Наставља се прогон Златне зоре у Грчкој

Грчка влада је поднијела парламенту приједлог закона чији је циљ ускраћивање државне финансијске помоћи партији Златна зора, чије је руководство ухапшено протеклог викенда под оптужбом да је дјеловало као криминална организација. Влада је предложила укидање помоћи за партију чији је иједан припадник њеног руководства, или скупштински посланик, осуђен за кривично дјело, што је очигледан "Лекс […]

понедељак, септембар 30, 2013 / 23:02

Грчка влада је поднијела парламенту приједлог закона чији је циљ ускраћивање државне финансијске помоћи партији Златна зора, чије је руководство ухапшено протеклог викенда под оптужбом да је дјеловало као криминална организација.

Влада је предложила укидање помоћи за партију чији је иједан припадник њеног руководства, или скупштински посланик, осуђен за кривично дјело, што је очигледан "Лекс Златна зора", за коју се медији утркују ко ће дати тежу квалификацију: Екстремно десничарска, фашистичка, неонацистичка…

Грчка полиција ухапсила је оснивача Златне зоре и пет истакнутих чланова због напетости која је избила после убиства 34-годишњег љевичарског музичара Павлоса Фисаса 17. септембра, за које се сумњичи присталица Златне зоре.

Златна зора категорички одриче било какво учешће у том убиству. У већини извјештаја који стижу преко наших агенција не помиње се ни име оснивача и предсједника Златне зоре Николаса Михалолиакоса. Ако се негдје и спомене, у препознатљивом маниру се дода и његов од медија прикачен надимак Фирер. Овој партији се приписује да су са нападима почели 1987, иако је основана 1993. Владајућа артиљерија припрема терен извјештајима да је Златна зора организовала батинашке одреде, који су на моторима палицама нападали имигранте.

Штампа пише да искази двојице бивших чланова и извјештај истражног судије открива низ "кривичних дјела" које је таква група људи чинила.

Од 1974. и владе војне хунте која је хапсила чланове Комунистичке партије, у Грчкој није било оваквих репресалија по једну партију.

„Демократија не може да финансира своје ривале”, рекао је данас заменик премијера и министар спољних послова Евангелос Венизелос.

„Уколико имате криминалну организацију која дjелује унутар политичке партије, морају да буду установљене санкције које се односе на њено финансирање”, рекао је он.

Златна зора је на таласу незадовољства изазваног кризом у коју су Грчку увеле двије "вјечите" партије, два пута пребацила изборни цензус 2012 (мај и јун). Први пут су избори поновљени, јер се власт није могла формирати након избора у мају 2012. Владу су након тогат формирали "вјечити ривали" Пасок и Нова демократија, уз подршку Демократске љевице. Прве двије странке странке се могу назвати и породичним, јер их и данас воде потомци њихових оснивача. Иако противници попут СДС и СНСД, они су ушли у коалицију, да у власт не би ушли за ЕУ реметилачки фактори, љевичарска коалиција Сириза (друга по снази у земљи) или Златна зора, које се противе плановима штедње, ЕУ, неолиберализму, итд.

Прави разлог рушења Златне зоре је свакако у томе да су запријетили оставкама својих 18 посланика. У том случају парламент се распушта и иде се на нове изборе. И то све док влада преговара нове услове око наставка кредитирања којим планира да изађе из кризе.

То би био крај крхке и из ЕУ благословене владајуће коалиције, јер према свим истраживањима опозиционе странке би оствариле велики напредак, а Златној зори је раст популарности доносио и три пута више гласова (освојили 6,7 одсто 2012.). Били би дакле много глупи када би у таквој ситуацији одлучили да убију некога.

Захваљујући изборном систему по коме побједник избора добија 50 бонус мандата, Нова демократија је са око 180.000 (29,6 и 26.8 %) гласова више од Сиризе добила 129 одборничких мјеста, а Сириза 71. У случају да Сириза избије на прво мјесто, што је реално уз раст Златне зоре (вјероватно би преотели дио бирача конзервативне НД) власт се не може формирати без евроскептика. Додуше, Сириза и Златна зора нису у љубави, али, штета за мејнстрм политику је већ учињена.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор