Набатејско-арапска карика која недостаје

Саудијско-француски археолошки тим ископао је у Наџрану нешто што може представљати најстарији натпис на арапском. "Епиграф Фредерик Имперт, професор на Унвиерзитету у Марсеју, пронашао је набатејско-арапски натпис око 100 километара сјеверно од саудијског града Наџран, недалеко од границе са Јеменом.", рекао је гласноговорник Министарства спољних послова Француске и додао: "Оно што чини ово откриће значајним […]

недеља, август 10, 2014 / 19:23

Саудијско-француски археолошки тим ископао је у Наџрану нешто што може представљати најстарији натпис на арапском.

"Епиграф Фредерик Имперт, професор на Унвиерзитету у Марсеју, пронашао је набатејско-арапски натпис око 100 километара сјеверно од саудијског града Наџран, недалеко од границе са Јеменом.", рекао је гласноговорник Министарства спољних послова Француске и додао: "Оно што чини ово откриће значајним јесте што је овај мијешани текст, познат као набатејско-арапски, прва фаза арапског писма."

Писмо је раније виђено једино сјеверно од Хеџаза, на Синају и у Леванту. Друга значајна ствар је што су ови натписи датирани. Вријеме које је приказано указује на то да је у питању период између 469-470. године наше ере. То је најстарија форма арапског писма која је позната, тзв. "карика која недостаје" између набатејског и арапског писма.

Откриће, које је важно за историју Арапског полуострва и језик, представља успјех мреже археолошких мисија које финансира француско Министарство спољних послова и међународног развоја, које је извело 148 пројеката ове године у више од 60 земаља свијета. То је такође одличан примјер сарадње између Саудијске Арабије и Француске, наводе званичници.



Оставите одговор