Налогодавци убиства Ане Политиковске непознати

Прије пет година у Москви је убијена новинарка "Нове газете” Ана Политковска, а од тада су нађени починиоци, али не и налогодавци Ко је убио новинарку „Нове газете” Ану Политковску? По чијем налогу је 7. октобра 2006. у несрећну жену испаљено пет метака? Пет пуних година руски истражни органи покушавају да расплету мрежу изаткану око […]

субота, октобар 8, 2011 / 09:15

Прије пет година у Москви је убијена новинарка "Нове газете” Ана Политковска, а од тада су нађени починиоци, али не и налогодавци

Ко је убио новинарку „Нове газете” Ану Политковску? По чијем налогу је 7. октобра 2006. у несрећну жену испаљено пет метака? Пет пуних година руски истражни органи покушавају да расплету мрежу изаткану око овог злочина који је на себе скренуо пажњу не само у Русији, већ и у великом делу међународне јавности. И све то време, а управо због начина на који је истрага вођена, смрт Политковске тумачи се, као – политичко убиство.

Ана Политковска је радила као специјални извештач и колумниста листа „Нова газета” од јуна 1999. Пажњу читалаца привукла је својим изузетно критичким ставовима о рату у Чеченији.

„Њу су, пре свега, интересовале појединачне судбине и увек се трудила да помогне унесрећенима. Није била само новинар, била је и борац за људска права”, објашњавају њени пријатељи. Посебно ју је привукла судбина 26-годишњег Јелимхана Мурдалова, житеља Грозног, којег су 2. јануара 2001. заробили припадници локалне милиције и којем се од тада губи сваки траг. Непосредно по објављивању ове приче на редакцијски сто Политковске почеле су да пристижу – претње.

Један од одговорних за нестанак Мурдалова, официр Сергеј Лапин ухапшен је 2005, оглашен кривим и осуђен на 11 година робије. Било је то први и последњи пут у историји чеченског рата да један официр федералне војске буде осуђен за самовољно хапшење цивила.

Али, вратимо се убиству Политковске. За сада, као виновници злочина означени су житељи Чеченије Лом-Али Гајтукајев и Рустам Махмудов, чија се имена у истрази до сада нису помињала, као и Сергеј Хаџикурбанов, и браћа Махмудов – Џабраил и Ибрахим. У све је умјешан и бивши начелник у московској полицији Дмитриј Пављученков, који је, како се тврди, био задужен за праћење кретања Политковске. Он је, према налазима истраге, директном извршиоцу – Рустаму Махмудову –ухапшеном 31. маја ове године у Чеченији, лично предао пиштољ из којег је убијена новинарка.

Наведене информације, међутим, тешко да ће задовољити све оне који сматрају да је Политковској „пресудио” неко други, неко чије име се још увијек не помиње ни у једном истражном извјештају. Уосталом, ни сам Маркин не тврди да је случај разрјешен. „Нека сазнања о наручиоцу постоје, ипак изнијети сада ту информацију у јавност било би превремено”, објаснио је.

Наиме, како је утврдила истрага, Гајтукајеву је, јула 2006, за новчану надокнаду наручено убиство новинарке, након чега је он формирао групу у којој су били сви поменути из оптужнице. Ко је био наручилац, остаје тајна.

Први процес поводом убиства Политковске вођен је у Московском окружном суду. Тада су се на оптуженичкој клупи нашли Џабраил и ИбрахимМахмудов, као и Хаџикурбанов. Ослобођени су услед недостатка доказа. Касније, Врховни суд упућује цјели случај на додатно разматрање. У међувремену, Хаџикурбанов је осуђен на осам година робије због другог злочина, а у мају ове године ухапшен је Рустам Махмудов. Нешто касније и Пављученков.



Оставите одговор