Најјачи фудбалски клубови одлучили да им је доста диктата УЕФА: Прави се Суперлига

Дванаест најбогатијих фудбалских клубова Европе донело је одлуку да формирају такмичење под називом Суперлига.

понедељак, април 19, 2021 / 14:51

Клубови оснивачи, укупно њих 12 су: Милан, Арсенал, Атлетико Мадрид, Челси, Барселона, Интер, Јувентус, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед, Реал Мадрид и Тотенхем.

"Очекује се да ће се још три клуба придружити прије почетка прве сезоне, која би требало да почне што прије. Радујемо се дискусијама са УЕФА и ФИФА како бисмо дошли до најбољих исхода за нову Лигу, али и за фудбал у цјелини," пише у саопштењу и додаје да ће сви клубови учествовати у својим националним лигама, чувајући традиционални домаћи календар који остаје у средишту клупског такмичења.

Неколико сати прије овог потеза УЕФА је запријетила жестоким санкцијама, поручивши играчима 12 клубова бити забрањено играње за репрезентације.

– Желимо поновити да ћемо – Уефа, енглески ФА, шпански фудбалски савез (РФЕФ) и Ла Лига, италијански савез (ФИГЦ) и Серие А, али и Фифа и све наше чланице, остати уједињени у нашим напорима да зауставимо овај цинични пројекат, који се темељи на властитим интересима неколико клубова у тренутку када друштву више него икад треба солидарност – поручили су из Ниона.

Неки мањи клубови су већ почели захтјевати да се "одметнути" клубови избаце из лига. Први су се за тај потез одлучили Верона, Цаљари и Аталанта који су од руководства Серије А затражили да Јувентус, Милан и Интер не играју Серију А те да им буде забрањен приступ такмичењу. Жесток у изјавама био је и предсједник фудбалског савеза Шпаније.

И политичари се уплићу

Француски предсједник Емануел Макрон и британски премијер Борис Џонсон рекли су да ће њихове владе подржати покушаје гушења стварања контроверзног европског фудбалског такмичења под називом Суперлига, а за који су рекли да пријети подривањем принципа меритократије у том спорту.

Макрон је рекао да ће Француска подржати "све кораке" фудбалских управних тијела за одбрану постојећих такмичења. Џонсон је рекао да би стварање Суперлиге било "врло штетно за фудбалско" те додао како Велика Британија такође подржава фудбалске организације у предузимању свих корака. Како јавља Политико, исти став би могле јавно обзнанити владе Шпаније и Италије.

Такмичење

Пројекат новог такмичења подразумијева формирање лиге у којој ће учествовати 20 најбољих клубова у Европи – 15 оснивача, плус пет који ће квалификовати на основу резултата у претходној сезони.

Дебитантска сезона ће стартовати почетком августа, а екипе ће бити подијељене у двије групе са по десет учесника. Утакмице ће се играти током недеље, а по три најбоља тима из сваке групе аутоматски ће се пласирати у четвртфинале. Екипе које заврше на четвртој и петој позицији играће бараж за попуну преостала два мјеста.

У четвртфиналу и полуфиналу ће се играти по двије утакмице, а побједника Суперлиге одлучиће меч на неутралном терену који је на програму крајем маја. У блиској будућности најављено је и формирање женске Суперлиге, које ће "допринијети промоцији и развоју женског фудбала."

Потрвђено је и да ће клубови оснивачи за улазак у Суперлигу добити до 3.5 милијарди као подршку својим плановима за улагање у инфраструктуру и ублажавању утицаја пандемије КОВИД.

Председник новоформираног такмичења ће бити Флорентино Перез, први човек мадридског Реала, а потпредсједници Андреа Ањели (Јувентус) и Џоел Глејзер (Манчестер Јунајтед).

"Помоћи ћемо фудбалу на свим нивоима и одвести га на право мјесто у свијету. Фудбал је једини свјетски спорт са више од четири милијарде навијача широм свијета и наша одговорност као великих клубова је одговорити на њихове жеље," поручио је Перез.



Оставите одговор