Наздравље: О депонији и депонијама

Прије неколико дана, на једној нашој планини рођена је још једна дивља депонија. У питању су старе даске, бурад са прерађеним уљем, много стаклене вуне. Ништа необично за ове крајеве. Наш народ тачно воли извести своје смеће на врх неког великог брда и тамо га истрести. Није то нама први пут. Није ни задњи. Игра […]

петак, новембар 14, 2014 / 15:14

Прије неколико дана, на једној нашој планини рођена је још једна дивља депонија.

У питању су старе даске, бурад са прерађеним уљем, много стаклене вуне. Ништа необично за ове крајеве. Наш народ тачно воли извести своје смеће на врх неког великог брда и тамо га истрести. Није то нама први пут. Није ни задњи.

Игра је случаја да се наша нова дивља депонија налази тачно на вододијелници. Планински извори и кише са тог брда равноправно се дијеле у двије наше велике ријеке. Стаклена ће вуна своје комадиће стакла расути по пола нам Републике.

Прерађено ће уље мјесецима натапати земљу, давати арому потоцима и ријекама. Игра је случаја да се на свега километар од наше нове дивље депоније налази и један мотел са респектабилним капацитетом, причају – са лијепом перспективом. Игра је случаја и то што баш испод тог брда и баш испод те наше нове дивље депоније извире поток у коме је једно од преосталих мријестилишта поточне пастрмке.

Шта нам је чинити?

Престати са политиком незамјерања.

1. Комунално предузеће под хитно да уклони дивљу депонију и начини обрачун свих трошкова.
2. Полиција да утврди идентитет свих одговорних лица.
3. Суд одговорна лица да процесуира по хитном поступку и казни жестоко. Прије свега новчано. Кривци морају измирити све настале трошкове уклањања депоније и санације терена. Ако немају новац за плаћање казне – нека дигну кредит, нека продају очевину.
4. Новинари морају снимати, причати и писати о сваком конкретном случају. Банути на врата (не)одговорним. Постављати незгодна питања. Пред камере извести домаћина, жену му и дјецу. Довести пред камере и возача и власника трактора који је превозио отпад. Извести их пред стуб срама. Нека се црвене. Обавезу сарадње са новинарима регулисати судском пресудом. Нека то буде под категоријом друштвено корисног рада.
5. Комунална предузећа која газдују јавним депонијама да престану са праксом наплаћивања одлагања чврстог отпада. Умјесто што људима који им довозе отпад издају рачуне и наплаћују услугу – требају издавати захвалнице и поклањати рекламне капе и мајице. Та њихова услуга и тих 20 или 50 марака, са пуним правом – доживљава се као казна. Дуги низ година кажњавамо фине људе. Ваља нам престати са тим.
6. Уз сваку депонију организовати рад погона и предузећа за сортирање и паковање секундарних сировина. Тај посао данас обавља ромска заједница – нека га раде прекобројни државни службеници.

Дивље депоније су наше огледало, наше ругло. Уништавају природу и привреду. Уз само мало среће и памети могу пунити наше буџете. Могу нестати.

Аутор: eкс-1978



0 КОМЕНТАРА

  1. БРАВО,

    предпостављам да је мој Дражен аутор тексте, ако није, онда је сигурно авангардни ФРОНТАЛОВАЦ.

    Поздрав.

    П.С. Знам да ће ми сад рећи јебо те твој Милосављевић, Никола се никад не оглашава о људима, увијек о догађајима, уосталом као и еколози, или боље речено једина садашња спасоносна формула Српске звана ЗОРА-зелени одрживи развој.

  2. Članak je odličan, uz zamjerku da se ne precizira koja planina, koja vododijelnica, kao kad bi neko pozvao vatrogasce i rekao da dođu brzo jer gori jedna kuća u jednoj ulici u jednom naselju.

    Inače, kritika Simićevom Frontalu, jer objavljuje tekstove koji se ne potpisuju imenom, što je u praksu uveo Močević, a uredništvo frontal.rs ukazivalo na tu praksu uz poruku čitaocima „mi ne objavljujemo tekstove čiji se autori ne smiju potpisati“. Uopšte nije problem što se autor nije potpisao i što je tako nešto objavljeno, već što se odstupa od principa.

  3. Članak je odličan, uz zamjerku da se ne precizira koja planina, koja vododijelnica, kao kad bi neko pozvao vatrogasce i rekao da dođu brzo jer gori jedna kuća u jednoj ulici u jednom naselju.

    Inače, kritika Simićevom Frontalu, jer objavljuje tekstove koji se ne potpisuju imenom, što je u praksu uveo Močević, a uredništvo frontal.rs ukazivalo na tu praksu uz poruku čitaocima „mi ne objavljujemo tekstove čiji se autori ne smiju potpisati“. Uopšte nije problem što se autor nije potpisao i što je tako nešto objavljeno, već što se odstupa od principa.

  4. еx,

    не псуј, ја сам се одредио према овом тексту.

    Иначе, од приче „за љепшу Српску“ и сличних потеза који немају иза себе разрађен план да Српска постане 100% чиста, нема ништа.

    Лијепо је апеловати, медијски показивати оно лијепо и понекад негдје неки лош примјер, да се хтјело урадило би се много на том плану, наравно то треба осим знати и са ентузијазмом радити.

    Стање на терену је скоро па катастрофално, негдје баш такво, то је одраз лоших власти већ 20 година, нема се времена мислити о томе због великих потеза који су нам „помогли“ да дођемо у ово неодрживо морално, економско и еколошко стање(неријешен систем чврстог отпада,колектори за отпадне воде, сјеча шуме, клизишта, бујични потоци и поплаве као посљедица, уништено преко 50% извора питке воде, неизграђени насипи……………………..

    Ако неко искрено хоће да уреди ову област и створи услове за економски опоравак, онда је то веома једноставно.

    Да тај посао људима који су се организовали због овог стања и његовог радикалног поправљања, значи да ЗОРИ-еколозима тај посао.

    Влада стане иза нашег плана, са локалним властима договори подршку за наш пројекат,да се налог свим комуналним предузећима,шумским газдинствима,инспекцијама, покрене велика медијска кампања и приступи на прави начин свим Удружењима грађана, посебно еколозима, рибарима, планинарима и ловцима који заједно имају преко 30.000 чланова и крене у велику акцију.

    Најважније од свега је да не требају никакве нове паре, за тај посао постоје средства која се по разним основама на републичком и општинском нивоу убиру у складу са Законом, средства која се 90% и више ненамјенски троше.

    Наравно влада упоредо побољша рјешења за успоставу трајног, финансијски одрживог природног окружења Српске, као предуслова развоја пољопривреде и осталих грана привреде које овисе од здраве животне средине.

    Коме ја пишем, теби који никад ниси ни једним коментаром стао иза наше приче искрено, увијек нешто увијено, као ти мудар, вриједан, власт хоће нешто, а народ лијен.

    Наравно да тога има, зато и треба цјелокупна обнова друштва, од увођења реда, до солидарности, хигијене и радних навика, бојим се како се управља и ствара пословна клима, какво нам је школство и како развијамо стратешке гране привреде(које немамо) да нам дјеца никад неће имати прилику стећи радну навику.

    Остаће нам и даље прича како је на западу све чисто због тога што тамо има реда и Закона, као ми овдје то не можемо урадити.

    Дај правим људима тај посао па ћеш видјети да ли се може урадити чудо по питању здраве животне средине.

    Неко је овдје коментарисао ОРАХ(одрживи развој)зелену партију у Хрватској као најпозитивнију ствар тамо тренутно, овдје појединци све чине да ЗОРА зелени одрживи развој Српске не заживи, зар није тако?

    Поздрав.

  5. еx,

    јеси ти добро прочитао мој коментар, ако има добровољности тим боље.

    Овдје се ради о томе да влада и локалне власти стану чврсто иза те приче, да се покрену сви механизми и уради посао.

    Наравно, упоредо са радом на том послу треба примремити систем да се очува здрава животна средина, са једне стране репресијом као на западу, са друге стране , медији, образовне институције, Црква, и наравно сва Удружења грађана као коректив власти у свакој локалниој средини.

    Баш због тог моралном препорода и инсистирамо на удруживању свих врста Удружења у покрет ЗОРЕ, посљедице су јасне.

    Заједничка сарадња, указивање на све проблеме изазване од власти, предузећа, или појединаца у локалној заједници везане за екологију, криминал, безбједност и друго, наравно уз хитно дјеловање у јавности и подршку њиховом раду свих Удружења из других општина укључених у савез преко ЗОРЕ.

    За годину се може очистити Српска и створити услови за контролу власти, односно примјену Закона према свима.

Оставите одговор