Не дамо \’\’Грађиш\’\’! Коме смета дјечија бука?

Поводом изјаве градоначелника Бање Луке господина Драгољуба Давидовића из које се јасно чита да неће зауставити рушење "Грађавине", дјеца и станари заједница етажних власника Улице Симе Шолаје 9,11 и 13 организују мирни протест 13. септембра у 18:30 на простору култне Грађевине. Штрајк поезијом против рушења Грађавине почиње у 13:00 часова. Образложење Заједнице етажних власника Градоначелник […]

уторак, септембар 13, 2011 / 12:33

Поводом изјаве градоначелника Бање Луке господина Драгољуба Давидовића из које се јасно чита да неће зауставити рушење "Грађавине", дјеца и станари заједница етажних власника Улице Симе Шолаје 9,11 и 13 организују мирни протест 13. септембра у 18:30 на простору култне Грађевине.

Штрајк поезијом против рушења Грађавине почиње у 13:00 часова.

Образложење Заједнице етажних власника

Градоначелник Бање Луке Драгољуб Давидовић рекао је да су станари вршили притисак на градску администрацију да буде изграђен паркинг у бањолучком насељу Центар један, на дјечијем игралишту "Грађевина".

Лаж:станари вршили притисак на градску администрацију да буде изграђен паркинг у бањалучком насељу Центар један, на дјечијем игралишту "Грађевина".

Истина: Да ли постоји писмени захтјев у којем пише да грађани желе да се сруши Грађевина!Ако постоји, онда га поштовани грађани можете потражити и Мјесној заједници и у Градској управи.

Молимо Вас покажите нам.

Он је рекао да би дјеца, која се сада буне због изградње паркинга, требало о томе да питају своје родитеље који су инсистирали да се на том мјесту гради паркинг.

Истина: Поједини грађјани, односно станари који немају дјецу и који не живе у Улицама Симе Шолаје 9. 11 и 13. као и дио станара дошљака који имају коња за јахање а немају звонце.

Родитељи никад нису инсистирали да се на том мјесту гради паркинг.

"Ту није било дјечије игралиште. Јесте само формално, али није било организовано дјечије игралиште", рекао је новинарима Давидовић и додао да је то била неизграђена површина на којој су се дјеца играла.

Истина: Грађевина је дјечије игралиште од 1973. године.Уљепшавају га брезе и липе које ће бити прегажене новим паркингом и спајањем са улицама Бана Милосављевића и Алеје Светог Саве као и са улицом Васе Пелагића.

Он је навео да су се станари овог насеља бунили зато што се возачи паркирају под прозорима и пред вратима зграда.

Истина: Након изградње паркинга и повезивања са споредним и главним саобраћајницама не само што ће станари који су се бунили УДИСАТИ ОЛОВО него ће бити принуђени да купе кућне семафоре јер ће им сад пут пролазити 30 цм од улаза у зграду.

У бањалучком насељу Центар један у току је потписивање петиције, које су организовала дјеца из овог насеља, а којом се тражи да буде обустављена изградња паркинга на игралишту познатом као "Грађевина".

"Када су се појавили багери и када је почело рушење `Грађе` дјеца су се самоиницијативно и спонтано организовала и кренула да протестују покушавајући спасити једино мјесто за игру које имају", рекла је једна од станарки Драгана Дардић и додала да су дјеца на тај начин показала да имају развијенију грађанску свијест него одрасли.

Желимо са своје стране учинимо све што можемо против страшне неправде која се наноси дјеци насеља Центар I којима се изградњом паркинга одузима једино мјесто на игру у цијелом насељу.

Оно што тражимо је да се дјеци обезбиједи њихово мјесто за игру на које имају право по Конвенцији УН о правима дјетета.

С поштовањем.

Дјеца и станари Ул. Симе Шолаје, 9,11 и 13.

УЧИМО ОД НАШЕ ДЈЕЦЕ

Дјечија права су садржана у УН Конвенцији о правима дјетета чији потписник је и Босна и Херцеговина. По тој Конвенцији „дјеци се мора омогућити да активно судјелују у рјешавању свих питања која утичу на њихов живот и допустити им слободу изражавања мишљења. Она имају право изрећи своја гледишта која се морају озбиљно узети у обзир. „ Једно од основних развојних права дјетета је ПРАВО НА ИГРУ.

То право на игру ускраћују им „ одлуке и пројекти „ попут изградње паркинга на мјесту јединог дјечијег игралишта популарно званог „ Грађевина „ или „ Градиш „ у ул.Симе Шолаје која припада насељу Центар I.

Подстакнути спонтаним протестима своје дјеце који већ неколико дана траже да им се остави једино мјесто за играње у насељу Центар I, станари зграде 9,11 и 13.и околних зграда у Симе Шолаје потписали су и поднијели петицију надлежним органима Града Бања Лука. У петицији се каже:

Огорчени станари поменуте зграде и свих околних зграда у насељу Центар И овог града поднијели су петицију ( 250 потписа станара и њихове дјеце) за хитну обуставу радова на изградњи паркинга на мјесту бившег атомског склоништа популарно званог „ Грађевина „.

Огорчени смо изјавом Гђе Данире Пипић – Манојловић која у Фокусу каже слиједеће: „Паркинг мјеста се граде због тога што је Бања Лука велики град, сваког дана све већи, на чијим улицама се свакодневно појављују нова моторна возила „.

Ми станари додајемо на ову изјаву и то: да је Бања Лука град њених малих становника, радних људи и старих људи – пензионера који ће оваквим „ одлукама и пројектима „ остати без основних услова за живот. Дјеца без њиховог омиљеног игралишта а радни људи, пензионери умјесто фонтане, травњака и клупа треба да свакодневно удишу отровне оловне паре са 74 паркинг мјеста испод њихових прозора.

Да ствар буде још и гора, испред наших зграда планира се улица која директно излази на Алеју С. Саве . Не треба посебно напомињати какву опасност то представља за нашу дјецу која ће тако излазити из својих станова директно на улицу.

Питамо се да ли је ико у административној служби града и помишљао у шта ће се ускоро претворити живот људи у цијелом овом насељу.

Због свега наведеног ХИТНО ЗАХТИЈЕВАМО ОБУСТАВУ РАДОВА на изградњи овог паркинга и његову пренамјену у зелене градске површине којима се овај град доскора поносио, каже се на крају ове Петиције.

ДЈЕЦА И СТАНАРИ ЗАЈЕДНИЦА ЕТАЖНИХ ВЛАСНИКА

Фото: Маја Исовић



Оставите одговор