Наклапања о томе хоће ли бити Сјеверног тока 2

За разлику од "Јужног" и "Турског тока", гасовод "Сјеверни ток 2" вјероватно ће бити изграђен, јер је Европска комисија ставила до знања да за Брисел то није политичко питање, већ само питање да ли су уговори руског "Гаспрома" и највећих европских компанија у складу са техничким прописима и правилима конкуренције ЕУ. Такво објашњење је Европска […]

понедељак, децембар 21, 2015 / 19:55

За разлику од "Јужног" и "Турског тока", гасовод "Сјеверни ток 2" вјероватно ће бити изграђен, јер је Европска комисија ставила до знања да за Брисел то није политичко питање, већ само питање да ли су уговори руског "Гаспрома" и највећих европских компанија у складу са техничким прописима и правилима конкуренције ЕУ.

Такво објашњење је Европска комисија, додуше, дала и за своје захтјеве да се поново преговара о гасоводу "Јужни ток", као и кад је ријеч о, због руског-турске кризе, сад тешко остваривом пројекту "Турски ток".

Турска тренутно настоји да пронађе алтернативу за руски гас, одледи односе с Израелом и склопи споразум о приливу гаса из израелског налазишта Левијатан са залихама од 620 милијарди кубних метара гаса, које ће почети да се користе крајем деценије, чиме се додатно компликује геополитика енергије на југу Европе.

Пројекат "Турски ток" посебно је узнемирио ЕУ зато што је Москва рекла да ће од краја 2018. тај гасовод да замијени доставу руског гаса преко Украјине, коју Русија сматра непоузданим партнером Москве и Европе.

Изградња "Сјеверног тока 2" подигла је тензије и открила неслагања унутар ЕУ о енергетској безбједности, те економским и стратегијским односима с Русијом.

Италијански премијер Матео Ренци критиковао је Европску комисију и Њемачку да воде политику двоструких мјерила зато што немају замјерке на "Сјеверни ток 2", а одбацили су изградњу гасовода "Јужни ток", за који је Италија веома била заинтересована.

О енергетској политици и изградњи Енергетске уније прошле седмице разговарали су шефови држава или влада ЕУ у Бриселу, који су у завршном документу поручили исто што и Европска комисија, а то је да се сваки енергетски пројекат мора подударити с правилима ЕУ, као и да се мора уградити у циљеве Енергетске уније ЕУ, а то је да се чланице Уније изнутра морају што више повезати инфраструктуром и наћи нове изворе и путеве снабдијевања Европе енергентима.

Изградња гасовода "Сјеверни ток 2" Русије до Њемачке ће допринијеће обезбјеђивању енергетске сигурности у Европи, изјавио је данас њемачки специјални координатор за руску политике Гернот Ерлер, преноси "Спутњик".

Марош Шефчович, европски комесар за енергетику, рекао је у октобру да ће нови пројекат "Сјеверни ток 2" повриједити енергетску безбједност ЕУ због повећаног ослањања на увоз руског гаса. Прошле недјеље је Рим изразио забринутост због овог пројекта, уз напомену да Њемачка поставља своје економске интересе далеко испред заједничких потреба блока Уније.

Рим указује и на то да је изградња "Сјеверног тока 2" очигледно утаначена, иако су санкције ЕУ против Москве поново продужене у прошли петак.

Пројекат "Северни ток 2" је заједнички подухват изградње гасовода којим би гасовод испод Балтичког мора обезбиједио додатну руту за руске испоруке гаса у Њемачку, при томе заобилазећи три балтичке земље и Пољску.

Руски енергетски гигант "Гаспром" започео је пројекат са конзорцијумом од пет великих европских енергетских компанија, укључујући Шел и ЕОН.

У плану пројекта је да искористи 86 одсто трасе оригиналног гасовода "Сјеверни ток", прије него се разграна и испоручи европским купцима до 55 милијарди кубних метара руског гаса.



Оставите одговор