiralu dugova, što je prema svim iskustvima, padanje u kolonijalno ropstvo. Kada sam prvi put upotrijebio tu riječ, ja sam se ježio, ali vidim da sada niko ne obraća pažnju i to je u suštini najveća opasnost. Upumpavanje tuđeg novca je slatko, jer oni kažu ako ne bude prihvaćen budžet, neće biti penzija, a penzioneri nemaju snage da kažu „e ja neću da primim penziju zbog toga što ću uništiti svoga unuka, svoje dijete, jer oni neće imati platu pošto neće moći da rade“. Zna se da nema niko snage da to uradi, a loše vlade egzistiraju na bazi toga, stalno će biti neka ucjena. Samo je pitanje kada će MMF da povuče ručnu i da nas pusti pod led, kao Grčku. Grčkoj su 20 godina govorili da je najbolja dok su trošili tuđe, onda su povukli ručnu i potopili ih. I nama to isto predstoji kad ne budemo mogli da vratimo prvu ratu, a to se približava. Stvar je procjene kada više neće dati novac koji im se vraća, jer mi sad uzimamo tranšu i samo im je vratimo. Mislim da mogu napraviti haos, posebno ako politika počne da misli svojom glavom i počne da se spašava i pokaže bilo koju vrstu neposlušnosti. U roku 24 sata mogu izazvati haos – nema penzija, nema plata, počinju neredi…
• Ima li iko u vlasti ko shvata to što nam se dešava i ima snage da nešto promijeni?
– Mislim da postoje pojedinci koji to shvataju, pa čak i političari, ali niko više nema šansu da se tome odupre. Neka patriotska politika nema nikakvu šansu, jer kad bi sad neko došao i rekao dvije godine radimo za upola manje plate da razvijemo industriju, odmah bi izgubio na izborima. Dokle god MMF bude htio da nas uništava, može to preko „bezbjednog novca“ jer niko nema snage u politici da otkaže taj novac i krene u razvoj. Nepojmljivo je da ova politika, koja je srušila privredu, ne zna ponovo da napravi Šipad, UPI…, a hoće da vlada, i vlada zato što ih MMF podržava. On inače podržava slabe vlade. Da je MMF bio dobronamjeran prema nama, povukao bi svoj novac, ove vlade bi odmah pale i došle bi neke nove zdrave snage. Treba zaboraviti strane investicije, one su štetne. Na 1.000 KM stranih investicija za 30 KM se umanjuje BDP. Postoje istraživanja nobelovaca u svijetu da su direktne strane investicije štetne. Može se bogatiti samo na domaćem novcu. Mi danas u BiH sve potrošimo, dobijemo novac od MMF-a, i to potrošimo. Prije rata Jugoslavija je izdvajala 70 posto BDP-a za investicije, Njemačka i Austrija danas izdvajaju 28, a Kina 40 posto.
Opasan virus
U vrijeme globalizacije, provaljenih granica, dotoka ovog bezvrijednog novca, koji je za njih bezvrijedan, a mi ćemo ga morati vratiti u robi i on za nas ima strašnu vrijednost, izvlačenje će biti vrlo teško. Istorija govori da je to završavalo u potpunom kolonijalnom ropstvu ili velikim prevratima. Meni je žao da su ovi političari uspjeli da zavade narod toliko da nemamo mogućnosti za jedinstveno djelovanje za ekonomsko oslobađanje. Izgleda da je zagrljaj EU toliko snažan da sve uništava, eno Grčka propada, totalno je uništena, propadaju Hrvatska, Srbija, Češka…
• Osim ekonomske krize, mislite li da imamo neku vrstu krize svijesti u društvu jer ne vidimo šta nam se pred očima radi?
– Kod nas je kriza politike. Svaki narod živi preko elite, kod nas je elita protiv naroda, plaši se naroda. Nemamo poslovnu elitu koja je sa svojim narodom gradila preduzeća, imamo poslovno-političku elitu koja se obogatila na otimanju i boji se svake promjene i oduzimanja onoga što su prisvojili, spremni su na najgore izdaje i zaduživanja samo da bi ostali na vlasti. Nažalost, nemamo nijedan ekonomski institut koji bi mogao biti najbolja opozicija i tumač stanja u kojem smo, to je ova politika uništila. Prije rata smo imali, bili smo doveli privredu u rang srednje razvijene zemlje i bili smo opasna prijetnja, virus koji se mogao proširiti na druge zemlje. Vjerujem da je urađena privatizacija po modelu Ante Markovića, Jugoslavija bi bila najsretnija zemlja na svijetu i da ne bi bilo rata, jer bi se narod povezao preko vlasništva nad privredom, politika bi se temeljito izmijenila. Kad su međunarodne sile vidjele da smo mi opasan virus, da možemo biti primjer za ugled i prevrat za njihovo rušenje i rušenje njihovog kapitala, nisu mogle dozvoliti da pobijedi ljevica u svijetu na ekonomskoj osnovi, pa su nam organizovale rat. Vidite, svugdje gdje hoće, mogu izazvati rat, Afrika, Ukrajina… Nekada smo imali najveće firme koje su radile u cijelom svijetu, a sad su došli da nas uče kako praviti mala preduzeća, zašto nas ne uče da pravimo velika, nego nas zamajavaju malim, a za to vrijeme njihova preduzeća su sve krupnija.
Strah od posljedica
Latinoameričke zemlje su 70-ih godina upale u nepodnošljiv dug i to onda kada je zaduženje iznosilo 30 posto izvoza i to je gornja granica zaduženosti. Na kraju je to dovelo do oslobodilačkih ratova u tim zemljama. Sa tog stanovišta, gornja granica zaduženosti BiH na izvoz od sedam milijardi KM je dvije milijarde KM. Naš dug je oko sedam milijardi KM, dakle, mi smo dva i po puta zaduženiji od gornje granice zaduženosti. Naši političari tvrde da smo umjereno zaduženi, a mi smo prezaduženi i niko nema ideju odakle vraćati ta sredstva. Nemoćni smo da vraćamo rate duga koje nam stižu na naplatu, prihodi od poreza nisu dovoljni da pokriju dug, tako da će država povećavati poreze građanima i privredi, na taj način će uništavati privredu, koja će propadati, a dugovi će rasti. To je naša sudbina. MMF i Svjetska banka samo zamajavaju narod da bi izazvali njegovo propadanje. U Hrvatskoj su nakon ulaska u EU svi parametri ekonomije pogoršani, to znači da je neoliberalna dogma naturena kroz globalizaciju jedna od najpogubnijih dogmi i najgori način zarobljavanja. Prvi put se narodi u svijetu porobljavaju bezbjednim novcem i danas imate u svijetu 10 puta više novca nego što je proizvedeno robe. Kao kada bi u litru vina nasuli decilitar vina, a devet decilitara vode, može li jedan decilitar vina nadomjestiti devet vode? Ljudi ne razumiju, nije isto biti veliki i mali, Amerika nikad nije vratila svoj dug, nije ni Njemačka, ali mali narodi moraju. Amerika ima i vojnu silu da brani svoju ekonomiju. Mi ćemo sve krvavo platiti, možemo samo strepiti od posljedica.
Администарторе,
Молим те уради нешто да се ови копирани ‘коментари’више не појављују. Постоји линковање.
Удавише алексисти.
@srbinbl
А зашто би Вукановић улазио у Савез за промјене?
Са Глигорићем, до прије годину дана Додиковим саборцем, о којем је овдје извјесни гдун Елез, кадар СДС, писао да је криминалац? Иванићем, који је рушио СДС Владу да иде у пакт са Додиком? Митровићем, који нам је заједно с бабом Биљом, Милошевићем, нато пактом и сда натоварио Додика 1998. , у својству Предсједника НСРС?
Понављам да је Вукановић највећа шанса гдину Босићу. И пуно већа помоћ него побројани. Већ сада се показује веома мудром одлука, јер би се сада Вукановић ваљао у блату. Овало представља магнет за све разочаране, све оне који су очекивали стварно јединство опозиције.
Жеља гдина Босића да се створи широки фронт у борби против власти, али не прави се пита од било каквог материјала. Умјесто трулих компромиса са политички истрошеним ликовима, много више гласова би донијело пробођење овог о чему Вукановић говори у Фочи, Требињу, Добоју, Градишки…
Сигуран сам да ће Вукановић бити изненађење ових избора, да ће натјерати и друге да буду бољи, и његово појављивање доноси револуцију у опхођењу према новцу грађана. Раскринкавањем афера показао је да може бити много кориснији од свих партија.
Што је јако битно, НАКОН ОВИХ ИЗБОРА ИДУ ВАНДРЕДНИ ЗА НАЧЕЛНИКА ТРЕБИЊА, па ћемо видјети у пракси шта се може урадити у Требињу.
Још је битније да НЕБОЈША ВУКАНОВИЋ НЕРВИРА И РАЈКА ВАСИЋА, па се овај чеше тамо гдје га сврби. Комесару Васићу смета у политици новинар који је раскринкао криминал чланова власти, а сам је попут чаробњака Мерлина стварао од фризерки професоре новинарства. Баш како је некад Партија од месара правила политикологе. Принцип је исти, све су остало нијансе.
@srbinbl
А зашто би Вукановић улазио у Савез за промјене?
Са Глигорићем, до прије годину дана Додиковим саборцем, о којем је овдје извјесни гдун Елез, кадар СДС, писао да је криминалац? Иванићем, који је рушио СДС Владу да иде у пакт са Додиком? Митровићем, који нам је заједно с бабом Биљом, Милошевићем, нато пактом и сда натоварио Додика 1998. , у својству Предсједника НСРС?
Понављам да је Вукановић највећа шанса гдину Босићу. И пуно већа помоћ него побројани. Већ сада се показује веома мудром одлука, јер би се сада Вукановић ваљао у блату. Овало представља магнет за све разочаране, све оне који су очекивали стварно јединство опозиције.
Жеља гдина Босића да се створи широки фронт у борби против власти, али не прави се пита од било каквог материјала. Умјесто трулих компромиса са политички истрошеним ликовима, много више гласова би донијело пробођење овог о чему Вукановић говори у Фочи, Требињу, Добоју, Градишки…
Сигуран сам да ће Вукановић бити изненађење ових избора, да ће натјерати и друге да буду бољи, и његово појављивање доноси револуцију у опхођењу према новцу грађана. Раскринкавањем афера показао је да може бити много кориснији од свих партија.
Што је јако битно, НАКОН ОВИХ ИЗБОРА ИДУ ВАНДРЕДНИ ЗА НАЧЕЛНИКА ТРЕБИЊА, па ћемо видјети у пракси шта се може урадити у Требињу.
Још је битније да НЕБОЈША ВУКАНОВИЋ НЕРВИРА И РАЈКА ВАСИЋА, па се овај чеше тамо гдје га сврби. Комесару Васићу смета у политици новинар који је раскринкао криминал чланова власти, а сам је попут чаробњака Мерлина стварао од фризерки професоре новинарства. Баш како је некад Партија од месара правила политикологе. Принцип је исти, све су остало нијансе.
Dosje: Špirić i Cvjetinović zaradili dva miliona maraka za godinu i po dana izdavajući Upravi za indirektno oporezivanje supermarket kao carinski terminal
http://slobodanvaskovic.blogspot.com/2014/07/dosje-spiric-i-cvjetinovic-zaradili-dva.html
Ух, извињавам се! заборавих поменути гдина Стеванчевића, који је талође четрдесет пете одлучио да пређе на побједничку страну, а до јуче био дио владајуће већине. И исти изјавио да од Савеза за промјене очекује да се исправи неправда и пензосима додијели више управних и надзорних одбора. НЕМА ШТА, МОМАК ЈЕ ЗА СИСТЕМСКЕ ПРОМЈЕНЕ!!!
Било би занимљиво да Небојша мало напише у неким тексту о финансирању партија.
Нпр. чуо сам да је потпредсједник Митровићевих напредњака постао гдин Давор Пантелије Дамјановић, а Адамових гдин Ведран Вељка Јарић. Површно познајем оба потпредсједника, ништа лоше о њима, добри су момци, али сумњам у њихово познавање елементарне политике. Кључ њихових позиција је финансирање кампања, а Чавићеви тврде да је циљ да се проспу опозициони гласови. Вријеме ће показати.