Највећи пад глобалне потрошње угља у историји?
Глобална потрошња угља је на путу да региструје највећи пад у досадашњој историји, због интензивирања напора званицног Пекинга у борби против загађења, економских реформи и настојања да се промовишу обновљиви извори енергије, преноси агенција "Блумберг" извјештај еколошке организације Гринпис. Од јануара до септембра ове године, глобална потрошња угља, као једног од горива које највише загађује […]

Глобална потрошња угља је на путу да региструје највећи пад у досадашњој историји, због интензивирања напора званицног Пекинга у борби против загађења, економских реформи и настојања да се промовишу обновљиви извори енергије, преноси агенција "Блумберг" извјештај еколошке организације Гринпис.
Од јануара до септембра ове године, глобална потрошња угља, као једног од горива које највише загађује атмосферу, смањена је за 2,3 процента, на 4,6 одсто у односу на исти период лани, што је пад од чак 180 милиона тона стандардног угља, наводи у извјештају Гринпис.
Тиме је потврђено да борба против глобалног загревања има значајан утицај на индустрију угља, која је највећи извор емисије угљен-диоксида (ЦО2), додаје њујоршка агенција.
Смањење потрошње угља ће, како наводи „Блумберг“, помоћи обарању емисије гасова са ефектом стаклене баште који се окривљују за загревање планете.
„Како би се ограничио раст глобалне температуре на максимално два степена Целзијусова, емисија ЦО2 из угља мора падати за четири одсто годишње до 2040. године“, саопштио је Гринпис.