Наш простор: На јавној расправи у Дервенти само један грађанин

Представници Центра за животну средину су учествовали на јавној расправи на Нацрт Просторног плана општине Дервента до 2033. године и јавној расправи на Нацрт Извјештаја о стратешкој процјени на животну средину Просторног плана општине Дервента на којима је био присутан само један грађанин.

уторак, октобар 31, 2017 / 09:51

"Учешће јавности у процесу доношења одлука из области просторног планирања и коришћења ресурса је од пресудног значаја посебно у времену када су институције орјентисане ка потребама инвеститора умјесто ка потребама грађана и грађанки који им дају мандат. Чињеница да је на јавним расправама о стратешким документима који одређују плански развој општине за период од 20 година присуствовао само један грађанин јасно говори о искључивању јавности из процеса доношења одлука од стране институција", изјавила је Јелена Бркић, координаторица Иницијативе Наш простор у Центру за животну средину.

На јавној расправи су присуствовали представници општинске управе, Института за грађевинарство "ИГ" као носиоца израде докумената и представници комуналних предузећа. У току јавног увида је одржана само једна јавна презентација Нацрта докумената којој је такође присуствовао мали број грађана.

"Дужи низ година заговарамо да процеси израде и усвајања овако важних докумената морају бити отворени за јавност у најранијим фазама израде, а овдје се види да је Стратешка процјена на животну средину рађена по завршетку просторног плана, а не на самом почетку када су све опције још отворене. Одржавање јавних расправа у току радног времена додатно смањује могућност активног укључивања и доприноса од стране грађана, а јучерашње јавне расправе су биле заказане у 9.00 и 10.00 часова", поручио је Виктор Бјелић, потпредсједник Центра за животну средину.

Нацрт Просторног плана и Извјештаја о стратешкој процјени утицаја на животну средину нису били објављени на интернет страници Општине Дервента прије одржавања јавне расправе, што је у супротности са приниципима активног информисања јавности. Уколико сте планирали присуствовати самој расправи претходно сте се морали помучити да дођете до докумената по основу којих можете дати коментаре и сугестије. Једна од најзначајнијих примједби коју је упутила Републичка управа за геодетске и имовинско-правне односе је та да је Нацрт плана урађен на неажурним геодетским подлогама.

"Овако неозбиљан и непрофесионлан приступ од стране Одјељења за просторно уређење Општине Древента, које је као носилац припреме докумената било дужно да носиоцу израде достави све ажурне податке, али и да обезбједи квалитетно учешће јавности, може имати значајне посљедице на будући плански развој ове општине", додаје Бјелић.

Позивамо све актере који учествују у изради и доношењу поменутих докумената да свој посао обављају одговорно уз информисање и омогућавање учешћа јавности у раним фазама доношења одлука, како то налаже и Архуска конвенција коју је Босна и Херцеговина ратификовала. Информисањем про форме ради се не може створити заинтересована и проактивна јавност, којој требамо да тежимо. Истовремено, позивамо и јавност да се информише и укључи у процесе доношења оваквих планова, јер је то јединствена прилика да бране своје интересе и креирају средину у каквој желе да живе.



Оставите одговор