Научници: Угљен-диоксид од савана прави шуме

Научници тврде да повећана концентрација овог гаса у атмосфери подстиче раст дрвећа у тропским и суптропским дијеловима Африке До 2100. велики дио афричких савана постаће шуме наводе научници. Није све црно ни у вези са климатским промјенама. Иако се често чују упозорења да би поједине биљне врсте, па и цијела пространства под вегетацијом, могла да […]

уторак, јул 10, 2012 / 07:00

Научници тврде да повећана концентрација овог гаса у атмосфери подстиче раст дрвећа у тропским и суптропским дијеловима Африке

До 2100. велики дио афричких савана постаће шуме наводе научници. Није све црно ни у вези са климатским промјенама. Иако се често чују упозорења да би поједине биљне врсте, па и цијела пространства под вегетацијом, могла да нестану због негативних ефеката повећане емисије штетних гасова, научници сада износе и другачије тврдње. Тим истраживача Универзитета „Гете” из Франкфурта наводи да ће повећање концентрације угљен-диоксида у атмосфери довести до повећања површина под тропским шумама. Овај гас, тврде они, подстиче раст дрвећа у саванама које ће временом прерасти у шуме.

Раст дрвећа у саванама, површинама прекривеним травом са ријетким и слабо развијеним дрвећем и грмљем, ограничен је количином хране, односно угљен-диоксида који добија из атмосфере. Будући да биљке користе овај гас у процесу фотосинтезе, научници подсјећају да више хране значи и више биљака чиме показују да повећање концентрације угљен-диоксида има макар једну добру страну за човјечанство.

„Досадашњи експерименти показали су да биљке не реагују значајно на повећање количине угљен-диоксида. Већина тих огледа, међутим, рађена је у екосистемима сјеверне хемисфере или на врстама које имају велику комерцијалну вриједност”, каже Стивен Хигинс, професор Универзитета „Гете” и један од аутора студије. Само један експеримент испитивао је како биљке у савани реагују на измијењену концентрацију угљен-диоксида.

„Тај случај је показао да је дрвеће саване било ’гладно’ овог гаса прије повећања његове количине у атмосфери, и да је почело да буја под утицајем садашње концентрације угљен диоксида”, објашњава овај професор.

До 2100. године, према наводима студије, велики дио афричких савана постаће шуме, јер повећање угљен-диоксида подстиче раст дрвећа. Вријеме у којем ће се то догодити неће бити исто на свим локацијама и зависиће и од температуре ваздуха: тамо гдје је температурни раст изазван климатским промјенама бржи, на примјер у централном дијелу јужне Африке, ту ће се прелаз из саване у тропску шуму дешавати спорије.



Оставите одговор