НАСА: Подземни воде базени су скоро исцрпљени

Земља остаје без питке воде – сасвим су исцрпљени подземни ресурси, односно извори живота за стотине милиона људи, упозорава НАСА. Сателитски снимци говоре да је од 37 највећих подземних "базена" воде широм свијета чак 21 прошао тачку одрживости, што значи да је више воде извађено него што је враћено. Још 13 "базена" налази се у […]

четвртак, јун 18, 2015 / 10:37

Земља остаје без питке воде – сасвим су исцрпљени подземни ресурси, односно извори живота за стотине милиона људи, упозорава НАСА.

Сателитски снимци говоре да је од 37 највећих подземних "базена" воде широм свијета чак 21 прошао тачку одрживости, што значи да је више воде извађено него што је враћено.

Још 13 "базена" налази се у проблематичном стању, а истраживачи кажу да се ради о дугорочном проблему, који ће се све више погоршавати.

Познато је људи уништавају свјетске подземне залихе воде, али најновији подаци дају прву детаљну оцјену, која је катастрофална.

Од укупне људске потрошње воде, 35 одсто отпада на подземне "базене", а потражња за подземним залихама све је већа у доба суша.

Америчка савезна држава Калифорнија, која проживљава тешко раздобље суше, тренутно 60 одсто воде добија из "подземља", с обзиром да су ријеке и надземни "базени" пресушили.

То је велики пораст потрошње, ако се узме у обзир да Калифорнија из земље црпи 40 одсто укупне потрошње воде.

Најгора ситуација јесте у сиромашним, густо насељеним подручјима, као што су сјеверозападна Индија, Пакистан и Сјеверна Африка, гдје су друге опције набавке воде ограничене.

Забинути су и политички аналитичари који упозоравају на црне прогнозе о ратовима који ће бити инспирисани контролом водених површина.

Вода постаје изузетно важан ресурс, попут нафте – истичу стручњаци.



0 КОМЕНТАРА

  1. Чуј вода постаје важнија од нафте.

    Ја мислим да смо ми зелени будале кад тражимо вето на све концесије и уништавање природних ресурса.

    Шта ће нам извори питке воде, боље да сасијечемо шуму до коријена у изворишним зонама, као што то сад злочиначки раде више него икад, просто невјероватно шта се ради, а влада и инспектори ћути.

    Боље је ваљда да нам због тога подземне воде оду даље и да онда купујемо воду за пиће(као да сад не увозимо 150 милиона марака годишње воде), комедије од државе Боже ти сачувај.

Оставите одговор