НАТО неће интервенисати у Сирији

НАТО је данас одбацио могућност да војно интервенише у Сирији, али је саопштио да власти у Дамаску треба да извуку поуку из догађаја у Либији, гдје су побуњеници успјели да свргну режим Моамера Гадафија. Западне силе увеле су санкције Сирији, али нису показале спремност да на Блиском истоку понове операцију какву су извеле у Либији. […]

понедељак, октобар 31, 2011 / 23:07

НАТО је данас одбацио могућност да војно интервенише у Сирији, али је саопштио да власти у Дамаску треба да извуку поуку из догађаја у Либији, гдје су побуњеници успјели да свргну режим Моамера Гадафија.

Западне силе увеле су санкције Сирији, али нису показале спремност да на Блиском истоку понове операцију какву су извеле у Либији. Демонстранти у Сирији прошле седмице затражили су заштиту из иностранства од владиних акција у којима је погинуло 3 000 људи.

Генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен изјавио је током боравка у Триполију да војна интервенција у Сирији не долази у обзир.

"Мој одговор је кратак. НАТО не намјерава да интервенише. Ту могућност потпуно одбацијем", рекао је Расмусен новинарима.

Он је осудио акције власти против цивилног становништва Сирије и додао да је "оно што се догодило у Либији послало јасан сигнал", односно да власт "не може да занемари сопствени народ".

"Треба да уважите легитимне аспирације свог народа и радите у правцу демократије", рекао је генерални секретар Алијансе.

Сиријски предсједник Башар ал Асад и даље држи власт, уркос вишемјесечним демонстрацијама због којих су настале велике тензије у земљи која се граничи са Израелом, Либаном, Турском, Ираком и Јорданом.

НАТО је у Либији имао пресудну улогу у свргавању Моамера Гадафија, трећег арапског лидера који је оборен са власти, послије револуција у Тунису и Египту.



0 КОМЕНТАРА

  1. „“Мој одговор је кратак. НАТО не намјерава да интервенише. Ту могућност потпуно одбацијем“, рекао је Расмусен новинарима.“

    Као што је било и за претпоставити, НАТО напада увијек слабије. На Сирију не смију, наиме сиријски противаздушни систем обогаћен је са 3 или 5 (јебига нисам запамтио) руских возила ПАНЦИР-С1 (14 милиона евра комад); двије батерије с400 (150 милиона евра по комаду). Сиријска војска је прилично респектабилна, за гомилу НАТО пичкица.

  2. Како ли они стоје са нафтом?
    Ма неће војно напасти, ако су сиријци иоле озбиљно софистицирани са ПВО-ом, али зато прибјегавају другој методи, дављења ко змија жабу, тако су и Садама циједили, узимали нафту за храну и на крају кад су га толико исцрпили и ослабили ушли са војском и окупирали му земљу, њега и синове побили и то је то.

Оставите одговор