Највише пива увози се из Србије

У БиХ је прошле године увезено 138.527.249 килограма пива вриједног 145.150.386 КМ, што је за пет милиона КМ више него у 2013. Највише је увезено из Србије, скоро 65 милиона КМ, Хрватске 60 милиона, Словеније 12 милиона, а најамање из Данске 584 КМ, Велике Британије 500 и Италије 135 КМ. Извоз пива из БиХ прошле […]

недеља, јануар 25, 2015 / 19:44

У БиХ је прошле године увезено 138.527.249 килограма пива вриједног 145.150.386 КМ, што је за пет милиона КМ више него у 2013.

Највише је увезено из Србије, скоро 65 милиона КМ, Хрватске 60 милиона, Словеније 12 милиона, а најамање из Данске 584 КМ, Велике Британије 500 и Италије 135 КМ.

Извоз пива из БиХ прошле је године износио 2.156.655 килограма или 1.478.558 КМ, што је мање за 300.000 КМ него 2013. године.

Федерални медији јављају да је прошле године из БиХ највише пива извезено у Србију 650.000 КМ, Хрватску 470.00, Израел 177.000, а најамање у Холандију око 5.000, Велику Британију 208 КМ и Македонију само 80 КМ.

Стручни сарадник за пољопривреду и прехрамбену индустрију при Спољнотрговинској комори БиХ Сергеј Папочи истиче да је тржиште у БиХ под доминацијом глобалних пиварских групација које угрожавају опстанака домаћих произвођача.

Према његовом мишљењу, у овом тренутку излаз из врло тешке ситуације није у проналажењу страних партнера, с обзиром на то да домаћи прозивођачи не заостају нити у једном сегменту за највећим прозивођачима пива у свијету.

“Годишњи производни капацитети домаћих пивара су 2.500.000 хектолитара, док подаци о реализованој продаји на тржишту БиХ јасно потврђују поптпуну доминацију великих глобалних брендова, који се за тражиште БиХ највећим дијелом производе у великим пиварама у сусједним државама”, појашњава Папочи.

Он упозорава да се огромне количине пива увозе, а производни капацитети домаћих пивара раде са 30-40 одсто искориштености.

“Ту је кључна улога БиХ која би требало да подржи захтјеве домаћих произвођача, јер су препреке за боље пословање већи извоз и повољнији спољнотрговински положај, унутрашњи неповољни услови пословања и недовољна контрола увоза /дампиншке цијене и други видови кршења прописа и нелојална конкуренција/, али и спољне препреке у облику техничких и нецаринских баријера трговини на тржиштима сусједних земаља”, истиче Папочи, преносе агенције.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ево, увезли 145 милиона марака вриједности пива, а извезли 2 милиона.

    Значи ни квалитета, ни домаћинлука, ни заштите државе,ни заштите привреде и привредника, ето једног примјера како се новац износи из БиХ.

    Увозимо и 150 милиона марака воде годишње јебо нас отац, увозимо све, отварамо туђе трговачке центре да нам увозе ГМО и робу сумњивог поријекла која је при истеку рока, а износе наше паре.

    Наравно, све се то постиже уз благослов политичара купљених од увозних лобија, политичара битанги и издајника који су за новац свијесно уништили домаћу производњу.

    Е то ће ЗОРА да промијени, рецимо, неће се вода увозити,видјећете да може све поштујући ЦЕФТУ, производиће се за наше потребе и за циклус од четири године доћи ћемо до извоза воде у вриједности преко пола милијарде марака, нека ме неко демантује да је ово шупља прича.

    Ово је само један примјер контролисаног коришћења природних ресурса Српске, па и Федерације, програма ЗЕЛЕНОГ ОДРЖИВОГ РАЗВОЈА.

    Значи чврста државотворна политика на заштити виталног националног интереса српског народа и свих грађана Српске, какву више година води садашња власт са једне стране, са друге стране нови људи,нова влада, стварна прича, родољубивост, хуманост и невиђена дисциплина у провођењу спасоносног програма ЗОРЕ.

    Није случајна историјска константа која каже“НЕМА ПРОБЛЕМА, ИМА РЈЕШЕЊА“, зар не хаџи-лојо?

  2. Za dve godine popijemo u pivu jednu neizgrađenu hidroelektranu. Takav narod mora da izumire. Sve se odalo alkoholizmu. Ja pivo ne pijem, niti sam pio, niti ću piti. Sprečiti pijenje piva. Umesto za opijanje neka narod samo pare od piva uloži u akcije hidroelektrane i eto investicija, razvoja privrede zapošljavanja. Da ne govorimo o desetinama puta većem uvozu nepotrebnih stvari, lusuza, skupocenih automobila, itd…
    Sprečiti uvoz, početi raditi i sami proizvoditi i tu je spas za narod.
    Takođe uvozimo i preko 200 miliona KM mesa sumnjivog poreka, argentinskog i kakvog sve ne…

  3. курбла,

    видјећемо, углавном владу која ће провести праву послератну обнову(нажалост после 20 година) ће ЗОРА водити, а Додик као изабрани предсједник РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ ће нама дати мандат.

    Можда ти мислиш да неко други можете помирити ова два зараћена табора зарад општег интереса, радикалне економске и друштвене реформе?

    Да тај неко нема ораха у џепу, да није слуга партије и њених ментора, да има свој препознатљив програм, искуство, доказане организаторске способности и официрску част?

    Да то није случајно неко из савеза, или поново из ове владајуће коалиције, реци га да га ЗОРА подржи.

    Поздрав.

    остао без фабрике,

    ти не пијеш пиво, ти понекад волиш крушку.

    Прочитај мој коментар, видиш како се поентира, ти опалиш о централама, аутомобилима, луксузу, месу,одееее, јебига, знам да добро желиш али……………

  4. Ja sam mislio da je „Crni Djordje“ uvozno pivo a onda kada sam vidio spomenik njemu u cast kod Dobruna shvatio sam da je sada domace pivo.
    A da, donedavno se uvozila nesto manja vrijednost flasirane vode za pice.
    Inace poznato je da se najvise piva uvozi za predizborne satre jedne poznate politicke partije sa sloganom:
    Prastina, pivo, pijani k……

  5. Данас у свијету постоји само 10 аутентичних Трапист брендова пива: 6 из Белгије, 2 из Холандије, 1 из Аустрије и 1 из САД.
    Нека Бањалучка пивара у сарадњи са самостаном направи пиво по изворним рецептима и нека добију признање да је то аутентично Трапист пиво и онда ће имати добар производ за извоз умјесто оне сплачине коју сад праве.

  6. Auuu bas je lose. Nije ni cudno, kvalitet piva je los. Jelen mi smrdi, nektar cim otvoris pjena krene izlaziti (nekad je dim izlazio), rijetko kad popijem pivo.

    Rakija majka….;)

    Mene fascinira kako oderdjene kompanije mogu dati 20000, 50000, 100000 maraka nekim lokalima da bi prodavali njihovo pivo.

    To samo pokazuje da je pivo preskupo, tj.tehnologija izrade je jeftina.

Оставите одговор