Напади у Келну почетак краја Ангеле Меркел?

Масовни сексуални напади на жене у Њемачкој, који су се догодили у новогодишњој ноћи, додатно ће закомпликовати мигрантску кризу у Европској унији, написао је у свом коментару аналитичар Дојче велеа Бернд Ригерт, а преноси Бета. Многи шефови држава и влада ЕУ, као и експерти, сматрају да њемачка канцеларка Ангела Меркел спроводи погрешну политику према мигрантима. […]

недеља, јануар 10, 2016 / 15:37

Масовни сексуални напади на жене у Њемачкој, који су се догодили у новогодишњој ноћи, додатно ће закомпликовати мигрантску кризу у Европској унији, написао је у свом коментару аналитичар Дојче велеа Бернд Ригерт, а преноси Бета.

Многи шефови држава и влада ЕУ, као и експерти, сматрају да њемачка канцеларка Ангела Меркел спроводи погрешну политику према мигрантима.

„По свему судећи, Ангела Меркел мора да попусти и да промијени политику према мигрантима или да оде са функције њемачког канцелара”, констатовао је Ригерт.

Аналитичар сматра да напади у Келну јачају позиције политичара који се противе расподели избјеглица унутар земаља ЕУ, што може довести Меркелову у ћорсокак.

„Недавни догађаји могу бити почетак краја каријере Ангеле Меркел, која је имала толико утицаја унутар ЕУ”, наводи он.

Европска унија није могла да договори заједничку политику за мигрантску кризу, као ни квоте за раподјелу избјеглица у свим земљама чланицама Уније, а после напада у Келну шансе за заједнички одговор још су мање.

„До новогодишње ноћи договор у оквиру ЕУ о јединственој избјегличкој политици дјеловао је мало вјероватно. Од те ноћи, када су избјеглице извршиле серију масовних напада на жене у Њемачкој, а полиција евидентно заказала, тај договор је постао готово немогућ, а са њим и смислена подјела избјеглица”, наводи колумниста.

Чини се да ће Меркелова морати, на дуже стазе, да заборави намјеру о регулисању процеса расподеле миграната унутар ЕУ, оцијенио је он.

Ригерт наглашава да су напади у Келну изазвали реакције у цијелој Европи и додаје да чак и амерички републикански кандидат Доналд Трамп користи примјер Келна у својој кампањи.

Њемачка канцеларка суочава се са озбиљним политичким притиском унутар своје партије, јер је јасно да неће моћи да испуни обећање дато владајућој Хршћанско-демократској унији (ЦДУ) и да смањи број миграната у Њемачкој.

„Меркелова се не може више уздати у европску солидарност”, упозорио је аналитичар.



Оставите одговор